Egyre többet iszunk...

alkoholista k

Alkoholfogyasztásban Szlovákia a világ országainak listáján a 6. helyen áll. A koronavírusjárvány tovább rontotta a helyzetet. Vajon lehet ezen a nem túl kedvező statisztikán változtatni?

Önöknél is az a szokás, hogy minden vendéget alkohollal kínálnak, hogy ünnepnapon, születésvagy névnapon isznak? Ám alkoholistává nem egyik napról a másikra válik az ember. Hosszú folyamat ez, amibe a társadalom is alaposan besegít. Szabály lett az ivás. Zuzana Krajňáková pszichiáter szerint a pandémia alatt a korábbiaknál nehezebben lehet szakemberhez és kezeléshez jutni, s ez biztosan nem segít abban, hogy javuljon a helyzet.

Észrevétlenül kezdődött

Magda egy nemzetközi vállalat szaktanácsadója volt. Barátnőivel időnként megivott egy-egy pohár pezsgőt, s gyorsan a fejébe is szállt. „Hamar oldódott a stressz. Egyszer csak úgy éreztem, hogy a zsaroló főnököm elé merek állni – idézte fel az emlékeket Magda, majd folytatta: – Amikor kijózanodtam, a bátorságom is elszállt.” Ezután már haza is vásárolt alkoholt. Nem is vette észre, és ördögi körbe került. Amikor a vállalatok többsége home office-ra váltott, Magda gátlástalanul ivott. Nem kellett rejtőzködnie. Az üres üvegek egyre halmozódtak. „Még mindig nem éreztem, hogy baj van” – ismerte be a rokonszenves nő. Csak akkor vette észre, hogy valami nincs rendben, amikor elbocsátották. A videóbeszélgetéskor nyilvánvaló volt, hogy nem egy promile van benne. Ennek azonnali elbocsátás lett a következménye. Igyekezett szakembert keresni, de a pszichiátriai rendelő a járvány miatt nem fogadta a betegeket. A Névtelen alkoholisták nevű csoporthoz fordult. A tagokkal online találkozott, a járványügyi intézkedések enyhítése után pedig személyesen is. „Még mindig azt hiszem, hogy egy hosszú folyamat elején vagyok. Nemegyszer fel akartam adni, de a csoport nem hagyta” – ismerte be. Csaknem hat hónapja nem iszik, amit óriási sikernek tart.

Nőttek a számok

2020-ból nincsenek olyan hivatalos adatok, amelyek az alkoholfüggők számának emelkedését jeleznék. A statisztika szerint viszont több alkoholt vásárolnak az emberek. „A pandémia alatt sokan elveszítették munkájukat, a rendelők zárva voltak, csak a telemedicina működött. Odahaza több alkoholt fogyasztottak az emberek” – mondja a szakember.

Érdekes

Mit okoz az alkohol?

  • Károsítja az agyszövetet és az idegsejteket.
  • Árt az emésztőrendszernek, a nyelőcsőnek, elősegíti a gyomorfekély kialakulását.
  • Károsítja a májat: májgyulladást, májzsírosodást, májzsugorodást okoz.
  • Magas vérnyomást és szívbetegséget vált ki.
  • Epileptikus rohamokat és demenciát okoz. A felsorolt betegségek nem csak az alkoholizmusra jellemzőek, de a túlzott alkoholfogyasztás megnöveli kialakulásuk veszélyét.

Alkoholista vagyok?

Az alkoholista gyakran nem tulajdonít nagy jelentőséget az alkoholizálásnak. Inkább a család vagy környezet számára jelent gondot. Az alkoholizmus pontos meghatározása a szakember szerint nem könnyű. Főleg három esetben kell segítséget kérni: 1. Amikor maga az érintett kezdeményezi a segítségkérést, mert nem tud az ivásról leszokni, és ez nehézségeket okoz neki. 2. Amikor az alkoholizmus miatt a család szétesése vagy elbocsátás fenyeget. 3. Amikor az alkoholizálásnak testi következményei vannak: az ember gyenge, epilepsziás rohama, máj-, emésztési vagy lelki zavara van” – mondja az orvos.

Rendelő vagy intézet?

Az elsősegélyt a pszichiátriai rendelő jelenti. Ha a beteg állapota nagyon rossz, az intézeti kezelés jöhet számításba. „Szlovákiában ez 2-3 hónapig tart, s a drogfüggőség kezelésének központjaiban, pszichiátriai kórházakban vagy specializált intézményekben zajlik. A kezelés eredményessége 60 százalék, s a beteg motivációjától függ” – tette hozzá a pszichiáter.

Az élet végéig

Még tízévi absztinencia esetén sem lehet gyógyulásról beszélni. „Volt, amikor a beteg 10 év után kezdett el ismét inni. Ezért nehéz gyógyulásról beszélni” – mondja a szakember. Vannak emberek, akiknél kialakul a függőség, de voltak olyanok is, akiknél nem. Magda az első csoportba sorolta magát. A viszonylag erős függőség nála néhány hónap alatt alakult ki.

Miért iszunk?

Az ivás fő oka maga az alkohol hatása. Az alkohol kellemes euforikus hatást vált ki. Az ember elfelejti a nehézségeket, a fájdalmat. Az ivás oka sokféle lehet: családi konfliktusok, munkahelyi bajok, stressz, traumatizáló esemény. A kijózanodás után az ember rájön, hogy a bajok nem tűntek el. Függőség alakul ki, amiből gyakran csak szakember segítségével lehet kikerülni.

A környezet hatása

Szlovákiában sok alkoholt isznak az emberek, de ezen lehet változtatni. „Csak nem akarsz megsérteni? Legalább egy pohárral innod kell velem.” Ilyen mondatokkal mindenki találkozik. Jó tudni, hogy már egy pohár alkohol is veszélyes lehet az absztinensnek. „Itt az ideje nemcsak arról beszélni, hogy sokat iszunk, hanem kiemelni azokat, akik nem isznak. Hangsúlyozni kell, hogy az a normális, ha valaki nem iszik alkoholt” – tette hozzá a szakember.

A mítosz halála

Az alkoholizálás árt a szervezetnek. A betegség kezelése alkohollal mítosz, amit meg kell cáfolni, ugyanis nincs tudományos magyarázat rá. Zuzana Krajňáková szerint az alkohol gyengíti az immunrendszert. Túlzott alkoholfogyasztáskor az agyszövet valóban szenved, ami biztosan nem használ neki.

Michaela Galambošová,
Zdravie

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?