Szoptatás és cumisüveg

<p>Miért jó szoptatni? Milyen kedvező testi-lelki hatása van a babára és a mamára? Sorozatunkban Morvay Iveta szoptatási tanácsadóval igyekszünk segítséget nyújtani az anyukáknak, biztatni őket arra, hogy ha csak tehetik, ne mondjanak le gyermekük táplálásának e természet adta csodálatos módjáról.</p>

Válaszol Morvay Iveta szoptatási tanácsadó

 

 

Mikor fejjen az anyuka? És mivel: kézzel vagy géppel? Utóbbiakból széles a választék.

Annyira divatosak a mellszívók, hogy megtévesztik a leendő anyukákat. Normális szintű tejtermeléskor nem lesz fölösleg. Kialakul a kereslet-kínálat, azaz egyik szopitól a másikig elég a tej, nem kell fejni. Ha sárga, lusta, pici baba nem üríti a mellet, mégis fejni kell. Ilyenkor a kézi, Marmet-módszer nagyon jó, mert közvetlen a stimuláció, mellgombtól felfelé körkörösen ürül a mell, ahogy a baba is szívja. Fejővel durvább, ráadásul a vákuum tépi a mellbimbót; főleg akkor nem ajánlom, ha sérült. Mindegy, hogy a mellszívó kézi vagy elektromos, ugyanazon az elven működik.

Milyen esetekben hasznos a lefejt tej?

Kríziskor jó szolgálatot tehet egy adag anyatej. A lefejt tejet tároljuk mélyhűtőben.

Meddig tartható el hűtőszekrényben, és legkésőbb mikor használjuk fel a lefagyasztott adagot?

Fejés után két órát lehet hűtés nélkül, hűtőben huszonnégy órát. Ha ez letelt – vagy akár azonnal a fejés után –, mélyhűteni kell. Két hónapig használható.

Hogyan kell kiolvasztani, melegíteni?

Kiolvasztani szobahőmérsékleten vagy meleg vízbe állítva lehet. Óvatosan meg kell keverni, majd huszonnégy óráig a hűtőből lehet használni. Nem szabad mikrohullámú sütőben melegíteni, sem forralni. Élő anyag, tönkretennénk az összetevőit. Öntözzük csap alatt meleg vízzel, vagy állítsuk bele, akár bébiétel-melegítőt is választhatunk; kb. harminchat fokos, azaz testhőmérsékletű legyen. A melegített maradékot ki kell önteni.

Pro és kontra véleményekkel egyaránt találkoztam a szoptatás és a cumisüvegből etetés kombinálásáról. A lefejt anyatejet az apuka is oda tudja adni a babának, kisegítve így párját. Igaz vagy tévhit, hogy ez összezavarhatja a csecsemőt?

A szopás hatalmas energiát kívánó munka számára, ellenben a cucliból folyik a táplálék. Persze, hogy összekeveri, és legközelebb is a lazább verziót választaná. De mi lesz a stimulációval, az arc izmaival, az ínyével, a laza szövetekkel a nyaki részen, a szívás-nyelés koordinációval, nem beszélve az összebújásról? Ne cseréljük fel!

Milyen alternatív lehetőségek vannak arra, hogy ne cumisüvegből kínáljuk neki a tejadagját?

Ha már alternatíva, akkor fecskendő (abban is keletkezik vákuum), pohárka az ínyre (mint a kiscicus, kikanalazza nyelvvel a tejet, s közben minden arcizom mozog), kiskanál (azzal nyelni kell), szoptanít készülék (ha nem akar hosszan megmaradni a mellen); utolsó legyen az üveg.

Mi a teendő szoptatásról cumisüvegre, valamint üvegről szoptatásra való váltáskor?

Ha már áttérünk, akkor türelmesen tegyük. Keressük meg vele együtt a megfelelő üveget, csőröset, ha elmúlt féléves. Szoptatásra visszatérni ugyancsak türelemjáték: adjunk időt, elsőre nem fog menni.

