A tallósi lourdes-i barlang

<p>Tallós községben évente kétszer van búcsú. Az elsőt, a &bdquo;templombúcsút&rdquo; a templom felszentelésének napján, Szentháromság-vasárnapon tartják, a másodikat pedig, a &bdquo;barlangbúcsút&rdquo; &ndash; a temetőben található lourdes-i barlang történetéhez kapcsolódót &ndash; szeptember 8-án, Szűz Mária születésnapján ünneplik.</p>

Ebben az évben szeptember 6-ára (szombat) várják a zarándokokat Tallósra. A szentmisét a barlang melletti emelvényen Orosch János nagyszombati érsek fogja celebrálni paptestvérei segédletével. A község és a megye szempontjából is történelmi esemény lesz ez, mert az érsek a tallósi barlangot – Tóth László tallósi esperesplébános és püspöki helynök javaslatára – a Nagyszombati Főegyházmegye első magyar hivatalos zarándokhelyévé fogja nyilvánítani.

 

A barlang építése

A barlang építési dátumát a belső falára rögzített emléktábla őrzi: Emeltetett hálából 1901-ik évben. Április 28-án lett felszentelve.

A barlang története egy kék szemű, szőke hajú, süketnéma kislány, Prenoszil Margitka nevéhez fűződik, akinek az édesapja, Prenoszil Dózsa Esterházy Mihály gróf jószágigazgatója volt. A barlangban, domborművű rózsamintákkal díszített talapzaton Szűz Mária szobra áll. A Szűz fejét övező glória körívében a felirat: Én vagyok a szeplőtelen fogantatás. A Szűzanya jobb oldalán levő szobrocska a térdeplő Szent Bernadettet ábrázolja. A barlang építésével egyidejűleg az alapító Prenoszil család a barlang mellé, vasállványra harangot is szereltetett. Ezt a harangot 1916-ban hadi célokra elrekvirálták, 1925-ben azonban, a keresztút létesítése alkalmával özvegy Roller Józsefné Koday Terézia jóvoltából a barlang új harangot kapott, melyet június 28-án szenteltek fel.

1996-ban az önkormányzat a barlang melletti szabadtéri oltár fölé védőponyva elhelyezésére szolgáló vasállványzatot készíttetett, ezt 2011-ben Bihercz Imre magánvállalkozó fából ácsolt díszes tartó- és tetőszerkezettel váltotta fel.

 

Margitka életrajza

Vöröss János tallósi plébános kérésére 1960-ban a Budapesten élő Margitka megírta addigi életének a történetét. Szólaljon meg most ő: „Életrajzom. Édesapám uradalmi gazdatiszt, édesanyám szül. Zalka Mária-Irma. Születtem Cseklészen, Pozsony mellett, 1890. január 3-án. Négy hónapos koromban súlyos agyhártyagyulladás, három napig eszméletlenül, három nap múlva magamhoz tértem, tejet ittam, pedig az orvos lemondott rólam, nem örült életben maradásomnak, azt mondta, hogy nem életképes. Visszamaradt valami baj, süketnémaság, gyenge idegzetű. Hat hónapos koromban fráz tört ki rajtam, nagy ijedtségtől, hatalmas kutya ugatásától, nyolc hónapos koromban cseléd leejtett engem földre, bal oldalra, bal oldali füljárat szétroncsolódott. (…) 1899-ben január elején Vácra kerültem süketnéma intézetbe, mint magántanuló, tanuljon beszélni, nem a süketnéma jeleket. Nyolc hónapig voltam. Hazamentem, nemsokára édesanyámmal Dr. Kopreniczky Ferenc ölvedi plébános és Nádor Imrével, pozsonyi hittanár, Lourdba három napig. Lourdi éjjel 12 órakor körmenet alatt édesanyám erős hite folytán jobban lettem, kezd javulni egészségi állapotom, évről évre. Erős énekhang következtében kezdett csiklandani jobb fül járatom, ici-pici hallásom, mint nagyot halló, szájból leolvasom, beszédet, baloldali fülem süket maradt. Lourdból visszajöttünk, édes szüleim beírattak Roszuligh Etelka-féle intézetbe, 1899-1901-ig mint bentlakó, 1901-ben Notre Dáme növendéke voltam. 1901-től 1905-ig négy polgárit végeztem. Sokat fájt a fejem minden nap; 1908-ig, azaz 18 éves koromig ritkulnak fejfájásaim. Gyakori orrvérzésem 1906-ig az operáció megszűntette, 1906-ban, júliusban orroperáción keresztülmentem, 4 darab vérdaganat jobb oldalon, két hét múlva bal oldalon 11 darab vérdaganat csomó. Navratil tanár kijelentette, hogy gyógyíthatatlan fülbajsüketség (…) 1915-ben 50 éves korában meghalt édesanyám. Nála voltunk utolsó percig, haláláig. Öcsém 17 éves korában meghalt 1920-ban, három napig ápoltam lakásában. Édesapám 1926. december 6-án meghalt 68 éves korában Szent István kórházban szegénységi bizonyítvány alapján (…) 1928-ban szociális testvérekhez kerültem mint civilruhás (…) 1940-ben súlyos, életveszélyes operáción mentem, agydaganat (tumor cerebris) idegközpontnál. Bakay professzor szerint ezer közül sikerül egy operáció, kijelentette, hogy máról holnapra élek. (…) 1952-ben polgárdi ipartelepekhez mint szociális otthon lakója, mert a szerzetet szétoszlatták. Polgárdi I. betegek szociális kórház lett, áthelyezve lettem Búcsúszentlászlóra. Úristen irányítja életemet, szent Családdal együtt. Erős próbára tett az Isten lelkileg-testileg. Áldott legyen Isten, áldott legyen a szent Család!”

