Covid-19 utáni tüntetek - Segíthet az oxigén és a rehabilitáció
2021. február 25. 18:30

Szlovákiában a koronavírusfertőzöttek száma tavaly március óta meghaladta a 250 ezret. Vajon lehet-e kezelni a már nem fertőző, de még mindig fejés ízületi fájdalmakkal, köhögéssel vagy fáradtsággal küzdő betegeket?
Hónapokig is eltart
A kórházban vagy odahaza kezelt betegek ezrei még hetekig izomgyengeséget, fej- és ízületi fájdalmat, leküzdhetetlen fáradtságot, étvágytalanságot, az ízérzékelés hiányát érzik. Ez év januárjában a The Lancet című rangos szakfolyóirat tanulmányt közölt, amely szerint a kórházi kezelésre szorult betegek 56 százalékának még a gyógyulás után három hónappal is tüdőkárosodása volt. A betegek 76 százaléka a kórházból való hazatérés után 6 hónappal különféle tünetekre panaszkodott. Bár ez a tünetegyüttes főleg az idősebbekre és más betegségekben szenvedőkre vonatkozik, nem kerüli el a fiatalabbakat, az egészségeseket, sőt még a profi sportolókat sem.
Az ERS szakmai társaság szerint a betegség heveny szakaszában 14 tünetet éreznek a betegek, s legalább hattól a gyógyulás után fél évvel sem tudnak megszabadulni.
Ezek a betegek nem tudják elvégezni mindennapi kötelességeiket, és munkaképtelenekké válnak, s még érzelmi és lelki problémák is társulnak a tünetekhez, mint például depresszió, poszttraumás stressz, alacsony összpontosító képesség, emlékezetkiesés, félelem a munkahely elvesztésétől.
Új lehetőség
Szlovákiában több helyen – így a pöstyéni Adeli Medical Centerben is – van a kínálatban úgynevezett postcovid rehabilitációs program, aminek fontos része a hiperbarikus kamra. Lényege, hogy bizonyos nyomás alatt tiszta oxigént lélegzik be a beteg. Fiziológiai hatása elsősorban az, hogy az oxigén nyomása minden szervben és szövetben a többszörösére nő, és a vérplazmával olyan helyekre is eljut, ahová normális nyomással nem. A sejtanyagcsere így hatékonyabban működik. A rehabilitációval helyreáll a szervek és az egész test működése. A respirációs fizioterápiával, a mellkas fizioterápiájával segítik a tüdőváladék felköhögését és erősítik a légzésben részt vevő izmokat. A masszázzsal az izmok, az inak és az ízületek mozgékonysága és rugalmassága nő, de a másodlagos légzési izmokat is erősítjük” – mondta Dr. Erkin Dzhamanbaev, az intézet orvos igazgatója.
Azoknak, akik hosszú ideig az intenzív osztályon voltak, tüdejük vitális kapacitása lecsökkent. Ezért a rehabilitáció részeként spirométerrel légzési tréninget és rendszeresen légzőgyakorlatokat végeznek a betegek. A fizioterápiát meditációval, hangterápiával, aromaterápiával, tánccal egészítik ki, ami serkenti a boldogsághormon termelődését és így erősíti az immunrendszert.
Mindenki részt vehet a biztosítók által nem fizetett rehabilitációs programban, aki túl van a légúti betegség heveny fázisán, negatív a Covid-tesztje, és elmúlt 16 éves.
Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.
Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.
A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.
Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.