Lelki bóvliárusok

Vasárnap

A koronavírus-járvány alatt sokan rájöttek, hogy azért nem bírják a magányt, a bezártságot, mert önmagukkal sincsenek jóban, és elérhető szakemberek híján az interneten kerestek segítséget.

Ott aztán volt is miből választani, egymást követték a webináriumok, azaz webszemináriumok, amelyek csak úgy ontották a gyanútlan nézőkre az önismereti és önmegvalósítási tanácsokat. Sokan pedig csak több száz euró elküldését követően jöttek rá, hogy ehhez a tudáshoz elég lett volna elolvasniuk egy motivációs könyvet. Coachnak, életvezetési tanácsadónak ugyanis bárki kinevezheti magát, még papírt is szerezhet róla, hogy az, mert Szlovákiában ez szabad foglalkozás, elég hozzá egy bejegyzés az adóhivatalnál. Onnan kezdve pedig bárki azzal szédíti az embereket, amivel csak akarja, mert az igény az életünk megváltoztatására hihetetlenül nagy, az ismeretünk arról, hogy ez milyen módszerekkel érhető el, pedig mérhetetlenül kevés.

Pénz, siker, boldogság
Ezért tudja bárki azt ígérni, hogy internetes kurzusokon keresztül megváltoztatja az életünket, fejleszti a személyiségünket, javítja a párkapcsolatunkat, megerősíti a női identitásunkat, segít a szakmai előmenetelünkben, de még az összes gyermekkori traumánkat is megoldja. De aki ennyit ígér, az csak bóvliárus lehet – erre figyelmeztet a cseh újságírónő, Julie Mahlerová Klamatéri című sorozata, amelyben az emberi sérülékenységgel visszaélő lelki bóvliárusok praktikáit tárta fel.

Az ilyen csalók Szlovákiában is elszaporodtak, míg két-három éve az ezotéria, a jövőbe látás, a belső energiák felszabadítása és a lelki kapuk kitárása volt a téma – jelentsen ez bármit –, ma már sokkal konkrétabbak: pénzt, sikert, boldogságot, sőt egészséget ígérnek. A gond az, hogy valójában nem szakemberek, semmiféle komoly képzésen nem vettek részt, legfeljebb hasonló szélhámosok kurzusain, és az egész szemfényvesztés csak a pénzszerzésről szól. Ez, persze nem zárja ki, hogy ők maguk hisznek abban, amit csinálnak, az egyik életvezetési csaló képzi és kreálja a másikat, így alakul ki az a buborék, amelyen belül az emberek egymást hitegetik, hogy ismerik a sikeres és boldog élet titkait. „Sokszor semmi másról nincs itt szó, mint olyan üres frázisok pufogtatásáról, hogy a „világ egy nagy kirakójáték, amelynek az egyik darabkája te vagy, és általad lesz teljes, hogy szállj ki abból a mókuskerékből, amelyet a tudatalatti hitrendszerek és minták hajtanak, vagy hogy a boldogságot önmagadban keresd. Ezek olyan közhelyek, amelyeket nem lehet cáfolni, mert lényegükben igazak, de mögöttes tartalom, szakszerű foglalkozás nélkül üres” – mondja Julie Mahlerová, aki szerint a lelki bóvliárusok pontosan tudják azt is, melyik célcsoportra összpontosítsanak.

A változás nagykövetei
Ők általában az egyedülálló vagy párkapcsolatukban boldogtalan nők, a gyermekgondozási szabadságon lévő nők, akik úgy érzik, egy körben forognak, és a nagyobb önbizalomra, szerelemre, karrierre vágyó emberek. A Covid-járvány alatt a klienseik főleg azok közül kerültek ki, akik nehezen viselték a magányt, depressziótól szenvedtek, amióta pedig kitört az ukrajnai háború, már a félelem, a szeretteinkért érzett aggodalom és az anyagi bizonytalanság leküzdésének szakértőivé is váltak. Ez mindössze annyit jelent, hogy annak is nagy mesterei, mikor hogyan lehet a társadalmi hangulatot és az emberek aggodalmát felhasználni, sőt kihasználni.

