Ezért fontos a megfelelő nyáltermelés

száj

A nyálmirigyek megfelelő működése fontosabb, mint gondolnánk. A nyál nedvesen tartja a szájüreget, ami hozzájárul a komfortérzetünkhöz, de segít a rágásban, a nyelésben és az ízérzékelésben is. Felveszi a harcot a szájüregben található kórokozókkal, és megakadályozza, hogy kellemetlen legyen a leheletünk. Olyan fehérjék és ásványi anyagok is vannak benne, amelyek védik a fogzománcot, megelőzik a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulását. Még ahhoz is hozzájárulnak, hogy a műfogsor a helyén maradjon.

Mikor termelődik?

Akkor, amikor rágunk – minél erősebben rágunk, annál nagyobb mennyiségben – de a cukorszopogatás is serkenti termelődését. A nyáltermelésért a nyálmirigyek felelnek, amelyek a szájüreg alsó részén helyezkednek el mindkét oldalon. Hat fő és több száz kisebb nyálmirigyünk van. A nyál a nyálcsatornákon keresztül kerül a szájüregbe. Normális esetben a mirigyek naponta 0,75–1,5 liter nyálat termelnek. Általában a késő délutáni órákban termelődik a legtöbb, éjszaka pedig a legkevesebb – de minden az egyéntől függ. Emiatt sem könnyű a nyáltermeléssel kapcsolatos problémák diagnosztizálása.

Mi befolyásolja?

Serkenthetjük azzal, hogy sok folyadékot iszunk, cukormentes rágógumit rágunk vagy cukormentes cukorkát szopogatunk. Ha ez sem segít, az orvos szájöblítőt írhat fel, ami segít nedvesen tartani a szájüreget. Ez a folyadék azonban nem tartalmazza azokat a fehérjéket és ásványi anyagokat, amelyek a valódi nyálban vannak, és amelyek segítik az emésztést. Bizonyos betegségek és gyógyszerek hatással lehetnek a nyáltermelődésre. Ha túl kevés a nyálunk, a szánk száraz lesz, és xerosztómia, vagyis szájszárazság alakulhat ki. Ennek hatására az íny, a nyelv és az egyéb szövetek megduzzadhatnak, illetve baktériumok szaporodhatnak el rajtuk, s a lehelet is kellemetlenné válhat. Emellett megnő a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulásának esélye, mivel a nyál nem mossa ki az ételmaradványokat a fogak közül.

A savas ételek hatására több nyálat termelünk. Ha zavar a túl sok nyál, érdemes az étkezésünkön változtatni.

Ha túl sok van belőle

Emiatt általában nem kell aggódnunk – kivéve akkor, ha tartósan így is marad. Bizonyos ételek és italok fogyasztásának hatására átmenetileg megnőhet a nyáltermelődés. Erre a testünk egyszerűen úgy reagál, hogy többször nyelünk. A háttérben az is állhat, hogy egy vagy több nyálmirigyünk túlműködik, illetve nyelési nehézségeink vannak. A savas ételek hatására több nyálat termelünk. Ha zavar a túl sok nyál, érdemes az étkezésünkön változtatni. Túlzott nyáltermelődés lehet még gyógyszer mellékhatása, illetve bizonyos betegségek – például nyelvmegnagyobbodás, terhesség, mérgezés, veszettség vagy sztrók – tünete is. A gyógyszerek közül a görcsoldók, a skizofrénia elleni szerek, illetve a sugárkezelés tüneteit enyhítő készítmények hatására fokozódhat a nyáltermelődés.

(webmd)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?