 

A tanulás öröm is lehet

Nemrég módom nyílt részt venni a magyarországi modern fejlesztőpedagógia egyik megteremtőjének, a komplex mozgásterápia kidolgozójának, Kulcsár Mihályné Durkó Annának az előadásán. Másfél óra alatt annyi ismeretet adott át a szülőkből és óvodapedagógusokból álló hallgatóságnak arról, hogy a kisgyermek észlelésének és mozgásának fejlődése miként áll szoros kapcsolatban idegrendszerének érésével, milyen okai, következményei vannak utóbbi alulszervezettségének, bármely mozgásfejlődési állomás (gurulás, kúszás, mászás…) kimaradásának, és az elméleti tudnivalók mellett annyi, a gyermeknevelésben, -fejlesztésben már a fogantatástól alkalmazandó életvezetési tanáccsal, a napi gyakorlatban követendő útmutatóval látott el bennünket – jó néhány eddigi szülői mulasztásomra, tévedésemre döbbentett rá –, hogy más anyukák és pedagógusok figyelmét is fel szeretném hívni e tapasztalt szakember módszerére. Sok egyéb hasznos dolog mellett, hogy szülőként mi mindenre kellene odafigyelnünk, beszélt például arról, miért kedvező hatású a csecsemő ringatása, a kicsik gyakori hintáztatása, mi a teendő, ha csemeténk elmarad a járásban, a beszédfejlődésben, ha nehezen megy szobatisztaságra való szoktatása, de szólt a táplálkozással kapcsolatban elterjedt leggyakoribb tévhitekről is, hangsúlyozta a helyes étrend fontosságát, a vércsoportnak megfelelő étkeket preferálva. (Ajánlása szerint például a tehéntej és a belőle készült termékek mellőzésével meg lehetne menteni a gyerekeket a mandulaeltávolítástól, megelőzhetők a nyálkaképződés eredetű légúti betegségek.)

Noha az óvodás vagy ennél apróbb csemetéknél felmerülő problémák orvoslására is megoldást kínál, a www.tanulasinehezsegek.hu honlap és A tanulás öröm is lehet című összefoglaló munkája elsősorban azoknak a szülőknek lehet segítségükre, akiknek iskoláskorú gyermeke írás-, olvasás- vagy számolási nehézséggel, figyelemkoncentrációs, magatartási, memóriazavarral küzd.

A Kulcsárné-féle módszer Carl Henry Delacato alapozó terápiájára épít. Elméleti alapja, hogy a gyermek mozgásának érése a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll, az agyi rendszerek mozgás segítségével fejlődnek. Az emberre jellemző kommunikációs készségek (a beszéd és az írott beszéd, az olvasás és az írás) a mozgásra települnek. Ha a mozgásfejlődés eltér genetikailag programozott rendjétől, tehát valamely szakasz kimarad, vagy nem gyakorlódik be eléggé, az agy kérgi szintjén is akadályozott lehet az ingerületvezetés. A kapcsolódó érzékelő- és irányítóközpontok elégtelen fejlődése, az agyi területek működési zavara a későbbiekben tanulási és viselkedési gondokhoz, magatartászavarhoz vezetnek. Komplex mozgásterápiával a gyermekeknél újraindíthatók az emberi fejlődéstani mozgássorozatok, ledolgozható a hátrány. Rendszeres, mindennapi gyakorlással aránylag rövid idő alatt javulás érhető el a tanuló iskolai előmenetelében. Kulcsár Mihályné számos esetben az addigi táplálkozás módosítását is javasolja, mert a meg nem felelő étkezési szokások a teljesítményre is negatívan hatnak. A magatartási zavarral küzdők esetében például nem ajánlja a tehéntej, tejtermékek, édességek, fehér kenyér fogyasztását, hiperaktív gyermeknek ne adjunk kólát, teát, csokoládét, tehéntejet és tejtermékeket, tejnugátot, tartósítószereket, ízfokozókat. Meggyőződése szerint az idegrendszer éretlensége mellett lelki traumák is szerepet játszanak a tanulási nehézségek és magatartási zavarok kialakulásában, ezért a pszichés gátlások oldására is kidolgozott egy módszert. 

Kulcsárné időnként Szlovákiában is tart képzéseket pedagógusoknak: június 30-ától július 4-éig Csilizradványon ismertette komplex mozgásterápiáját, augusztus 25-étől 30-áig pedig Komáromban sajátíthatják el az érdeklődők, miként előzhetők meg és oldhatók fel a tanulási nehézségek. Cs. A.

 

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?