Új kihívások előtt a kisebbségi lapok

<p>Májustól a Vasárnap és az Új Szó lapigazgatója, Slezákné Kovács Edit vezeti az Európában megjelenő kisebbségi lapok érdekvédelmi szervezetét, a MIDAS-t. A tisztség tizenkét év munkájának elismerése, és legalább négy évre való komoly feladat, hiszen a nyomtatott sajtó, főleg, ha kisebbségi, mindenhol a túlélésért küzd. Az új elnök asszonnyal ennek esélyeiről beszélgettünk.</p>

* A MIDAS-nak huszonhét, kisebbségi és regionális nyelven megjelenő napilap a tagja, amelyeket a szervezet igazgatótanácsában szinte kizárólag férfiak képviselnek. Hogyan esett a három választási időszakon át elnöklő dél-tiroli Toni Ebner után a választás önre?

Gyakorlatilag ez volt az első elnökválasztás a MIDAS fennállása óta, és bár az elődöm kitűnő munkát végzett, a többiek már tavaly elkezdték pedzegetni, hogy stílusváltásra van szükség, és nő kell a szervezet élére. Tudtam, hogy ez nekem szól, mert az egyetlen nő vagyok az igazgatótanácsban. De úgy gondoltam, vannak sokkal befolyásosabb, több lappal rendelkező csoportok is a MIDAS-ban, mint például a katalánok vagy a finnországi svédek, és ha váltani kell, őket illeti meg az elnökség. Jómagam azt javasoltam, hogy Toni Ebner folytassa, de ő nem vállalta, és végül annak ellenére, hogy mindössze három magyar napilap a szervezet tagja – az Új Szó, a Bihari Napló és a Kolozsvárott megjelenő Szabadság –, engem választottak.

 

* Mivel érveltek, és mi az, amit a jövőre nézve elvárnak öntől?

Mivel a MIDAS viszonylag kis szervezet, az igazgatótanácsban jól ismerjük egymást, és tudjuk, hogy eddig ki milyen területen volt tevékeny. Az egész szervezetben jobbára főszerkesztők vannak jelen, akik önmaguk az esetek többségében nem tulajdonosok, és inkább a lapok tartalmát, az újságírás elvi, politikai szempontjait tartják szem előtt. Én ezzel ellentétben nem az eszmei kérdésekre helyeztem a hangsúlyt, hanem az olyan nagyon is pragmatikus feladatokra, hogyan tudjuk eladni a lapokat és túlélni ezt a többféle szempontból is válságos időszakot. Ezért szerveztem marketingesprezentációkat, beszámolókat a papírárakról, ötletbörzéket eladási stratégiákról. Úgy láttam, a többiek méltányolták, hogy a gazdasági mutatókra figyelek, és talán ezért is esett rám a választásuk.

 

* Dániától Spanyolországig egész Európában jelennek meg kisebbségi napilapok, de mindegyiknek a helyzete más, sőt nagyon specifikus. Miben tudnak tapasztalatot cserélni, mi az a közös érdek, amelyért együtt állhatnak ki?

A MIDAS-ba tömörült harminc napilap 3,4 millió olvasót is jelent, ami már elég komoly tényező. Mivel a sajtónak pótolhatatlan szerepe van az érdekvédelem és a tájékoztatás területén, azt is kimondhatjuk, hogy ezek a lapok ennyi embert képviselnek az állami és az európai szervezetek előtt. Ezért az igazgatótanács üléseinek egyik fő témája mindig az, hogy ki-ki beszámol a saját lapja helyzetéről és arról, milyen projektekben vesz részt, milyen marketingstratégiái voltak sikeresek. Ezek átvehető, hasznos tapasztalatok, és számos példa létezik arra, hogy a saját feltételeikhez igazítva más lapok is átvették az ötleteket. 

 

* Az Európai Unió szervezetei előtt is közösen tudnak fellépni, esetleg pályázni a MIDAS-ban tömörülő lapok?

Épp most nyertünk meg egy pályázatot, melynek részeként az Európai Parlamentbe való választások kapcsán kell a projektbe bekapcsolódó lapoknak tájékoztatniuk az olvasóikat. A siker komoly lobbitevékenység eredménye, a MIDAS képviseletében többször is jártunk Brüsszelben, és próbáltuk meggyőzni az EU illetékeseit, hogy több millió olyan választópolgár él az Unióban, aki nem olvassa az országa hivatalos nyelvén megjelenő sajtót. Hangsúlyoztuk, hogy az ő tájékoztatásukra az EU-nak külön oda kell figyelnie, és ennek szerencsére meglett az eredménye. De megemlíthetem a katalán turisztikai hivatal hirdetéseit is, amelyek az Új Szóban is megjelentek. A MIDAS nélkül ez sem valósult volna meg, pedig ugye, mennyi szlovákiai magyar nyaral Spanyolország katalán területein? De létezik kimondottan a szerkesztőségi munkára összpontosító együttműködés is, amelynek keretében a lapok munkatársai meglátogatják egymás szerkesztőségeit, találkoznak a helyi kisebbség politikai és kulturális képviselőivel.

