Az érsekújvári kórház műtőjéből jelentkezünk: először alkalmaztak ilyen módszert Szlovákiában (VIDEÓ és FOTÓK)

Mai kórházi műtét Érsekújvárban

Országos viszonylatban egyedülállónak számító műtéten vehettünk részt ma az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézetben. A nagysallói 61 éves Mokoš Erzsikének és a 74 éves alsósztregovai Mária Bartekovának – mindketten nehéz fizikai munkát végeztek egész életükben – ezzel a korszerű módszerrel segítettek az orvosok megszabadulni a kínzó gerincfájdalomtól.

Martin Melišek, a kórház neurológiai klinikájának főorvosa arról tájékoztatta lapunkat, hogy még 2022-ben, ugyancsak országos viszonylatban az elsők közt kezdtek endoszkópos műtéteket alkalmazni.

A biportális endoszkópos gerincsebészeti módszer pedig egy újabb fejlődési szakasznak tekinthető a gerincműtés során.

Beöltözés és fertőtlenítés

A recepción elsőként az érsekújvári Dráfi Kálmánnal a központi műtő betegfogadó központjának a dolgozójával találkozunk, tőle veszik át a fertőtlenített klinikai védőruhát, fejfedőt és arcvédő maszkot az egészségügyi dolgozók. Kálmán idestova három évtizede, felesége odafent a szülészeten 37 éve szolgálja a betegeket. 

Különös beszélgetést folytatunk. Kálmán évek óta keresi a választ arra, miért nem álmodnak a betegek a műtéti altatás során. Mélységesen együttérez minden érkezővel, hiszen őt is jó néhányszor operálták már, széles, biztató mosolyt ad útravalóul mindenkinek. Itt veszi át a sajtó munkatársait Kis Ildikó, a központi műtő tapasztalt főnővére, akinek a figyelme minden részletre kiterjed. Csaknem 40 éve dolgozik az érsekújvári kórházban, főnővérként 15 éve felügyeli a történéseket a központi műtőben. Elmondja, hogy a kórház részeként, egy nagy közösséget alkotnak a 62 alkalmazottal. 9 műtőben naponta 30-32 műtétet is elvégeznek az érsekújvári kórház orvosai. 

Fehérneműre vetkőzve, klinikai védőruhában, alaposan kifertőtlenített fényképezőgéppel mehetünk be abba a műtőbe, ahol éppen kezdik az első és egyedülálló beavatkozást. 

Hétfői látogatásunk során már némi eligazítást kaptunk arról, mi fog történni. Sem izgatottságot, sem zavartságot nem tapasztalunk az egészségügyi dolgozók körében, ehelyett egyfajta ünnepi hangulat uralkodik a csarnokban. Az első jól sikerült műtéti beavatkozásokat hamarosan újabbak követhetik. Martin Melišektől megerősítette:

amennyiben a kórház vezetése támogatni fogja őket, fel vannak készülve az újabb műtétekre. A mai beavatkozásokat ő és Ján Vanko sebész végezték. 

A fogyóeszköznek számító elektródák vásárlása azonban kissé költséges. Ám a beteg számára a modern műtéti eljárás több szempontból is jóval előnyösebb.

Hogy zajlik a műtét?

Idegbecsípődéssel, porckorongsérvvel műtik az első beteget. 

A beavatkozás komplikációk nélkül zajlik, az orvosok szerint könnyebb esetről van szó. 

Idővel szeretnének az új módszer oktató központjaként is működni. Másfél óráig tart a beavatkozás, ám a szakorvosok szerint amint kellő rutint szereznek, ez az idő akár 40 percre is rövidülhet. Senki nem adja jelét annak, hogy a lábatlankodó újságírók nélkül is könnyebben boldogulhatnának.

Mi a helyzet a világban?

Xavier Augusto Santander, a madridi Instituto Clavel idegsebésze is jelen van a műtét során és hasznos tapasztalatokkal látja el a szlovákiai kollégákat. Előző nap már a két műtős orvossal és a nővérekkel közösen átvettek jó néhány részletet, amelyek könnyebbé teszik a mai napot. 

„Spanyolországban már súlyosabb eseteket is műtünk, de a módszert nálunk elsajátító szlovákiai orvosoknak először a könnyebb eseteket ajánlanám. Ne vegyük úgy, hogy Szlovákia az utolsók közt csatlakozik a műtéti módszer bevezetéséhez, még ha Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban és Franciaországban is egyre gyakrabban alkalmazzák ezt a műtéti módszert. 

Teljesen érthető, hogy Szlovákia is csatlakozni kíván. Persze, nem elég, ha csak iskoláztatjuk a szlovákiai orvosokat. 

Szerencsére jártak nálunk Madridban, beszélgettek más orvosokkal is, anatómiai modelleken gyakoroltak a műtét előtti napon is” – tudtuk meg az idegsebésztől. Azt is elárulta, hogy a biportális technika Dél-Koreából származik, és tíz fokozatba osztják a gerincműtéteket súlyosságuk szerint. Az érsekújvári betegek esetét a második fokozatba sorolja.

Santander egyébként az egész műtét során rendkívüli módon figyelt a kollégákra, szükség esetén az orvosok csapata angolul folytatta az eszmecserét.

A laikusok számára talán jobban érthető a módszer, ha hozzátesszük, hogy két vágással és kamera segítségével jobb esélyekkel műthetik meg azokat a pácienseket, akiknek degeneratív gerincbetegségük van. A két kis műtéti seb gyorsan beheged. Egyelőre a derékgerinc gyógyítására fókuszálnak, később azonban Érsekújvárban más műtéteket is terveznek. Nem csak deréktájit, hanem a gerinc hát- és nyaki részén is. Teljes altatásban zajlottak a műtétek, a beavatkozás során a beteg hason feküdt. 

Az érsekújvári szakorvosok elégedettek a műtétekkel, és készek az újabb kihívásokra, illetve arra, hogy más szlovákiai kollégák is elsajátítsák a kórházban az új módszert.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?