Állampolgárságtól függetlenül jogosult?

<p>Azért bátorkodom Önökhöz fordulni tanácsért, mivel állandó olvasója vagyok a Vasárnapnak, s mivel Győrben élek és dolgozom 12 éve, mindig megtalálom a módját, hogy beszerezzem, annyira szeretem gazdag, sokrétű tartalma és érdekes, olvasmányos stílusa miatt.</p>

Olyan kérdésem van, amiben az itteni hivatalok nem tudnak érdemben választ adni. Magyarországon élő és dolgozó szlovák állampolgárságú nőként lassan jogosult leszek 40 ledolgozott év után kérni az öregségi nyugdíjat. Abban tanácstalan itt mindenki, hogy ha felveszem a magyar állampolgárságot, kérhetem-e automatikusan a Szlovákiában ledolgozott 28 évem után járó nyugdíjat, mivel Szlovákiában 62 év a korhatár. Vagy ilyen esetben elveszítem a nyugdíjjogosultságomat?

Egy hűséges győri olvasójuk

 

Az ön esetére az európai uniós szabályozás vonatkozik, vagyis az, hogy ha bármely tagállamban legalább egy évet ledolgozott, az állampolgárságtól függetlenül jogosult az ottani nyugdíjra. Minden országban a helyi törvények alapján számolják ki a nyugdíját: figyelembe veszik, hány évig fizette náluk a nyugdíjbiztosítást, és csak akkor kezdik fizetni a járulékot, amikor a náluk érvényes jogszabályok szerint is elérte a korhatárt. Ezért annál, aki több országban dolgozott, előfordulhat, hogy az egyik államból már kapja a nyugdíjat, a másikból még nem. Ha valahol nem dolgozott le egy egész évet, onnan nem kap nyugdíjat, ezt az időszakot a más tagállamban ledolgozott évekhez adják. Ha több tagállamban dolgozott, akkor az egy évnél rövidebb időszakot ott veszik figyelembe, ahonnan nyugdíjba vonult. Ne a magyarországi hivataloktól kérjen ez ügyben tájékoztatást, egyszerűen a Szlovák Szociális Biztosítóba nyújtsa be a nyugdíjkérelmét. Ott felvilágosítják, hogy a ledolgozott évei, a befizetett járulékok és a gyermekei száma alapján jogosult-e már a nyugdíjra, és ha igen, milyen dokumentumokra lesz szüksége.

Nem írta meg, hány gyermeke van és hány éves, de ha elmúlt 62, akkor valószínűleg jogosult a nyugdíjra. A végleges nyugdíjat úgy számolják ki, hogy az összesen ledolgozott évek számához viszonyítják. Ha valaki több EU-tagállamban összesen 40 évet dolgozott le – ez lehet az ön esete a 28 szlovákiai és 12 magyarországi évvel –, akkor minden tagállamban először azt számolják ki, mennyit kapna, ha ott lenne meg a 40 éve, és ezt osztják el a reális évek számával. A nyugdíjjogosultságát a magyar állampolgárság felvételével semmiképp nem veszíti el, mert az EU-tagországok állampolgárai szabadon vállalhatnak munkát bármelyik államban, ami után, természetesen, megilleti őket a nyugdíj is.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?