 

* Ma mindenki a globalizmust, az európaiságot hangsúlyozza. Mennyire fontos, hogy kisebbségi szemszögből is lássuk, láttassuk a dolgokat?

Nagyon fontos, mert ez a szemszög soha nem lesz a többség sajátja. Ez ad a lapjainknak legitimitást, létalapot, ezért kell megmaradniuk. Nekem azért is szívügyem a MIDAS, és azért szeretek ezzel a társasággal együtt lenni, mert köztük az lehetek, aki vagyok, nem kell ezen túl is bizonyítanom. Nincs az a bizonyos »magyar vagyok, de...«, hiszen pont azért lehetek ott, mert magyar vagyok. Ebben a szervezetben mindenki kisebbségi, ezért odafigyel a másik gondjára, mert tudja, hogy ez vele is megtörténhet. Bizonyos dolgok kimondatlanul működnek annak ellenére, hogy a gazdasági adottságokat és a mentalitást illetően is nagyok köztünk a különbségek.

 

* Melyik kisebbségi lap van a leginkább irigylésre méltó helyzetben?

A dél-tiroli Dolomiten mindenképp, egyrészt mert az Olaszország egyik leggazdagabb része, másrészt pedig mert olyan öntudatos németek élnek ott, akik csakis ezt a lapot veszik. Lokálpatriotizmusuk valóban irigylésre méltó, mert a lap és az adott kisebbség számára is hatalmas megtartó erő. De nagyon jó a németországi dánok helyzete is, mert az ő lapjukat olyan hatalmas összeggel támogatja a dán kormány, amelynek mi Magyarországról még a töredékét sem kapjuk meg – egészen pontosan nem kapunk semmit.

 

* Az érdekvédelem, gondolom, inkább politikai jellegű témákra, megszorításokra vonatkozik.

Sőt, kifejezett üldöztetésekre is. 2003-ban az Egunkaria című baszk napilapot megrohanta a rendőrség, és azzal a váddal, hogy együttműködnek az ETA szeparatista szervezettel, bebörtönözték a kiadó vezetőjét, a főszerkesztőt meg néhány szerkesztőt. A MIDAS lapjaiban nagy figyelmet szenteltünk a témának, levelet írtunk nemzetközi szervezeteknek, végül óvadék ellenében kiengedték a letartóztatott személyeket. Martxelo Otamendit, aki a rendőrségi razzia másnapján megalakult új baszk napilap, a Berria főszerkesztője, nemrég mentette fel a bíróság a vád alól, és anyagi kártérítést is megítélt neki. 

 

* A szervezet új elnökeként az elkövetkező négy évben mire szeretné helyezni a hangsúlyt?

Remélem, hogy Európában nem születnek olyan politikai döntések, amelyek következtében bármelyik kisebbségi lap megszűnne. Jelenleg inkább gazdasági kihívásoknak nézünk elébe, ezért én ezt a vonalat kívánom erősíteni. Két dolgot tartok nagyon fontosnak: az egyik a lapeladás, a másik a nyomtatott lapok és az online változatuk együttműködése. Ma már semmiképp nem elég jó írásokkal megtölteni a lapot, hanem marketingakciókkal is kedvezni kell az olvasóknak. Ezen a téren nagyon hasznos lehet a különböző cégekkel való együttműködés és a tapasztalatcsere, mert még a legjobb helyzetben levő lapok is érzékelik, hogy kevesebb a reklámbevétel, a fiatal nemzedék pedig alig olvas újságot. Biztosan nem létezik egy általános, mindenki számára megoldást jelentő recept, de a sok apró ötlet, amely máshol már bevált, segíthet megtartani a lapjainkat.

 

* Igazgatóként két lapra figyel, kiadónk, a Petit Press igazgatótanácsának tagjaként többtucatnyira, a Midas elnökeként harmincra. Mindegyik tisztség egész embert kíván, hogy lehet ezt összeegyeztetni még a családi élettel is?

Úgy, hogy megértő és támogató családom van. Megértik, hogy sokat utazom, későig bent vagyok az irodában, viszont az az idő, amelyet velük töltök, mindig csak az övék. A munkámról ugyanezt mondhatom el. A MIDAS-ban és itt a kiadóban is nagyon jó csapattal dolgozom, és ennek a sokszínűségnek köszönhetem, hogy mindig van, ami feltölt, előrevisz.

 

* Négy évre szól a megbízatása. 2017-ben milyennek szeretné látni a MIDAS-t?

Szeretném, ha addig megvalósítanánk néhány olyan projektet, amelyeknek köszönhetően lapjaink jó eredményeket érnek el. Ha négy év múlva is legalább harmincan leszünk, és legalább 3,4 milliónyian fognak olvasni bennünket, akkor azt hiszem, elmondhatom, hogy nem volt hiábavaló a munkám.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?