Megane GT: hatchback vagy kombi?

Aláírnának valamit, amivel nem értenek egyet? Nem hiszem. S meggyőződésem, hogy így vannak ezzel a Megane GT tervezői is.

Aláírnának valamit, amivel nem értenek egyet? Nem hiszem. S meggyőződésem, hogy így vannak ezzel a Megane GT tervezői is. A modell ugyanis a márka Renault Sport részlegének névjegyét hordja, s aligha tudom elképzelni, hogy az RS modellekért is felelős szakemberek a nevüket adnák olyasvalamihez, ami pusztán marketinghúzás.

Azt, hogy mit tud a GT, nem is egy, hanem egyenesen két változatban próbáltuk ki. Az egyik hatchback volt, a másik kombi, azaz Grandtour. Azon túl, hogy a GT-változat a legmagasabb felszereltségi szintet jelenti, s hogy csak a két legerősebb motorral rendelhető, az erőforrásokat csak automata sebességváltóval lehet kombinálni.

Minőségi utastér

A Grand Tour GT-t nyugodtan hívhatnánk GT-nek a négyzeten, hiszen a kombit a Renaultnál már hagyományosan Grandtournak nevezik, míg a sportos változat jelölése a GT.

A Grandtour a hatchbackhez képest 267 milliméterrel hosszabb, minek köszönhetően a csomagteret 521 literre tudták növelni. Elég hely van a család összepakolására egy nyaralásra, de egy nagyobb kutya szállítására is. Az autó 2 milliméterrel magasabb a hatchbacknél, s több helyet kínál hátul is. Míg a hatchcbacket igazán két-három személy tudja kényelmesen használni, a Grand Tour már igazi családi kombi méretekkel rendelkezik. A hátsó üléseken elég hely van felnőtteknek és gyermeküléseknek egyaránt.

Ami az utasteret illeti, mindkét modell megegyezik, a különbség csak épp abban volt, hogy míg a hatchbacben kellemes szőnyeg került a földre, addig a Grandtourban gumipadló volt, ami gyorsan koszolódott, és nem is mutatott jól. Az utastér kivitelezésén viszont ezen kívül nem tudok mit kifogásolni, tán csak a túl sok sötét, unalmasan ható műanyagot.

A térben a sportos kivitelezésű ülések dominálnak, kellemes szemis Alcantra kárpitozással. Fürgébb vezetésnél tökéletesen stabilitást biztosítanak. Más sportülések esetében gyakran előfordul, hogy hosszabb utakon kényelmetlenné válnak, a Megane GT-nél nem kell ettől tartani. Az üléseket sikerült olyan jól kialakítani, hogy többórás utazás után sem fájdul meg a hátam.

Igen, a felhasznált műanyagok lehetnének kicsit kellemesebbek, ám összesítve az utastér kellemes benyomást kelt. A multimédia rendszer táblagép méretű képernyőjét már megszokhattuk, a teret a decens kék hangulatvilágítás varázsolja kellemesebbé. Az autóhoz fantasztikus hangzású Bose hangrendszert rendelhetnek, a csomagtérben található szubwooferrel, a tökéletesen világító LED-fényszórók ebben a változatban alapnak számítanak.

1,6-os motorcsodák

A GT-változatot két típusban, kétfajta motorral kínálják, így mindenki megtalálhatja a magának való gépet. Az egyik a hatchback modell, ezt a duhajabb turbós benzimotorral kaptuk tesztelésre. Természetesen ez a verzió a spórolósabb dízelessel is vihető, ám a duplatesztre ez tökéletes elosztás volt a Renault marketingesei részéről: a csapott hátú, sportosabb járgány a pörgősebb erőforrással, míg a családbarátabb kombi változat a dízelessel.

A turbóbenzines 16 szelepes motor 1600 köbcentiből brutális erőt présel ki, a szerkezet 205 lóerővel húzza a kocsit. 7 másodperc alatt százon van, automata váltóval is – közben úgy érezzük, ez nem is volt hét másodperc. Bárhol lépünk rá, alacsony vagy már viszonylag nagy sebességnél, dinamikusan gyorsul.

Négy aktív kerék

A 4control funkciónak köszönhetően sportos üzemmódban is biztonságosabban vezethetjük, hiszen mind a négy kerék aktív – vagyis kanyarban nemcsak az első kettő irányít, hanem a hátsó kettő is irányt vált, ezzel segíti a manőverezést. Ennek köszönhetően egyben stabilabb is a kocsi, úgy érezhetjük, hogy jobban tapad az útra.

A duplakuplungos automata sebességváltó az autó szerkezetének egyik éke: precíz és gyorsan vált. Míg korábban lehettek aggodalmai az automata váltókra vágyóknak – sokan csak a prémiummárkák szerkezeteiben bíztak –, addig most már ezen a szinten is teljesen vállalható váltósorok jelentek meg. Mindez a fogyasztásban sem mutatkozik meg különösebben, arról pedig felesleges is beszélni, dugókban araszolgatva mennyire megkönnyíti az autósok dolgát az automata sebváltó. Nem csoda, hogy a forgalmazók adatai alapján évről évre népszerűbb a vevők között. A sportos autó karakteréhez pedig jobban is illik – vannak, akik a manuális kapcsolgatásra esküdnek, ám automata mellett jobban élvezhető a dinamikus vezetés. A szerkezet tényleg tudja, mikor érdemes feljebb és mikor lejjebb váltani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?