Válaszol: Zuzana Lišková táplálkozási tanácsadó.
Mi a FODMAP diéta lényege?

E betűszó fermentált oligoszacharidokat, diszacharidokat, monoszacharidokat és poliolokat jelent. Azokról a szacharidokról és cukros alkoholokról van szó, amelyek nehezen emészthetők, és felfúvódást, görcsöket, gázképződést, hasmenést vagy székrekedést okozhatnak – főleg az IBD-ben szenvedők vagy az emésztési panaszokkal küzdők körében.
Oligoszacharidok (fruktánok, galaktánok)
• hagyma, fokhagyma, póréhagyma • hüvelyesek (lencse, borsó, csicseriborsó)
• búza, rozs, árpa
Diszacharidok (laktóz)
• tej, joghurt, tejföl
• puha sajtok (túró, ricotta) Monoszacharidok
• alma, körte, mangó
• méz, agávészirup
Poliolok (sorbitol, manitol, maltiszor, xylitol)
• mesterséges édesítők
• cseresznye, szilva, karfiol
Ezt a diétát viszonylag nehéz betartani, ezért ajánlott szakember (táplálkozási szakember vagy dietetikus) felügyeletével végezni. Átmenetileg hatásos az emésztési zavarok kezelésére. Célja az, hogy a beteg megtudja, mely élelmiszereket nem tolerál a szervezete, és csak azokat hagyja ki.
A diétának több fázisa van, nem kell minden felsorolt élelmiszert végérvényesen kihagyni az étrendből. Fennállhat a tápanyag-, vitaminhiány-, ásványianyag- és rosthiány veszélye. A szakember segít felismerni a konkrét problémás élelmiszert, így feleslegesen nem korlátozza a többi élelem fogyasztását.
Hogyan zajlik le?
1. Eliminációs fázis (4–6 hét)
Kerülni kell minden FODMAP élelmiszert. A test megnyugszik, a tünetek lassan elmúlnak.
2. Fokozatos visszatérés (6–8 hét)
Minden típusú FODMAP élelmiszert egyenként tesztelnek – először például a tejtermékeket, aztán a tojást is próbára teszik. Tesztelik, mely konkrét élelmiszerek okozzák a problémát.
3. Fenntartó szakasz
Ha kiderült, hogy mely élelmiszerek okozzák a bajt, azt nem fogyaszthatja a beteg.
A többségnek nem kell az élet végéig kihagyni minden FODMAP élelmiszert, hanem csak azokat, amelyek gondot okoznak. Univerzális teszt nem létezik, amely kimutatná, mely élelmiszer okoz emésztési problémákat.
annak különféle speciális tesztek az egyes szacharidokra, amelyekről már korábban írtam, ilyen például a légzési teszt. Ha felmerül a gyanú, hogy valakinek intoleranciája van, ideális kipróbálni a laktóz légzési tesztet. Ha a teszt nem mutat semmit, szakember felügyelete mellett az érintett elkezdheti a FODMAP diétát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.