A csokoládémikulásokról

e

Közeledik a Miklós-nap, az üzletek polcait jó ideje ellepték a csokoládéból megformált Mikulások, angyalok és ördögök, no meg a rengeteg más édesség.

A csokimikulás nem mindig volt ám olyan, mint most, nem is nagyon hasonlított a jelenlegire. Amikor 1880-ban az első sorozatot piacra dobták a gyűjtőknek, még tömör, jó minőségű csokoládéból készült – nem meglepő, hogy Svájcban, a csokoládé fellegvárában. Egyébként ugyanaz a cukrász, Philippe Suchard ötlete volt (aki a Milkát is megálmodta). Olyan sikert aratott, hogy hamarosan jöttek az újabb formák és az olcsó hamisítványok. Mára eljutottunk oda, hogy egyes termékek csak nyomokban tartalmaznak csokoládét, inkább kakaós masszát használnak helyette, olcsó növényi zsírokat, így nem csoda, ha sok szülő tiltakozik ellenük. Minden terméken fel vannak tüntetve az összetevők, ám ezeket sokan el sem olvassák, csak legyintenek, és a minőség helyett inkább az árat nézik. A kutatások szerint egyébként évről évre több fogy belőlük, világszerte tonnaszámra vásárolják annak ellenére, hogy számos felmérés igazolja a helytelen táplálkozás káros hatásait. A Nielsen Holdings Rt., amely a fogyasztói szokásokat vizsgálja, 2016-ban például kimutatta, hogy a Mikulás-napi ajándékok közül magasan a csokimikulás vezet: az ajándékok 63%-át teszi ki. Utána az ajándékcsomag jön, de csupán 11%-kal. Ráadásul az arány évről évre az előbbinek a javára módosul.

Cukorbomba

A csokoládé egészséges – olvashatjuk jó néhány cikkben, tanulmányban. Igen ám, de csakis akkor, ha jó minőségű, magas kakaótartalmú. Ilyenkor jót tesz a vérkeringésnek, a bőrnek, csökkenti a koleszterinszintet, serkenti az agyműködést, jókedvre derít, és bár hihetetlennek hangzik, a fogyásban is segít. De hangsúlyozni kell, hogy csakis a jó minőségű, kakaóbabból készült. Természetesen a mértéktartás itt is nagyon fontos, mint minden másnál. Aki naponta befal egy tábla csokoládét, ha jó minőségűt is, ne csodálkozzon, ha meghízik, vagy idővel csontritkulás lép fel nála. Merthogy a szívre jó, a csontoknak azonban nem annyira kedvez.

A mindenféle pótlókkal dúsított, olcsó csokoládénak több káros hatása is van. Az egyik legismertebb, hogy magas cukortartalma miatt kóros elhízáshoz vezet, de akad még jó néhány. Fogszuvasodást és álmatlanságot is okozhat, továbbá függőséget, amelyet aztán nagyon nehéz kezelni. Ha decemberben mindennap csak egy kicsit is eszünk az ilyen csokoládéból, januárra már követelni fogja a szervezetünk az addiginál is több cukrot, gyerekek esetében még fokozottabban. Arról nem is beszélve, hogy a csokoládé mellé karácsonyi sütemények társulnak, amelyek összeadódva jócskán megnövelik a napi átlagos cukor- és energiabevitelt. Érdemes odafigyelni arra, hogy miből mennyit eszünk, mert ez mindig könnyebb, mint utólag megvonni szervezetünktől azokat az anyagokat, amelyekhez már hozzászokott.

A szülői feladat

De mit tehet a szülő, ha a gyereke a nagyszülőktől, nagynéniktől, -bácsiktól, barátoktól egy halom édességet kap? Először próbájuk meg még az ünnepek előtt tudtukra adni, hogy a kevés édesség hívei vagyunk. Van, amikor ennek ellenére is elhalmozzák a kicsiket csokoládéval. Ilyenkor mindenképp szabjuk meg, hogy egy nap mennyi édességet ehet a gyerek. Ezt vele is tisztázzuk, és tartsuk meg, legyünk következetesek. Próbáljuk meg minél kevesebbet adni neki, hogy ne alakuljon ki függőség. Csak a jó minőségű csokoládékat adjuk oda, a többivel inkább apránként süssünk valamit. Ez azonban inkább csak vészterv legyen, próbáljuk meg az ajándékozókat szép szóval meggyőzni arról, hogy bár csokoládét ajándékozni kedves gesztus, csak ártanak vele a gyereknek. Főleg, ha kicsiről van szó. Arra is figyeljünk oda, hogy mikor jár le a szavatossága egy-egy édességnek. Néhányan elfeledkeznek erről, és lejártat ajándékoznak. Ennek káros hatása nincs, de meglehetősen kellemetlen lehet.  

Gyümölcs és házicsoki

Ha sok csokoládét kap a gyerek, azt meg is akarja enni: tudja, hogy az övé, számon tartja, mennyit kapott. Ám ha kiskorától kevés édességhez jut, egy idő múlva már nem is kívánja a nyalánkságokat; ezért jó, ha egészen korán eszerint kezdjük nevelni.

Mikulás-napra a szülő mindenképp készítsen valamilyen csomagot, hiszen a sok apróság elvarázsolja a gyerekeket. Legyen benne gyümölcs, dió, mandula („van zsákjában minden jó, piros alma, mogyoró”), és ha ragaszkodunk a csokoládémikuláshoz, akkor az is – de csakis jó minőségű. Kérjük meg a hozzátartozóinkat, hogy ők is ilyesmit ajándékozzanak. Akinek sok ideje van, az házi bonbont, csokoládét is készíthet. Sokkal nagyobb sikert fog aratni, mint az üzletben vásárolttal, és tetszése szerint ízesítheti, díszítheti. Akár a gyerekeket is bevonhatjuk a munkába. Még tömör csokoládémikulással is megpróbálkozhatunk, ahogy annak idején Philippe Suchard tette.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnapban jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?