Miután a kilencéves Margitka édesanyjával hazatért Lourdes-ból, a szülők, hálából a Szűzanyának csodás közbenjárásáért a tallósi temetőben a lourdes-i barlanghoz hasonló barlangocskát emeltettek, ott, ahova azt Margitka megálmodta.

Búcsúszentlászlóról Margitkáékat később visszaköltöztették Budapestre, a Pesti úti szociális otthonba. 1977-ben szürke hályoggal mindkét szemére műtötték, nem sokkal később pedig mellműtéten esett át.

1981. április 30-án, 91 éves korában halt meg Budapesten. A hamvasztást követően május 26-án helyezték örök nyugalomra a Farkasréti temetőben.

 

A búcsújárás kialakulása

A barlangra rövid időn belül felfigyelt a környező községek lakossága, és számos búcsújáró kereste fel, főleg Szűz Mária születésnapján, szeptember 8-án. Alig egy évtized alatt Tallósból ismert búcsújáróhely lett. Az 1935-ös évtől kezdődően Esterházy Ilona grófnő és férje, Cereseto Virgilio ajánlatára a szabadtéri szentmise és a délutáni műsoros ifjúsági találkozó a kastély díszes vasráccsal ellátott, faragott kőpadlós teraszára került, melynek két oldalán két-két oroszlánszobor állt. A teraszra a földesúr gyönyörűen díszített oltárt emeltetett minden évben. A csúcspontja a tallósi Kisasszony-napi ünnepségeknek 1939. szeptember 8-án zajlott, amikor is mátyusföldi és csallóközi nappá avatták e napot. Tízezren vettek részt a körmenetben. A műsoros délutánon a deáki születésű Serédy Jusztinián hercegprímás is részt vett. Délután 4 óra tájban érkezett meg. Rövid időre a műsor megszakadt. Vöröss János plébános így ír az eseményről: „Rövid beszéddel fogadtam, kérve, hogy ő, mint akinek első csepp vére a Mátyusföld termette kenyérből lett, most mint az ország első zászlósura hasson oda tekintélyével, hogy ez a mellőzött nép munkához és kenyérhez, földhöz jusson.”

Az 1989. évi rendszerváltás után a barlangbúcsúk felújításában Bíróczi István plébánosnak vannak elévülhetetlen érdemei. A későbbiekben Bencze Attila plébános igyekezett a búcsújáróhelyet országos és nemzetközi szinten is népszerűsíteni. Elvitte hírét Magyarországra és Erdélybe is, ahonnan atyákat hívott a búcsúi szentmisén való szereplésre. Működése eredményeképpen a barlang hivatalosan is bekerült a magyar búcsújáróhelyek nyilvántartásába.

 

Hálatáblák

A barlang falában és a barlang mellett emelt falon elhelyezett hálatáblák arról tanúskodnak, hogy az idők folyamán itt is történtek imameghallgatások, csodás gyógyulások. A legrégibb hálatábla felirata: Fogadd oh jó anyánk Szűz Mária csodás megmenésedért szívünk mélyéből hálás köszönetünk. Diószeg 1915 IV./23-án Szabó Alajosné és családja. 1947-ben a kitelepítésre és deportálásra kijelölt tallósi és vezekényi családok emléktábláin a felirat: Szűz Mária légy velünk a távolban is. 1947.

A 2005. évi barlangbúcsúkor a barlang mellé helyezték el Esterházy Assunta urnáját. A grófnő Monacóban halt meg, ám végakarata az volt, hogy a hazájában helyezzék őt örök nyugalomra.

Kodály Zoltán Psalmus Hungaricus című zeneművének bemutatója után egy kedves barátja odament hozzá, és így szólt: „Jobb ember lettem.”

Jó lenne, ha a tallósi Kisboldogasszony-búcsú után, kik részt veszünk majd a zarándoklatban, mi is elmondhatnánk: Jobb emberek lettünk!  

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?