Csontritkulás: a néma kór

Világszerte mintegy kétszázmillió embert érint a csontritkulás (osteoporózis), amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatása szerint a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett korunk egyik legjelentősebb egészségügyi problémája.

Néma kórnak is nevezik, mert tünetek nélkül zajló folyamat. Általában akkor okoz panaszt, amikor a csonttömeg jelentős része már elveszett. Csontriktulásra utalhat a hajlott hát, a hátfájás, vagy ha egy jelentéktelennek tűnő trauma következménye csonttörés.

Gyanútlanul

A betegek kétharmada nő, egyharmada férfi. A különbség egyik oka az, hogy a hölgyek csontmenynyisége eleve kisebb, ezért a csontritkulás esetükben drámaibb következményekkel jár. Ehhez hozzájárulnak a klimax hormonális változásai is. Csökken az ösztrogén, a védő hatású nemi hormon mennyisége, s ennek következtében felgyorsul a csonttömeg-vesztés üteme. Nőknél ötven-, férfiaknál hatvan-hatvanöt éves kor után jelentkezhet a betegség.

Kényes egyensúly

A szervezet szilárd vázát alkotó csontok sajátos életritmust mutatnak: folyamatosan épülnek és bomlanak. Ehhez kalciumra és D-vitaminra van szükségünk. Gyerekkorban a csontépülés gyorsabb, mint a lebomlás. Nagyjából huszonöt-harminc éves korra kialakul a csúcs-csonttömeg. Fiatal felnőtteknél a csontépítési és -lebontási folyamat egyensúlyban van, ezután negyvenéves kor után kezdődik a csonttömegvesztés korszaka. Ütemét befolyásolják örökölt, alkati tényezők és a tudatos, egészségvédő életmód.

Csontjaink karbantartására kiváló a kocogás, vagy a napi félórás, tempós séta. Vizsgálatok támasztják alá, hogy amíg egy hölgy rendszeresen kocog, addig nem fogy a csonttömege. Körültekintően megválasztott étrenddel, és a szabad levegőn végzett rendszeres mozgással sokat tehetünk a néma járvány ellen állítja a szakorvos.

Kalcium, D-vitamin

A csont fő szervetlen alkotóelemei közé tartozik a kalcium és a foszfor. A normális csontanyagcseréhez kétszer annyi kalciumra van szükségünk, mint foszforra. Emellett a csontok kellő szilárdságához D-vitamin is kell, hiányában gyermekkorban angolkór, felnőttkorban csontlágyulás alakulhat ki. A napfény-vitaminnak is nevezett vegyület sajátossága, hogy táplálékunkból csupán az előállításához szükséges növényi és állati eredetű alkotórészekhez jutunk hozzá. Ezeket a máj alakítja át megfelelő építőanyagokká, maga a D-vitamin a bőrben, napfény hatására képződik.

Már gyermekkorban gondolni kell csontjaink egészségére, megfelelő étrenddel és sok mozgással segíteni, hogy biológiai lehetőségeink maximumát érjük el, majd ezt minél tovább őrizzük meg. Csontvázunkat tekinthetjük olyan bankbetétnek, amelynek értékállósága jelentős részben rajtunk múlik. Az erősebb (sűrűbb) csontokat kevésbé fenyegeti a csontritkulás. Mivel étrendünk általában bőségesen tartalmaz foszfort, érdemes jobban odafigyelnünk arra, hogy a kalcium megfelelő mennyiségű legyen. A kalciumban gazdag étrend önmagában ugyan nem képes megállítani a csontritkulást, de lassíthatja a folyamatot.

Támogatott terápiák

Ahhoz, hogy hatékonyabb legyen a küzdelem a néma kór ellen, a háziorvosok és az érintettek ismereteinek gyarapítása egyaránt szükséges. A terápiához a hagyományos kalcium/D-vitamin mellett kitűnő, új gyógyszerek is a rendelkezésünkre állnak.

Semmi sem indokolja tehát, hogy a csontritkulás szempontjából veszélyeztetett emberek tömegei maradjanak kezeletlenül. A legkorszerűbb, megelőzést szolgáló terápia is olcsóbb, mint a csontritkulás miatt bekövetkező csonttörések ellátásnak és következményeinek költségei. A kórházi tartózkodás, a műtétek, az ápolás és a rehabilitáció sokkal több kiadással és emberi szenvedéssel járnak. Nem áldás a hosszabb életkor, ha állandó fájdalmat, mozgáskorlátozottságot és szobába zárt magányt jelent.

Veszélyeztetettnek tekinthető az a nő

akinek petefészkét 40 éves kora előtt eltávolították,

akinél a változáskori tünetek 40 éves kor előtt jelentkeztek,

aki nem szült,

akinek családjában előfordult csontritkulás,

aki nagyon sovány.

Az a férfi

akinél a nemi hormonok hatását például prosztatarák kezelése során gyógyszeresen felfüggesztették.

Mindkét nem csonttömegének árt:

az elégtelen kalciumbevitel,

a túl sok kávé és olyan koffeintartalmú italok, mint a kóla, mert gátolják a kalcium hasznosulását a szervezetben,

az alkohol,

a dohányzás.

az elégtelen mennyiségű D-vitamin,

a kevés mozgás,

bizonyos gyógyszerek például a szteroidok tartós szedése.

Természetes gyógymódok

Kalciumpótló készítmények

Hagyományosan a csontlisztet és a tojáshéjőrleményt alkalmazták a szervezet kalciumigényének pótlására. Különösen várandós asszonyoknak és a csonttörések, sérülések gyógyulásának meggyorsítására ajánlották. A kalcium segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében, és jó hatású a kamaszok úgynevezett növekedési fájdalmának csökkentésében.

Nem mindegy, hogy a kalciumot milyen vegyület formájában fogyasztjuk. Legjobban a növényi eredet kalcium-glukonát vagy a tejtermékekben található kalcium-laktát hasznosul.

A legtöbb multivitamin-készítmény is tartalmazza ezt a fontos ásványi anyagot. Gyakran kombinálják magnéziummal, az ideális arány: két rész kalcium, egy rész magnézium. Természetes forrásként a megfelelő összetételben találhatóak ezek az ásványok a dolomitban, melynek külön előnye, hogy a felszívódáshoz nincs szükség D-vitaminra. Mivel a természetben található anyag ólommal szennyezett lehet, ezért inkább a megbízható technológiával előállított, dolomittartalmú gyógyhatású készítményeket érdemes választani. (Cs. L.)

Tudta-e?

Minden második ötvenéves nő számolhat azzal, hogy életében maradandó következményekkel járó csonttörést szenved.

Csonttömeg-csökkenést több, különböző betegség okozhat, ezért a csontritkulás diagnózisának megállapításához laboratóriumi és sokszor röntgenvizsgálat is szükséges.

A törést szenvedett betegek további vizsgálatára, csontritkulás diagnózisa esetén szakszerű kezelésére lenne szükség ahhoz, hogy a további csonttöréseket megelőzzük.

Javasolt napi kalciummennyiség

Gyerekkorban (különösen serdülőkorban) 1500 mg

Nőknek a változás koráig 1000 mg

terhesség és szoptatás idején 1500 mg

a változás kora után 1500 mg

Férfiaknak 1200 mg

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?