MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Újra ki kellvizsgálni a fiát
Jelige: Köhögés. „Kisfiam most 12 éves, négyéves kora óta allergiás, Claritint szed. Az állapota elég jó, néha reggelente köhög, de nem veszélyes. Ebben az évben azonban mintha romlott volna az állapota, főleg amikor olyan sok zivatar, eső volt.

Újra ki kellvizsgálni a fiát

Jelige: Köhögés. „Kisfiam most 12 éves, négyéves kora óta allergiás, Claritint szed. Az állapota elég jó, néha reggelente köhög, de nem veszélyes. Ebben az évben azonban mintha romlott volna az állapota, főleg amikor olyan sok zivatar, eső volt. Lehet, hogy az időjárással függ össze az állapot romlása?”

Ha már nyolc éve látogatják az allergológust, csak a Claritin tabletta nem biztos, hogy elegendő a kezeléshez. Az allergia esetében rendkívül fontos a pontos diagnózis (ha lehet, mert nem mindig lehet felállítani) és a megelőző terápia. Az antigén-terápia specifikus immunoterápia, amelyből nagy a választék, attól az anyagtól függően, ami a betegséget okozza. A mérsékelő gyógyszereket, ilyen a Claritin is, főleg a szezonban használjuk, és bizony nem mindig elegendőek. Ha a gyermek állapota 12 évesen és pontosan esős időben (ami a fűpor-allergiára nem jellemző) rosszabbodott, annak több oka is lehet. Lehet, hogy a levegőpenészre, vagy másra allergiás, de gondot okozhat a zivatarok okozta állandó légnyomásváltozás is. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy változik a gyermek immunválasza a hormonális változások miatt, tehát fel kell újra keresni az allergológust, és újra pontosítani kell a diagnózist.

Dr. Kossár Klára allergológus

Mindig félek a nyártól

Jelige: Félek a nyártól. „Minden nyáron hasmenésem van és ez akkor jön, amikor a legkevésbé várom, amikor jóízűen csipegetem és kóstolgatom a termést a kertben. Szeretném tudni, hogy gyógynövényekkel lehetne-e rajtam segíteni?”

Igen, lehet. A kérdésére két válaszom van. Az első az, hogy a nyári időszakban gyakoribb a hasmenés, mert hajlamosak vagyunk a kertben található szép gyümölcsöt mosatlanul megenni, pedig rajta a por, és lehetnek rajta baktériumok is. A második válaszom: ha vigyázunk, és mégis jön a hasmenés, akkor a gyógynövények fantasztikusan gyorsan tudnak segíteni. A hasmenést mindenesetre nem szabad félvállról venni, és azt gondolni, hogy majd magától elmúlik. Azért vagyunk annyira gyengék a hasmenéstől, mert a híg széklettel fontos ásványi anyagokat veszít a szervezet, és ha a vékonybél is gyulladásba jön, az igen nagy felületen történik (25 m2). Hogy ez ne alakuljon ki, mindjárt a kezdet kezdetén diétát kell tartani, plusz cserzőanyagot tartalmazó gyógyteákat inni. Ezek azonnal megállítják a hasmenést: a gyulladásban lévő belek nyálkahártyáját összehúzzák, úgymond védőréteget alkotnak rajta, és a fellazult nyálkahártyán keletkezett réteg alatt gyorsabb a gyógyulás. Mivel ez a védőréteg 4 órán belül leválik, mindaddig kell teát inni, amíg nem normalizálódik a helyzet. A legfontosabb gyógynövény ebből a szempontból a diólevél, vagy a zöld dióburok. Ha ebből erős teát főzünk, (3-4 evőkanálnyit 5-10 percig főzünk 3 dl vízben, majd leszűrjük) és édesítés nélkül megisszuk, a hasmenés mindjárt elmúlik, vagy csökken az erőssége. Aki tudja, hogy érzékenyek a belei, jobb, ha készenlétben van ilyen készítménye. Ősszel készítsen a dió zöld burkából pálinkát, és ha szükség van rá, négyóránként igyon belőle több evőkanállal. Mit tegyen az, akinek nincs módja ilyen tinktúrát készíteni, hívja segítségül a következő gyógynövényeket: diólevél, apróbojtorján, orbáncfű, málnalevél, földiszederlevél, tölgyfakéreg, zsálya, szamócalevél. Az is egy megoldás, hogy az egyikből főzzön jó erős teát: kb. 3-4 evőkanálnyi menynyiséget 5-10 percig főzzön 3 dl vízben, majd szűrje le és édesítés nélkül langyosan kortyolgasson belőle négyóránként. Még egy ajánlat: 1:1 arányban készítsen teakeveréket diólevélből, apróbojtorjánból és tölgyfakéregből. Az elkészítése és adagolása azonos az előzőével.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

A magasabb cukortartalmú fajta értékesebb

„Sokat hallok a kávéról, fogyasztom is, de valójában nem sokat tudok róla. Mit tartalmaz, miért jó és miért nem?”

A nyerskávé víztartalma 7-13 százalék között van, ami pörköléskor 2-4%-ra csökken. A nyerskávé szacharóztartalma nagyrészt lebomlik, és a pörkölt kávé zamatát előnyösen befolyásolja. Ez az oka annak, hogy a magasabb cukortartalmú fajtákat értékesebbnek tartják. Az egyes kávéfajták koffeintartalma eltérő lehet. Általában 1-1,5% között változik. A szárazanyagban a koffeintartalomnak minimum 1%-nak kell lennie. A koffein mennyisége növeli a kávé értékét. A kávékivonatok a pörkölt kávé vízben oldható vonadékanyagait tartalmazzák. A kávépótszerek szénhidráttartalmú növényi részek pörkölésével, őrlésével, adalékanyagok felhasználásával készülnek. Főzetük a kávéhoz hasonló.

Ágoston Helga dietetikus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?