Edénykertek a balkonon és a teraszon

<p>Egyre többen kertészkednek erkélyen, teraszon: igyekeznek kihasználni minden talpalatnyi területet lakásuk sok esetben szűkre szabott négy falán túl. Szerencsére évről évre nagyobb az alkalmas virágok, évelők és nem utolsósorban a cserjék fajtakínálata.</p>

Kevés benne az őshonos növény, így sokszor nehéz eltalálni, hogy annak, amit ültetni szeretnénk, jó helye lesz-e erkélyünkön, teraszunkon. Ennek ellenére érdemes próbálkozni, mivel a lehetőségek tárháza rendkívül gazdag.

Vannak, akik szívesen főzőcskéznek, s a balkonládából folyamatosan hozzájuthatnak kedvenc fűszernövényük friss hajtásaihoz.

A tíz legnépszerűbb fűszernövény:

Bazsalikom, borsikafű, menta, szurokfű, petrezselyem, rozmaring, zsálya, metélőhagyma, kakukkfű, citromfű – a kedvelt fajok felsorolása természetesen folytatható volna.

 

Zöld oázisok

Az építészet kedvelői dizájnelemnek tekintik a különféle növénytartókat, segítségükkel ráirányíthatják a figyelmet a kert bizonyos részeire, vagy ellenkezőleg: ezeknek köszönhetően jótékonyan rejtve maradhatnak a kevésbé szép elemek: a különféle vezetékek, tárolók és egyéb technikai eszközök. Vannak olyanok is, akik csak kikapcsolódni vágynak – ők a balkon- és terasznövények segítségével kialakíthatják a maguk kis oázisát.

A balkon- és terasznövények sikere minden kétséget kizáróan abban keresendő, hogy viszonylag kis területet igényelnek, mégis belopják a természetet az otthonokba. Nem az a lényeg, mi a funkciójuk, mi célból ültettük őket. Növekedésük és alakjuk folyamatos változásával, látványukkal jótékonyan hatnak a környezetre és a benne élőkre.

 

Edények, támrendszerek

Ha futó- vagy kúszónövények segítségével akarjuk beborítani a falakat, esetleg valamit eltakarni, a nagyméretű tartóedény és a szilárd támrendszer a siker kulcsa. A fiatal hajtásokat már korán rögzíteni kell, így jobb eredményeket érünk el a rendszeres metszéssel és a rossz irányban növő hajtások eltávolításával.

A támrendszerhez való rögzítéskor ne húzzuk szorosra a zsineget, mivel a hajtások könnyen kárt szenvedhetnek.

A tíz legnépszerűbb futó- és kúszónövény:

Kivi (Actinidia chinensis), farkasalma (Aristolochia durior), murvafürt (Bougainvillea), trombitafolyondár (Campsis radicans), iszalag (Clematis), jázmin (Jasmine), golgotavirág (Passiflora), ólomvirág (Plumbago), feketeszem (Thunbergia alata), vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia).

 

A Dél varázsa

Egyes növények akár a régi kirándulások, nyári élmények valamelyikét is idézhetik, ugyanis délies, „mediterrán” hangulatot árasztanak. Ezeknek a vásárlásakor tudakoljuk meg az átteleltetésükkel és gondozásukkal kapcsolatos igényeiket.

A tíz legnépszerűbb mediterrán növény:

Aloé, angyaltrombita (Brugmansia), kamélia (Camellia japonica), citrusfélék, cymbidium (Orchidea), korallfa (Erythrina crista-galli), füge (Ficus carica), levendula (Levandula), leander (Nerium oleander), papagájvirág (Strelitzia reginae).

 

Az edény kiválasztása

A dézsákba, edényekbe és különféle cserepekbe ültetett növények akkor fejlődnek megfelelően, ha elég helyük van, és rendszeresen öntözzük, tápoldatozzuk őket.

