„Az iszákosok iszákosokat nemzenek”

A szeszes italok magzati ártalmasságát régóta feltételezték. A Bibliában, a Bírák könyvében olvasható: „Fogansz, és fiút szülsz. Ezért mostantól ne igyál se bort, se szesze
Az anya terhesség alatti italozásának ártalmas magzati következményeit a hetvenes években egyértelműen igazolták.

A szeszes italok magzati ártalmasságát régóta feltételezték. A Bibliában, a Bírák könyvében olvasható: „Fogansz, és fiút szülsz. Ezért mostantól ne igyál se bort, se szesze

Az anya terhesség alatti italozásának ártalmas magzati következményeit a hetvenes években egyértelműen igazolták. Tarthatatlan tehát az a korábbi nézet, miszerint: „A terhesség alatti vörösborivás segíti a magzatban a vérképzést.”

Az alkohol az anya vérkeringéséből könnyen átjut a magzatba. Amíg azonban az anya májában levő enzimek igen gyorsan lebontják az alkoholt, addig a magzatban hosszabb ideig jelen van, mivel a magzat májsejtjei éretlenek, és hiányoznak belőlük az alkoholbontó enzimek is. Az anyai vérkeringésből az alkohol lebontása során keletkező mérgező termék (acetaldehid) is átjut a magzatba. Az alkohol sejtméreg, emiatt a sejtosztódásokat jelentősen gátolja. A méhen belül fejlődő magzat épsége pedig éppen a folyamatos hullámokban nagy gyorsasággal történő sejtosztódások zavartalanságától függ. ĺgy alakul ki a két sejtet jelentő megtermékenyített petéből a terhesség kilencedik hónapjára a több billió sejtből álló újszülött szervezete.

Az alkohol okozta magzati károsodás legfontosabb tünetei a következők:

A központi idegrendszer fejlődési ártalma. Ez elsősorban kisebb agyban, ezáltal kisfejűségben nyilvánul meg. Később mind szembetűnőbbé válik az értelmi fogyatékosság is.

A testi fejlődés visszamaradása. Az időre született újszülöttek kisebb súlyúak. A csökkent testméretek a későbbi fejlődés során is megmaradnak. Az arc különleges: kicsi a szemrés; az orr és a felső ajak közötti távolság feltűnően széles, és hiányzik a függőleges bőrredő; vékony a felső ajak. ĺgy sokszor már az arcuk alapján felismerhetők ezek – az édesanya könnyelműségéért egész életükben hátránnyal küszködő – a kisbabák.

Magyarországi vizsgálatok alapján a terhesség alatt rendszeresen ivó alkoholbeteg nők utódaiban 70%-os valószínűséggel alakul ki súlyos magzati ártalom. 15%-os a veszélyeztetettsége még az alkalmanként nagyobb mennyiséget vagy rendszeresen kisebb mennyiséget fogyasztó terhesek utódainak is.

Itt sem hagyható szó nélkül az apák felelőssége. Az újabb vizsgálatok is megerősítették Plutarkhosz állítását: „Az iszákosok iszákosokat nemzenek” Ennek hátterében döntően nem az öröklődés áll, hanem az iszákos, nagyivó szülők negatív példája és ártó környezete. Mai tudásunk szerint az alkoholizmus és az iszákosság kialakulása szempontjából a szülők alkoholbetegsége jelenti a legnagyobb veszélyforrást.

A terhesség alatti szeszesital-fogyasztás okozta magzati ártalmak a megelőzhető rendellenességek közé tartoznak. Ennek érdekében tudatosítanunk kell, hogy:

a terhesség alatti szeszesital-fogyasztás súlyos veszélyt jelent a leendő gyermekre;

az anyaság nem a szüléssel, hanem a fogamzással, sőt a fogamzásra való felkészüléssel kezdődik. Ezért a felkészülés, a terhesség és a gyermekágy időszakában tilos alkoholt fogyasztani.

Minden ember alkotmányos joga az egészséghez való jog. Utódainknak pedig alapvető emberi jussa az egészségesen születés joga.

Nem zárhatjuk le ezt a témakört anélkül, hogy két másik élvezeti cikkről szót ne ejtsünk.

A feketekávé- és a drogfogyasztás

A feketekávé-fogyasztást is gyakorta túlzásba viszik. Jelenlegi álláspontunk szerint napi egy-három csésze a terhesség alatt sem veszélyes, az alacsony vérnyomásúaknak még használhat is. Ennél több viszont már túlságosan nyugtalanná és idegessé teheti a terhest.

Sajnos az utóbbi időben már nálunk is találkozhatunk a kábítószer-problémával. Genetikai tanácsadóként 1984-ben és 1985-ben négy alkalommal keresték fel a nem tervezett, és ezért későn felismert terhesség alatti kábítószer-élvezet miatt. Az „élvezet“ szót, azt hiszem ez esetben nem is szabadna használni. Ilyenkor mindig az egészséggel való súlyos visszaélésről, tehát káros használatáról (úgynevezett abúzusról) van szó. Nálunk főleg az úgynevezett szipózás fordul elő. Sajnos már eddig is sok esetben végződött halállal. Az utódokra gyakorolt hatásokat még kevéssé ismerjük, de biológiai és társadalmi ártalmassága mindenképpen fenyegető. A kábítószer-fogyasztás az optimális családtervezést szinte lehetetlenné teszi.

Az emberi magatartások e szomorú vadhajtásainak megbeszélése után térjünk át a tervezett és várva várt fogamzás bekövetkezte után szükséges terhesgondozásra.

Részletek Dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?