MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Folyamatosan pótoljuk a folyadékot
Jelige: Víz. „Mostanában nagyon sokat írnak a lapok a vízfogyasztás fontosságáról. Az önök melléklete is többször foglalkozott ezzel a témával. Szakembertől szeretném hallani, miért is olyan fontos a folyadék a szervezet számára.”
A víz nélkülözhetetlen az élethez.

Folyamatosan pótoljuk a folyadékot

Jelige: Víz. „Mostanában nagyon sokat írnak a lapok a vízfogyasztás fontosságáról. Az önök melléklete is többször foglalkozott ezzel a témával. Szakembertől szeretném hallani, miért is olyan fontos a folyadék a szervezet számára.”

A víz nélkülözhetetlen az élethez. Az emberi szervezet kb. 60-65 %-át víz alkotja, de csecsemők esetében ez az érték elérheti a 75 %-ot is, így az ő szervezetük a kiszáradásra még érzékenyebben reagál, mint a felnőttek szervezete. A szervezet vízforgalmát a folyadékfelvétel és a kiválasztás tartja egyensúlyban. A víznek szerepe van a hőháztartás szabályozásában, az anyagcsere folyamatok működésében, a vérkeringés egyensúlyának biztosításában, a tápanyagok feloldásában, felszívódásában, szállításában. A folyadékhiány számos tünet, illetve betegség okozója lehet, amelyek közül a leggyakoribbak a székrekedés, hólyaghurut, fejfájás, szédülés, émelygés, vese- és emésztőrendszeri problémák. Ha nem iszunk eleget, a szervezetből nem tudnak távozni a felhalmozódott méreganyagok sem. Sportoláskor a fokozott verejtékezés miatti jelentős folyadékveszteség ásványianyag-veszteséggel is együtt jár, így annak pótlásáról is gondoskodni kell. Egy egészséges felnőtt szervezetnek napi kb. 2-2,5 liter folyadékra van szüksége. Ennek kb. 60 %-át folyadékfogyasztással fedezzük, míg a maradék 40 % a táplálékokban lévő vízből származik, mivel különböző mennyiségben majdnem minden táplálékunk tartalmaz vizet. A legmegfelelőbb folyadék a víz, ásványvíz, cukrozatlan gyümölcslevek, tej, tea. Folyadékpótlás céljára az alkohol nem megfelelő, mivel az további vizet von el a sejtektől. Az élelmiszerek közül a zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek rendelkeznek jelentős víztartalommal, míg az ételek közül a levesek, főzelékek a legalkalmasabbak folyadékbevitelre. A szomjúságérzet általában csak akkor jelentkezik, amikor a szervezetnek már sürgősen szüksége van folyadékra, így érdemes napközben folyamatosan, kis adagokban fogyasztani a folyadékot, hogy a kiszáradás állapotát elkerüljük.

Ágoston Helga dietetikus

Keressen más nőgyógyászt!

Jelige: Vágy. „A férjemmel három éve vagyunk házasok, és már nagyon szeretnénk gyereket. Nálam is minden rendben van, a férjemnél is. Már a „laparoszkópiát” is elvégezték. Az eredmény jó. A kórházban azt mondták, hogy 24%-al több esélyt adnak. Ennek már egy éve. De minden hiába. A nőgyógyászom azt mondta, várjunk türelmesen. Szeretnék felkeresni más orvost is, de nem tudunk kihez fordulni.”

Kedves Asszonyom, véleményem szerint hallgatni kellene a nőgyógyászára, bár azt tudatosítania kell, hogy szabad orvosválasztás van, tehát ha megingott a bizalmuk a szakorvosban, akkor lehet találni másikat. Nem volna etikus, ha én javasolnék Önnek nőgyógyászt.

Dr. Bordás Sándor klinikai pszichológus

A bevizelés szinte mindig kezelhető

Jelige: Sürgős. Olvasónk kérésére leveléből nem idézünk.

Az éjszakai bevizelés kellemetlen probléma, mely nagyban zavarhatja az egyén és környezete lelki nyugalmát. Leggyakoribb formája, hogy a gyermek születésétől kezdve bepisil és a szobatisztaságot csak jelentősen megkésve, gyakran tizenéves korában éri el. Ez a forma megfelelő szakorvosi kivizsgálás után gyógyszerekkel többnyire jól kezelhető. Ritkább az az eset, amikor az éjszakai bevizelés egy már korábban szobatiszta gyermeknél, esetleg fiatal felnőttnél jelentkezik. Ennek több oka is lehet, közülük elsősorban a húgyúti fertőzést, valamint az esetleges lelki megrázkódtatást kell említeni. Míg az előbbi egy egyszerű és minden orvosi rendelőben elérhető vizeletvizsgálattal bizonyítható (illetve kizárható), addig az utóbbi gondos pszichológiai vizsgálatot igényel az esetleges problémák feltárására és kezelése érdekében. Sajnos az éjszakai bevizelést még ma is sokan takargatandó, mi több, szégyellendő dolognak tartják, így ódzkodnak azzal szakemberhez fordulni. De kétségtelenül ez a rosszabbik megoldás! Az ok felismerése után a probléma szinte mindig jól kezelhető, míg a titkolt és nem kezelt bevizelés komoly pszichológiai, társadalmi és beilleszkedési zavarok forrásává válhat az egyén számára.

Dr. Kovács László gyermekorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?