Szlovákia nem vénnek való vidék

<p>Az idős emberek Szlovákiában a társadalom peremére kerülnek, nem kapnak sem anyagi, sem erkölcsi megbecsülést, és nyugdíjas éveikben lényegében minden a betegség körül forog.</p>

Ez derült ki abból a nemzetközi felmérésből, amely 96 országban vizsgálta a 60 éven felüliek életminőségét. Szlovákia a középmezőnyben végzett, a 47. helyen, Magyarország pedig csak eggyel előzte meg.

 

A cseh nyugdíjasok jobban élnek

A demográfiai előrejelzések szerint 2050-ben Szlovákiai lakosságának egyharmada lesz hatvanévesnél idősebb. Egyelőre mégsem foglalkozik azzal a politika, hogy ezeknek az embereknek biztonságos környezetet, jó szociális és egészségügyi ellátást biztosítson, s bevonja őket a társadalom életébe. Ezért érzik sokan joggal úgy, hogy útban vannak – a munkahelyeken, az egészségügyi intézményekben és sajnos, sokszor a családokban is. Ezt igazolta a HelpAge International nevű, az idősek érdekvédelmével foglalkozó nemzetközi szervezet felmérése is, amelyet idén másodszor adtak ki az idősek világnapján.

A föld lakosságának elöregedésével foglalkozó The Global AgeWatch Index című jelentés szerint Norvégiában legjobb megöregedni, Afganisztánban a legrosszabb. A volt kommunista országok közül Észtországban a legjobb az idősek helyzete, a világranglistán az előkelő 20. helyen vannak, de a 25. helyen álló cseh nyugdíjasok is sokkal jobban élvezik idős éveiket, mint a mi szüleink, nagyszüleink. Szlovákia a 47. helyen áll, még Peru és Vietnam is megelőz bennünket, Kína és Kirgizisztán pedig rögtön utánunk következik a sorban. Főleg az életminőség és a szociális körülmények – közlekedés, intézmények elérhetősége, kulturális lehetőségek, biztonság, polgári jogok érvényesítése stb. – terén állunk rosszul: a 80. helyre csúsztunk a 96-os listán! Nem ütjük meg az átlagot az egészségi állapotot illetően sem. Itt azt vizsgálták, hány évig élnek és hányat töltenek még egészségben nyugdíjba vonulásukat követően az emberek. Szlovákiában a hatvanévesek úgy gondolják, hogy még 20-21 évig elélnek, s ebből 15,2 évig örvendenek jó egészségnek – a valóságban azonban a 65 év felettiek kétharmada komoly krónikus betegséggel küzd.

 

A Balkánon csak a családra számíthatnak

Egyedül a biztos jövedelem, vagyis az állami nyugdíjrendszer, a foglalkoztatás és az időskorúaknak biztosított művelődési lehetőségek terén került Szlovákia az első húsz ország közé. Szociális, gazdasági és egészségügyi téren azonban Ukrajna kivételével valamennyi szomszédunk jobb körülményeket teremt a nyugdíjasoknak, mint mi. Ausztria a 14., Lengyelország a 32. a listán, még Magyarország is megelőz egy hellyel. Ukrajna a 82. helyen végzett. Ott olyan alacsonyak a nyugdíjak, hogy az idős emberek többsége csak a háztájiból tengődik. A balkáni államokban is szinte kizárólag a családjukra számíthatnak – Szerbia, Montenegró, Bulgária, Törökország ugyancsak a sereghajtók közé tartozik. Görögország, ahol néhány éve még jobban éltek a nyugdíjasok, mint az aktív munkavállalók, a kemény gazdasági megszorítások miatt szintén a lista utolsó harmadába került.

A felmérés 13 mutatót vizsgált, köztük a várható élettartamot, a nyugdíjat, a tömegközlekedési lehetőségeket és a szegények arányát a 60 éven felüliek körében. Olyan országok, amelyeknél egyes kritériumok adatai hiányoztak, nem kerültek a rangsorba, ám a listán levő 96 a föld 60 év feletti lakosságának 90 százalékát adja. A HelpAge adatai szerint a világon jelenleg mintegy 868 millió 60 év feletti ember él, bolygónk népességének majdnem 12 százaléka. Számításai szerint 2050-re 2,02 milliárdan lesznek, és a teljes lakosság 21 százalékát teszik ki. Szlovákiában jelenleg a hatvanon felüliek aránya húsz százalék, 2030-ra 25 lesz, 2050-re pedig meghaladja a 30-at.

