Hamarabb romlanak a bölcsességfogak

fogfájás

Évente mintegy 3 ezer bölcsességfog-eltávolító beavatkozást végeznek a Semmelweis Egyetem arc-, állkapocs-sebészeti és fogászati klinikáján.

A magas esetszám hátterében legtöbbször a rossz növekedési pozíció és az ebből adódó fogszabályozás áll. A bölcsességfogak problémái elsősorban abból erednek, hogy ezek a fogak hamarabb romlanak, szuvasodnak a nem megfelelő és nehézkes tisztítás miatt. A bölcsességfogak – problémás jellegük miatt – különleges szerepet töltenek be a fogászatban. Jellemzően az utolsóként előtörő maradófogaink, amelyek általában 18–25 éves kor körül jelennek meg. De meglepő módon már jóval korábban is gondot okozhatnak. Noha a felnőttek 13 százalékánál nem bújnak elő, a legtöbb embernek négy bölcsességfoga van, amelyek az esetek egy részénél semmilyen gondot nem okoznak. A felnőttek 70-80 százaléka azonban szenved valamilyen módon a fog elhelyezkedése miatt.

Ezek kellemetlen panaszokat tudnak okozni, mert a szájüregben leghátul elhelyezkedő bölcsességfogak gyakran nem férnek el az állkapocsban. Vagy sokszor ferdén nőnek ki, így nyomják a szomszédos fogat és ez fájdalmat okozhat. A 18–30 éves korosztály esetében a fogszabályozó orvos javaslatára veszik ki ezeket a fogakat, ugyanis a helyhiány miatt torlódás alakul ki. Ez a hosszadalmas fogszabályozó kezelések során további panaszokhoz vezethet. Abban az esetben, ha már 8-10 éves korban kiderül a fog rossz növekedési pozíciója, akkor a csíra állapotban lévő bölcsességfogakat is eltávolíthatják. De érdemes megvárni a 16-18 éves kort, amíg az állkapocs teljesen kifejlődik, hiszen így az is előfordulhat, hogy végül gond nélkül kinőnek. Ebben az esetben erős fog válhat belőlük, amelyek ugyanolyan rágófunkciót töltenek be, mint a többi, és a tisztításuk sem okoz problémát. A bölcsességfogak eltávolítása az esetek egyharmadában normális foghúzást jelent, kétharmad részben azonban műtéti eljárással történik. Ekkor a gyógyulási folyamat is lassabb. Ugyan az íny gyorsabban – általában 10 nap alatt – regenerálódik, a csontgyógyuláshoz majdnem fél év kell, a csontüreg ugyanis ennyi idő alatt töltődik fel az új csonttal. Akik úgy döntenek, hogy megtartják a bölcsességfogukat, azoknak érdemes minden évben panorámaröntgennel nyomon követni a fogaik állapotát. Annak érdekében, hogy azok később se okozhassanak gondot, és megelőzzék például a ciszták kialakulását. Ezek ugyanis számtalan további panasszal járhatnak, hiszen a gyulladásos folyamatok következtében elszaporodnak a baktériumok, amelyek akár hajhulláshoz és bőrbetegségekhez is vezethetnek – teszi hozzá a fogsebész.

(tudomanyplaza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?