Nyáron jobban figyeljünk oda a test jelzéseire

vitamin k

Dr. Hrubá Orsolya gyógyszerész válaszol.

Jelige: VÍZHAJTÓ.

„Ha nagy a hőség, gyakran szédülök, éjjel pedig begörcsöl a lábam. 68 éves vagyok és vérnyomáscsökkentőket, valamint vízhajtót szedek. Lehet, hogy a gyógyszerek okozzák ezeket a kellemetlenségeket?”

Gyakori és sokszor elengedhetetlen vízhajtók (diuretikumok) szedése azoknak a főleg idősebb embereknek, akik magas vérnyomásban, szívelégtelenségben vagy végtagödémában szenvednek. Ezek a preparátumok a vese bizonyos szakaszában gátolják a nátrium és a klórion újrafelszívódását, ami fokozott folyadékkiválasztást (és a nátrium ásványi anyag kiválasztását!) vált ki. Nyáron, amikor az izzadás révén a szervezet amúgy is több folyadékot és ásványi anyagot veszít, a vízhajtó hatására könnyen lecsökkenhet a vérnyomás, a szervezet több folyadékot veszíthet és felborulhat az elektrolit-egyensúly (ilyenkor főként az ásványi anyagok hiányáról van szó). A szédülés és általában a hirtelen felálláskor jelentkező ájulásérzés oka az alacsony vérnyomás lehet, a lábizmok éjszakai görcseit pedig a kálium- és magnéziumhiány válthatja ki. Előfordul, hogy a vizelet sötét színű, koncentrált, és jelentősen csökken a napi vizeletmennyiség. Ezek mind a dehidratáció (túl kevés víz jelenléte a szervezetben) jelei lehetnek. Esetenként gyors szívdobogás és zavartság is jelentkezhet. 

Jó tudni, hogy az idősek (60-65 év felettiek) körében a vese már nem működik tökéletesen, és a test víztartalékai kisebbek. Ezért ajánlott a testsúly, a vesefunkciók és elektrolitok (Na+, K+, Mg²+) laborparamétereinek rendszeres ellenőrzése, valamint a napi vérnyomásmérés. A vízhajtó napi adagját erősen befolyásolja a környezeti hőmérséklet; 27 °C felett a nap legforróbb óráiban indokolt lehet az adagolás átmeneti csökkentése vagy a gyógyszer szedésének szüneteltetése, de csak az orvossal való konzultáció után.

Megelőzésképpen javasolt a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel: igyon meg naponta 1,5–2 litert, lehetőleg szénsavmentes ásványvíz formájában, kis adagokban, de rendszeresen, még akkor is, ha nem érez szomjúságot. Az elektrolit- egyensúly fenntartása érdekében szükség szerint szedjen kálium- és magnéziumpótló szert, vagy fogyasszon magasabb K+-tartalmú ételt (banán, burgonya, paradicsom). A szabadban 11 és 16 óra között tartózkodjon, lehetőleg hűvös, árnyékos helyen, laza, szellős ruhában. Nyáron a kerti munka vagy a mozgás időpontját is módosítani kell: a testmozgást inkább a kora reggeli vagy a késő esti órákra ütemezze. Ha ezek nem segítenek, érdemes a szívgyógyász vagy háziorvos tanácsainak figyelembe vételével megváltoztatni a diuretikum adagját és típusát. 

A vízhajtó szedésére nyáron jobban oda kell figyelni. A forró napokon figyeljen jobban oda a test jelzéseire. Ha valami gond lenne, az orvosi konzultáció, az adag módosítása, a folyadék- és elektrolitpótlás életmentő lehet, és biztos lehet abban, hogy a kezelés hatásos marad, miközben a nyarat is élvezheti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?