A forróság és az erős napsütés nem éppen megfelelő az ültetéshez, ezért a gyakorlatban az a legjobb, ha növényünket a környező faiskolákban, árudákban tudjuk beszerezni, hogy a szállítás folyamán minél kisebb sokk érje. Új szerzeményünket megfelelő földkeverékbe kell ültetnünk, alkalmas nagyságú edénybe – utóbbinak legalább 20%-kal kell nagyobbnak lennie a földlabdánál.

 

Ültetőföld

A különféle növények más-mást hasznosítanak a talajból. Némelyek a savanyú közeget kedvelik, mások a meszes talajt részesítik előnyben, s vannak olyanok, amelyek a homokosat szeretik. A legtöbb terasz- és balkonnövény számára elégséges az ún. virágföldkomposzt. Ez az általános földkeverék nem drága, és gyommagvaktól mentes; pH. értéke 7 körül van, így megfelel a növények többsége számára.

 

Az ültetés fortélyai

* Vízelvezető réteg: Fontos a cserepek (edények) alján olyan réteget kialakítanunk, ahol távozhat a feleslegessé vált víz. Ez meggátolja a gyökérrendszer rothadását. Kerülhetnek ide már nem használt törött cserepek darabjai, a kisebb edények aljára pedig kavicsot is szórhatunk.

* Talaj: A vízelvezető réteg fölé töltjük olyan magasságig, hogy a gyökérlabda az edény peremének a széléig érjen. A talajhoz adagolhatunk tápanyagokat, amelyek lehetnek fokozatosan oldódóak is (pl. Ozmocote termékcsalád).

* A földlabda elhelyezése, a cserép feltöltése: Következő lépésként óvatosan elhelyezzük növényünket az edényben, vigyázva, hogy a földlabda minél kevésbé sérüljön. Aztán feltöltjük a cserepet a megfelelő földkeverékkel, fokozatosan tömörítve a talajt a földlabda körül. Végül óvatosan beöntözzük a növényt.

* Talajtakaró: Ültetéskor gondoljunk az ún. talajtakaróra is, amely lehet díszkavics, fakéreg, esetleg kókuszháncs. Különösen a nagyobb edények esetében az esztétikai hatáson kívül segít a nedvesség megtartásában, és védi az érzékeny gyökereket, pl. a Clematis esetében.

 

Öntözés, ápolás

Az ültetést követő pár napban különösen ügyeljünk a megfelelő öntözésre. Balkon- és terasznövényeink esetében nagyon fontos a gondozás. Ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy kellő mennyiségű vizet és tápanyagot kapnak, gyommentesen tartjuk az edényeket, és persze némelyeknek támasztékra is szükségük lehet. Természetesen a kártevők, betegségek felfedezése és gyors megszüntetése ugyancsak fontos teendő.

A forró nyári napokon ügyelnünk kell arra, hogy csak a talajt öntözzük, a növényt ne: a leveleken összegyűlt cseppek nagyítóként működnek, és a rajtuk áthaladó napsugarak megperzselik a leveleket.

A legtöbb növénynek mindig szüksége van kisebbfajta törődésre, különösen a virágzási időben. Az elhervadt, elvirágzott részek eltávolítása erőt ad az új virágoknak a növekedésre és fejlődésre.

 

Teleltetés

További fontos teendő a teleltetés, ugyanis a legtöbb terasznövény nem élné túl a téli hónapok zord időjárását. Többségüket világos, hűvös, fagymentes helyre kell állítani, ahol a hőmérséklet nem süllyed 0 °C alá. A nagy (nehezen mozgatható) edényeket tegyük védettebb helyre, pl. fal mellé, esetleg szélfogó mögé. Dézsás növényeinket hideg ellen szalmával vagy gyékénnyel is védhetjük. Bármi nevelhető tartóban, ha ez edénye megfelelő nagyságú. Így hihetetlenül sokféle növényt láthatunk a balkonokon, teraszokon.

*

A képeken olyan közkedvelt edényes növények láthatók, melyekkel naponta találkozhatunk, akár esti sétánk során is.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?