Gyakori betegség az Alzheimer-kór

„Néhány év alatt édesanyám feledékeny lett, a neveket, adatokat nem tudja elismételni, olykor egyszerű szavak sem jutnak eszébe, nehezebben fejezi ki magát, gyakran feszült, szorong, néha ok nélkül dührohamot kap, indulatos” – panaszkodott kétségbeesetten egy középkorú hölgy.

Dr. Mátéffy Izabella gerontológus kérdéseire válaszolva beszélt arról is, hogy 65 éves mamájának a reggelikészítés, az öltözködés is gondot jelent. Nem meri egyedül leengedni az utcára, mert előfordult, hogy ott, ahol szinte az egész életét leélte, eltévedt. A család számára gondot jelent az is, hogy éberen és egyre kevesebbet alszik, idegesen jár-kel a lakásban.

Valószínű, hogy Alzheimer-kórban szenved, de komplex vizsgálattal kell kizárni a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségeket. A szellemi képességeket tesztekkel térképezzük fel. Ily módon képet kaphatunk a memóriáról, a figyelemről, a gondolkodásról, a mozgásvégrehajtás zavaráról – mondta az orvos, miközben hangsúlyozta, ma még gyógyíthatatlan betegségről van szó. Bár biztos gyógymód nem létezik, de sikerült kifejleszteni olyan új gyógyszertípust, amelylyel a rosszul működő és csökkenő számú idegsejt állapota megőrizhető, javítható, ezáltal a betegség folyamata lassítható. Nem lényegtelen, hogy a tünetek csökkentésével javul a beteg életminősége.

Amit a betegségről tudni kell

Az Alzheimer-kór a szellemi leépülést, az önellátás képességének elvesztését okozó egyik leggyakoribb és legfélelmetesebb agyi betegség. Nevét Alois Alzheimer német ideggyógyászról kapta, aki 1906-ban elsőként írta le a betegek agyában mutatkozó jellegzetes elváltozásokat. Tudni kell, hogy a szív- és érbetegségek, a daganatok és agyvérzések után a fejlett ipari országokban ez a betegség a felnőtt lakosság halálozási statisztikáiban a 4. helyen szerepel. (Az USA-ban évente 100-120 ezren hunynak el a kór következtében.) Az adatok szerint a 60 évesek 5 százalékánál, a 65 évesnél idősebb emberek 10 százalékánál, a 80 évesek 20 százalékánál, ám a 85 éven felüliek 25-40 százalékánál fordul elő. Szlovákiában a betegek száma megközelíti az 50 ezret, az USA-ban 4 millió ember szenved Alzheimer-kórban. (Magyarország 100 ezer, Németország 800 ezer, Spanyolország 500 ezer, Franciaország 400 ezer beteget feltételez). Az orvostudomány a betegség két formáját ismeri. Az egyik (az összes megbetegedés 5 százaléka) korábban kezdődik, lefolyása rosszabb, illetve a másik, amely gyakoribb, családi halmozódás nélküli, szórványosan jelentkező, idősebb korosztályt érintő, lefolyása lassúbb és jobb.

A betegség lefolyása

A szakorvosok három stádiumot különbözetnek meg.

u Korai stádium (2-4 évig tarthat): tünetei külön-külön jelentéktelennek, enyhének tűnnek, de figyelmeztetőek. A friss eseményekre vonatkozó memóriazavar, térbeni és időbeni tájékozatlanság, aktivitás, a kezdeményező képesség csökkenése. (Ismert nevek, hétköznapi szavak nem jutnak a beteg eszébe.) Ezek a tünetek feszültséget, szorongást, depressziót váltanak ki. A beteg felügyeletre szorul.

u Közepesen súlyos stádium (2-10 évig tarthat): a tünetek erőteljesebbek, korlátozzák a mindennapi életet. A memóriazavar jelentős, a beteg nem emlékszik a családtagok nevére, felcseréli, ill. nem érti meg a szavakat, nem tudja magát ellátni, segítségre szorul öltözködés, tisztálkodás közben. Gyakran eltéved, számolási, írási, olvasási zavarok, pszichés tünetek, hallucinációk alakulhatnak ki, a beteg vádaskodik, ok nélkül gyanakszik, dühroham tör ki rajta. Egész napos felügyeletet és gondozást igényel.

u Súlyos stádium (1-3 évig tarthat): teljes függőséget, súlyos szellemi és fizikai hanyatlást jelent. A beteget etetni kell, nem ismeri fel családját, barátait, mozgászavara miatt egész nap ágyban van, inkontinensé válhat, s a helyzetet súlyos viselkedési zavarok nehezíthetik. Állandó gondozásra szorul.

A család szerepe

A családtagoknak fel kell készülniük arra, hogy a beteg állapota csak átmenetileg javulhat, hoszszabb távon a kór súlyosbodásával kell számolni. Bár nem könnyű elviselni a sokszor érthetetlen cselekvések sorozatát, próbálni kell megérteni a beteg legképtelenebb megnyilvánulásait, hiszen nincs tisztában cselekedeteivel és a következményekkel sem. A leglényegesebb tennivaló a lelkiismeretes gondozás. Közismert, hogy a család elsősorban lelki, de gyakran gazdasági okokból sem képes ellátni hozzátartozóját, ám Szlovákiában kevés intézetben látják az Alzheimer-kórban szenvedőket. Sokat segítenek a munkaidőben üzemelő nappali szanatóriumok. Fontos tudatosítani: a szomorúság, sajnálat, bűntudat, harag, kétségbeesés, szégyen, magány a gondozás természetes velejárója.

Emberhez méltó élet

Jelenleg 2 fajta orvosság áll a betegek rendelkezésére, hatásukra akár öt évvel is elodázható a kór súlyosbodása. Maga a betegség nem gyógyítható, de meghosszabbítható az emberhez méltó önálló élet. A Pfitzer gyógyszertársaság egyik új szere segíti a beteg agyában megbomlott acetilkolin egyensúlyt fenntartani azáltal, hogy az acetilkolint (információközvetítő-anyag) bontó enzimet gátolja. Ezáltal enyhülnek a betegség tünetei, esetleg később jelennek meg. Az orvosság segíti a szellemi erő és az önállóság megőrzését.

Nincsenek magukra hagyva

A Szlovákiai Alzheimer Társaság küldetése a tudományos kutatás, a tájékoztatás és edukációs tevékenység támogatása. Az Alzheimer-kórral foglalkozó tudósok, kutatók, szakorvosok mellett a betegeket és a gondozókat tömöríti. (Tel./Fax: 02/6241 4143)

Memory Alapítvány: többek közt a kutatást és a kór korszerű diagnosztizálását támogatja. A betegről gondoskodó hozzátartozók számára segítséget nyújt. ([email protected])

Centrum Memory: speciális intézmény, nappali szanatórium az Alzheimer-kóros betegek oktatására, képességeik fejlesztésére.

Minden szerdán 17 órától 20 óráig a 0800 15 77 77-es ingyenes telefonvonalon szakértők válaszolnak a betegséggel kapcsolatos kérdésekre. (centrummemory@ nextra.sk, és a www.alzheimer.sk)

A Pfizer gyógyszertársaság TriÁDa nevű programja az orvos-beteg-gondozó munkájának egybehangolását, a jobb tájékoztatást segíti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?