Növényvédelem májusban

<p>Májusban nemcsak a növények fejlődnek, növekednek a leggyorsabban, hanem a kórokozók és a kártevők is. Az egész év folyamán talán ilyenkor a legfontosabb a védekezés ellenük. A növények zsenge hajtásai, apró, most kötődött termések, gyenge palánták a legmegfelelőbbek a kártevők, kórokozók számára.</p><div>&nbsp;</div>

 

Az almafákat a lisztharmat és a varasodás ellen közvetlenül virágzás után kell permetezni. Mindkét betegség ellen hatásos a Topas 100 EC és a Zato 50 WG. Varasodás ellen a Chorus 50 WG, Qualy 300 EC és Syllit 65 kapható kiskereskedelmi csomagolásban. Lisztharmat ellen a Kumulus WG és a Thiovit Jet van forgalomban. Május közepétől időszerű a védekezés az almamoly első generációja ellen. Tojásrakáskor a kitinszintézis-gátlók a legalkalmasabb vegyszerek, ilyen a Dimilin 48 SC és az Integro.

A körtelevélbolhák ellen a tojások kelésekor vagy rögtön utána a fiatal lárvák ellen kell permetezni. Később a vastag mézharmatbevonat megvédi őket a vegyszerektől. Nálunk erre a kártevőre nincs regisztrált szer, az almafákra engedélyezettekkel védekezhetünk (Dimilin 48 SC és Mospilan 20 SP).

A cseresznye a cseresznyelégy lárvájától lesz kukacos. Védekezni csak a legyek ellen lehet, a kis kukacok a gyümölcsben már nem érhetők el. Főleg a később érő fajtákat és a meggyet kell védeni; a legyek repülése nálunk a bodza virágzásával esik egybe. Permetezni Mospilan 20 Sp-vel (várakozási ideje 14 nap) vagy Decis Protechhel lehet (a fogyasztás előtti várakozási ideje 28 nap).

A szőlőt a lisztharmat és a szőlőmoly ellen okvetlen védeni kell, de az időjárástól függően a peronoszpóra ellen is kell permetezni virágzás előtt. Lisztharmat ellen Kumulus WG és Thiovit Jet ajánlott, szőlőmoly ellen többek közt a Dursban 480 EC, Integro, Spintor, Steward használható. Peronoszpóra ellen Cabrio Top, Profiler WG, Tanos 50 WG és Zato 50 WG ajánlott ilyenkor.

A burgonyabogár ellen akkor a legeredményesebb a védekezés, ha a fiatal lárvákat rögtön kikelésük után leszórjuk. Kapható szerek: Mospilan 20 SP, Neemazal-T/S és Spintor.

A levéltetvek is ebben az időszakban a legaktívabbak. A fákon a tetűkolóniák már gyakran elég nagyok ilyenkor, és a lágyszárú növényekre, palántákra is ebben az időben vándorolnak át. Mivel veszélyes vírusbetegségeket is terjesztenek, védekezni kell ellenük, mégpedig a permetezendő növény szerinti szerrel. A rezisztencia kialakulása miatt ne használjuk többször egymás után ugyanazt a permetszert.

A rózsabokrokat szintén a levéltetvek, a lisztharmat és a levélfoltosság ellen kell védeni. Lisztharmat ellen a Folicur Al, a levélfoltosság ellen a Syllit 65, levéltetvek ellen a Karate Zeon 5 SC használható.

A permetlébe keverjünk Agrovitalt vagy Silwet Start – ezek nemcsak a tapadást segítik, hanem az eső általi lemosódástól is védik a szert.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?