Út a mandalától az informatikáig

<p>Koller Péter nevét nem kell bemutatni. Tanácsaival, legyen az spirituális útmutató vagy technikai ismertető, hétről hétre ellátja az olvasókat. Irányt mutat, segít, ahol tud. Pénzügyes, informatikus, lélekbúvár, újságíró. Négy különböző hivatás, Koller Péter viszont egy személyben egyesíti mindet.</p>

 Sok minden érdekli, sok minden foglalkoztatja, de ami igazán hajtja, hogy segítsen, hogy problémákat oldjon meg. Online, szóban, írásban.

* Emlékszel, hogy és mikor lettél a Vasárnap népes családjának a tagja?

Körülbelül négy éve, 2011-ben. Ekkor kezdtem el a mandalákkal foglalkozni, rajzolgatni őket, rengeteget olvastam a témában. Eljött a spirituális ébredésem, vagy minek is nevezik ezt. Kósza ötletként indult az egész. Az Új Szóval már kapcsolatban voltam 1999-től, először képeket, majd párkányi tudósításokat írtam. Úgy gondoltam, a Vasárnapban jobb helye lenne a mandalának, ezért megkértem az Új Szó főszerkesztőjét, ajánljon be. Felkerestem a Vasárnap szerkesztőségét az ötletemmel, megbeszéltük, hogy lélekemelő szövegeket is készítek hozzá. Így kerültem a Vasárnaphoz, és így született a Mandala rovat. Próbaként indult, és több éves sorozat lett belőle. Számomra a készítése is egy relaxációs folyamat volt.

* Hogyan folytatódott az újságírói korszakod?

Az Új Szó után az esztergomi Hídlaphoz kerültem. Regionális napilapnak tervezték, először régiós, majd szlovák politikai témában írtam. Hivatásosan másfél, két évig voltam ott.

* Miért váltottál?

Már nem éreztem benne jól magam. Egyrészt rengeteget dolgoztam, reggeltől késő estig benn voltam, ezt hosszú távon nem lehet csinálni. Meg a politikai újságírás sem a profilom, úgy éreztem, váltanom kell.

* Nem hiányzik?

Nem szeretnék naponta ezzel foglalkozni. Ami hiányozna, azt megadja a Lelki fröccs és az E-sarok, meg egy kis céges lapot is összehoztam. Nem szabadultam meg teljesen ettől a voltomtól. Most más dolgok mozgatnak. Olyanok, mint a mandala. Ennek írása az én életemre is nagy befolyással volt. Például sokkal jobban érdekelnek az emberek, a problémáik. Ezt mások is látják, nyitottabbak felém azok, akiknek valamilyen gondjuk van. Ha helyettük megoldani nem is tudom őket, egy sebtapaszt rá tudok ragasztani. Így új lendületet, új gondolatokat kapnak. Sokan megtalálnak, ennek nagyon örülök.

* Mi váltotta ki a spirituális ébredésed?

Az emberek többsége akkor fordul maga felé, amikor gond van az életében. Nekem is volt ilyen életszakaszom, rengeteg nehézséggel küzdöttem. Amikor összedőlt körülöttem a világ, átértékeltem azokat a dolgokat, melyeket addig igaznak hittem. Ilyen életszakaszokban kezdi el keresni az ember, hogy mi miért történik. Elkezdtem a témában olvasni, aztán felfedeztem, jobb, ha az ember egyedül találja meg a válaszokat, talán másoknak is tudok segíteni, hogy megtalálják a saját megoldásukat. Nem vezetett kellemes út ehhez a felismeréshez, de ma már nosztalgiával tekintek vissza a rossz időkre. Nagyszerű emberekkel hozott össze az élet, akiket ma nem ismernék. Így kellett lennie.

* Sok minden érdekel, tanultál is ezt-azt. Ráadásul április végén a magyarországi Slam Philosophy verseny döntőse is lettél, ami szintén váratlan kitérő az életedben.

A Slam Poetryről pár hete itt a Vasárnapban is lehetett olvasni. Népszerű irányzattá vált, amitől a Slam Philosophy kicsit eltér, de a lényeg, hogy a világ jobbá tételéről kellett rímesen szónokolnunk. A sztori különlegessége, hogy egy olyan szöveggel kerültem be az ország öt legjobb slam filozófusa közé, amit a Vasárnap olvasói tavaly nyáron a Mandala rovat rímekbe szedett kiadásában, a SLAMdalában olvashattak. Csodás ajándék egy ilyen szakmai elismerés, komolyan.

A tanulmányaim története kacifántos. A párkányi gimnázium után egy évig Esztergomban tanultam információszervezést, a művelődésszervező szakot is kipróbáltam, aztán Budapesten rendszerinformatikát, később pénzügyeket közvetítő cégnél dolgoztam, ott belső képzéseket végeztem el. Vezetői, kommunikációs, eladási, szakmai gyakorlatok. Öt évet töltöttem el ebben a szférában. Amilyen oklevelet meg lehetett kapni, azt megszereztem. Eladási technikákat is tanítottam Magyarországon. Meg lélekbúvár is vagyok, emlegetik. Mindenki más oldalamat figyeli, látja, s a szerint skatulyáz be.