 

Tömegek nyugdíj nélkül

Jelenleg Japán az egyetlen olyan ország, ahol a lakosság több mint egyharmada 60 éven felüli. Az ENSZ előrejelzései szerint 2050-re a legnépesebb országokban – beleértve Nyugat és Közép-Európát, Kanadát, valamint Kínát is – mindenhol ilyen lesz az arányuk. A nyugati államokban leginkább a 80 év felettiek száma fog nőni. Most a lakosság alig két százalékát alkotják, 2050-re viszont meghaladják a négy százalékot. Ez főleg az egészségügyi és szociális ellátás terén lesz nagy kihívás. Sok országban megoldatlan azoknak az idős embereknek a puszta megélhetése is, akik soha nem fizettek nyugdíjbiztosítást. Ahol nem kapnak valamiféle szociális juttatást, ott kizárólag a családtagok, egyházak vagy jótékonysági szervezetek segítségére számíthatnak. A HelpAge szerint a föld népességének csak a fele számíthat arra, hogy legalább alapnyugdíjban részesül. A listát azonban nem csak a nyugdíjak nagysága alapján állították össze. Figyelembe vették azt is, milyen szociális és gazdasági körülmények között élnek az idős emberek, mekkora a társadalmi megbecsülésük, milyen egészségügyi ellátásban van részük, s tekintettel voltak a munkára és művelődésre való lehetőségeikre. 

A nonprofit szervezet először 2014-ben készítette el ezt a kimutatást. Azóta öt országgal bővült a lista, s az élen Norvégia helyet cserélt Svédországgal. Az idei jelentés különleges figyelmet szentelt a nyugdíjnak, amelynek segítségével az idősek aktívak és önállóak maradhatnak. A jelentésre a szlovák munka-, szociális és családügyi minisztérium is reagált: félrevezetőnek tartja, mivel készítői többféle, különböző módszerekkel nyert adattal dolgoztak. Michal Jurči, a tárca szóvivője úgy véli, hogy a szlovák kormány a karácsonyi nyugdíjjal nagyban hozzájárult az idős emberek életminőségének javításához. 2015-től pedig szeretné bevezetni a minimális nyugdíj intézményét, hogy akik ledolgozták a törvényben megszabott évek számát, ne szoruljanak szociális segélyre.

 

A kisnyugdíjasok 100 eurót kapnak

Idén decemberben 100 euró karácsonyi nyugdíjra számíthatnak a legszegényebb nyugdíjasok, a parlament elfogadta az erről szóló törvényjavaslatot. A karácsonyi nyugdíj összege idén is a rendesnek a nagyságától függ. 100 euróra csak az jogosult, akinek 198 eurónál alacsonyabb a havi járadéka. A maximális karácsonyi nyugdíj összege 87,26 euró. Ehhez minden 396,18 eurót meg nem haladó nyugdíj esetén 12,74 eurós kiegészítés jár. A legkevesebbet, 33,93 eurót azok kapják majd, akiknek a havi nyugdíja eléri a 494,40 eurót. Az intézkedés 1,158 millió idős embert érint, és 81,3 millió euróba kerül.

A karácsonyi nyugdíjra való jogosultság megítélésekor nemcsak az öregségi, hanem az özvegyi, rokkantsági és szolgálati nyugdíjat s idén először a külföldről folyósítottat is figyelembe veszik. Aki külföldről kap nyugdíjat, annak erről a tényről szeptember végéig értesítenie kellett a szociális biztosítót.

 

Nyugdíjas is kaphat szociális segélyt

A szlovákiai nyugdíjasok egyharmada él a szegénységi küszöb alatt, kevesebb mint 340 eurós nyugdíjból. Azok, akik még a havi 198,09 eurós létminimumot sem kapják meg, szociális segélyért folyamodhatnak. Erről a tényről a szociális biztosító nemcsak az érintett ügyfelet értesíti nyugdíja kiszámításakor, hanem a szociális és családügyi hivatalt is. „A hivatalnak elküldjük a 62 éven felüli, szükséghelyzetben levő nyugdíjas adatait, de a segélyt neki kell kérnie. Ha a családi és vagyoni helyzete alapján jogosultnak találják, szociális segélyt, védelmi pótlékot és lakhatási hozzájárulást kaphat. A védelmi pótlék összege 63,07, és az az anyagi szükséghelyzetben lévő nyugdíjas jogosult rá, aki elérte az öregségi nyugdíj korhatárát, vagy több mint 70%-ban rokkant” – tájékoztatott a szociális biztosító szóvivője, Peter Višváder. 

 

A nyugdíjból is lefogják a tartozást

Aki anyagi tartalék helyett adósságokat halmozott fel, ne számítson arra, hogy a nyugdíjba vonulással hitelezőitől is megmenekül. A nyugdíjból éppúgy levonhatja a tartozást a végrehajtó, mint más jövedelemből, sőt sokkal egyszerűbb a dolog. Számos esetben épp ezért várja meg, amíg a jövedelem nélküli adós nyugdíjba vonul; aztán közvetlenül a szociális biztosítótól hajtja be a tartozást. A levonható összeg nagysága sok tényezőtől függ, de általánosan érvényes, hogy a létminimumhoz, 198,09 euróhoz a végrehajtó sem nyúlhat. Kivételt képez, ha kiskorú gyermek tartásdíjával adós az illető: ebben az esetben csupán 83,19 eurót hagynak meg neki. Jelenleg 27 231 személy nyugdíjából vonja le végrehajtási határozat alapján a szociális biztosító a tartozás törlesztőrészleteit.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?