Nem mindegy, hány évig dolgozott külföldön

<p>Elvártam volna, hogy a panaszt beküldő hölgy segítségére legyenek, nem csak Višváder úr véleményének megjelentetésével, hanem azzal is, hogy ismertessék, az EU tagállama vagyunk, így vonatkoznak ránk az EU törvényei, mégpedig a szabad munkavállalás, szabad munkaerő-áramlás alapvető és megkérdőjelezhetetlen törvénye.</p>

Ha egy ország ezt nem tartja be, kérlelhetetlenül kizárják az EU-ból. Ez a törvény nemcsak azt garantálja, hogy szabadon vállalhatok munkát az EU tagállamaiban, hanem azt is, hogy megillet a munkában töltött évek után járó nyugdíj, még akkor is, ha évenként váltogattam országonként a munkahelyemet. Van EU-parlamenti magyar képviselőnk, talán meg kellene kérdezni, mit tesz az EU törvényeinek betartása, a magyar emberek érdekének védelme ügyében.

Tisztelettel Elek Péter

 

Valóban szabadon lehet munkát vállalni az EU tagállamaiban, de minden tagállamnak más a nyugdíjbiztosítási rendszere. Az általános jogszabályok csak annyit biztosítanak, hogy az a személy jogosult bármely tagállamban a járadékra, aki legalább egy évet ledolgozott ott. A végleges nyugdíjat úgy számítják ki, hogy az összesen, több tagállamban ledolgozott évek számához viszonyítják. Ha valaki három EU-tagállamban összesen 40 évet dolgozott le, akkor minden tagállamban először azt számítják ki, mennyit kapna, ha ott volna meg a negyven éve, és ezt osztják el a reális évek számával. Ha valamelyik tagállamban nem dolgozott le egy egész évet, ezeket a hónapokat annak az államnak a nyugdíjbiztosításához számítják, ahol több mint egy évig dolgozott, vagy ahol a nyugdíjazás előtt dolgozott. A nyugdíjazási kor is minden tagállamban más, és csak akkor kaphat onnan járadékot a biztosított, amikor ezt az életkort betölti.

Az érintett hölgy esetében mindez azért kérdéses, mert nem tudni, melyik államban dolgozott az EU-csatlakozás előtt, és melyikben utána. Azt sem írta meg nekünk, kért-e Csehországban is nyugdíjat, dolgozott-e ott 2004. január 1-je, azaz Szlovákia EU-csatlakozása után legalább egy évig.

A szlovák szociális biztosító ugyan figyelembe vette a csehországi éveket, de a járadékot a szlovákiai keresetek alapján számította ki. A hölgy a cseh szociális biztosítótól kérhet felülvizsgálatot, ha úgy gondolja, hogy onnan is jogosult a nyugdíjra, mert az első kérvényét a szerkesztőségünkbe elküldött levelek szerint elutasították. Nem feltételezzük, hogy valamelyik tagállamban ne tartanák be az EU-rendeleteket, de ha olvasónk mégis úgy érzi, méltánytalanság érte, bírósági úton szerezhet érvényt jogainak.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?