* Te mit mondasz magadra?

Én leginkább egy ember vagyok. Mindenkinek vannak arcai, néha álarcai. Hogy miből szerzi a kenyérrevalót, az meg egy másik dolog. Szerintem tévképzet, hogy valakit kategorizálunk. Bankár, igazgató, tanár. Mind ugyanolyan emberek, akiknek van valamilyen szakmájuk, de ugyanúgy az életüket élik.

* Az informatika tudomány. A spiritualizmus lényege meg inkább a hitben rejlik. Hogyan lehet összeegyeztetni a kettőt?

Én a spiritualitás alatt nem azt értem, hogy valláskövető. Ilyen szempontból nem is mondanám magam spirituális beállítottságúnak. Bár régebben az voltam. Inkább úgy nevezném ezt, önmagamra figyelés. Látni, mi történik. Attól, hogy engem például a munkám a számítógépekhez köt, ugyanúgy az életem részét képezi, nem lehet tőle különválasztani. Talán úgy szemléltetném, hogy az informatika a színpad, az emberek pedig, akikkel közben találkozom, a színdarab. Ugyanúgy érdekel a darab, mint a díszletek. Az ember a munka során is helyzetekkel, kihívásokkal, akadályokkal találkozik, amelyeket meg kell oldani. Nem technikai akadályokra gondolok, mint például egy rossz nyomtató vagy számítógép, hanem hogy mire tanít a másik, akivel éppen összeakadt a bajszunk. Legtöbbször emiatt vagyunk dühösek, de meg kell érteni, mire szolgálnak az akadályok, miért vannak másokkal szemben ellenszenves érzelmeink. Ezt nevezném magam felé fordulásnak. Nem spiritualitás, inkább figyelem. Így pedig teljes mértékben összeegyeztethető a munkával, az élettel, a tudománnyal. Mert ha az ember dolgozik, akkor is ember, akkor is tud figyelni. Érik idegesítő, de kellemes impulzusok is. Sokat segít, ha értjük önmagunkat, mert akkor ismerjük a másikat is. Egy ingerült ember nem biztos, hogy gonosz, lehet, épp komoly problémája van. Az ő viselkedésére lehet dühösen reagálni, vagy megérthetem őt, és megpróbálom higgadtan kezelni a helyzetet. A mandala is ezt szolgálta, hogy az emberek közelebb kerüljenek önmagukhoz, hogy elgondolkodjanak.

* Ez így nagyon jól hangzik, de gondolom, neked is vannak rossz napjaid, amikor nem tudsz higgadtan reagálni a dühös viselkedésre.

Igen, hogyne lennének. Az is előfordul, hogy időnként keményebben reagálok. Ezek kihívások. A békés embereknek is vannak rosszabb napjaik. Dühös vagyok, megsértek embereket, a kérdés csak az, hogy próbálom-e felismerni, vagy az egész életemet úgy élem le, hogy pusztítok magam körül. Amíg élünk, feladatokat kell megoldanunk. Ez nem rossz, hisz lehet belőle tanulni.

* Egy éve új rovatod van a Vasárnapban. Mit jelent neked az E-sarok?

Életünk szerves része a számítógép, lassan a wc-t is okostelefonnal húzzuk le. Napról napra több problémával találjuk szemben magunkat. Az E-sarok a hétköznapi embernek íródott, az ő problémáira jelent megoldást. Nem az érdekel, hogy szakmailag mit mutat egy teszt, hanem hogy ez miként érinti az olvasót. Próbálom életszerűre csinálni. Ha valaki elakad, igyekszem megoldani.

* Milyen szakaszokat tervezel még magadnak?

El tudom képzelni, hogy segítem az embereket, nem intézményes formában. Van egy felnövő generáció, akik igénylik az útmutatást. A környezetemben sok ilyen fiatalt látok, és sajnos idősebbeket is. Nehéz tétlenül nézni, ezért ahol tudok, ott belépek. Egy jó szóval, egy beszélgetéssel.

* Erre a kollektív kilátástalanságra látsz megoldást vagy ez egyéni?

Az emberi problémák bár sematikusak, könyvből nem lehet egységes megoldást találni. Az megnyugvást nyújthat, de a gondok meg általában visszatérnek. A problémákat csak személyes kapcsolattartással lehet orvosolni. Figyelni kell, hogy mi lehet a probléma. Ha valaki dühös, nem biztos, hogy neurotikus. Nem tudom, merre visz a sors, mi mindent fogok még kipróbálni, de jó lenne valami ilyesmivel is foglalkozni.

* Melyik a kedvenc rovatod a Vasárnapban? Mit olvasol el először?

A főszerkesztő vezércikkét. Múltkor szomorú is voltam, hisz írtuk az E-sarokban, hogy állandóan menteni kell a fájlokat, dokumentumokat, erre éppen az ő gépéről veszett el minden adat. Nagy kedvencem még az Utánajártunk és legújabban Veres Pista írásai. De változó, először átlapozom, s mindig más téma ragad meg.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?