Vasárnap

A lehetőségek tárháza végtelen: a nőiesség kiteljesedésétől a szexuális élet javításán keresztül a gyermeknevelési tanácsadáson s a párkapcsolati terápián át egészen a családi költségvetés optimalizálásáig és a vállalkozás sikeressé tételéig. Az év eleje, vagyis a nagy fogadalomtételek időszaka táján megszaporodik az egészséges életstílushoz való segítségnyújtást ígérő coachok száma. Különböző neveket használnak, lehetnek facilitátorok, életvezetési kísérők, tanácsadók, de akár önismereti tanítók, sőt a változás nagykövetei is. Van köztük, aki beéri az online térrel, itt kér el egy-egy 40 perces szemináriumért résztvevőnként 50–100 eurót, van, aki a személyes foglalkozásokat részesíti előnyben, amelyek lehetnek egyszemélyesek, csoportosak, de akár több napos együttlétek is egy luxushotelben. Ezek ára már a csillagos egekig kúszik, ráadásul egy alkalom általában nem is elég. Kell egy ismerkedési hétvége, egy terápiás hétvége, egy egyhetes elvonulás, majd egy háromnapos záró elvonulás. Summa summarum legalább 1500 eurónál tartunk, de a bóvlicoachok szerint ez bőven megéri, mert az ilyen összejövetelekről mindenki új emberként távozik.

Több a körítés, mint a tartalom
Julie Mahlerová szerint valóban új emberként, de sokan abban az értelemben, hogy rájönnek, mennyire feleslegesen kidobott pénz volt az egész. „Az egész coaching a konstruktív vagy destruktív manipuláción alapul. Konstruktív manipuláció lehet, amikor egy munkahelyi közösséget még nagyobb teljesítményre, összetartásra motiválnak. A destruktív pedig az, amikor a klienseknek olyasmit ígérnek, ami teljesíthetetlen, például, hogy kigyógyítják a gyermekkori traumáit, vagy feloldják a gátlásait. A coach nem pszichoterapeuta, ha traumákról, gátlásokról, lelki folyamatokról kezd beszélni, máris résen kell lennünk.”

Hogyan lehet felismerni a lelki bóvliárusokat? Julie Mahlerová szerint elsősorban arról, hogy a körítés mindig több, mint a tartalom. A stilizált díszlet, gyertyafény, ezoterikus kellékek, a túl sok idegen szó használata, a biztos megoldások ígérete, a konkrét tanácsadás mind gyanúkeltő. Már a vizualitás, a környezet megteremtése, személyes találkozásnál az iroda berendezése, vagy a luxushotel is lehet manipulatív, mert azt az érzetet kelti, hogy itt valami exkluzív tartalomról lesz szó. Gyakran már az első perctől tegezik a klienseket, családias közösség érzetét keltik. Azt sugalmazzák, hogy megértenek, tudják, hogy nehéz életszakaszban vagyunk, de ők majd feloldják bennünk a lelki blokkokat, mert ugyanezt élték meg, saját tapasztalatból beszélnek. Nagyon mélyre kerültek, sokat szenvedtek, de felemelkedtek, mint hamvaiból a főnixmadár, és most már tudják, mi a boldogság titka, úgyhogy örülhetünk, ha megosztják velünk. Ezért van a coachok között annyi tönkrement vállalkozó, súlyos betegségből kigyógyult, nehéz válást, komoly veszteséget megélt ember, csakhogy a saját tapasztalat nem elég ahhoz, hogy valaki életvezetési tanácsadó legyen. Ez is egy szakma, amit meg kell tanulni, nem elég benyomást kelteni.

Nincs gyors recept
Bármennyire elkeseredett és bármilyen kilátástalan helyzetben van, arra is oda kell figyelnie az online-segítséget kereső embernek, hogy mindig újabb és újabb szemináriumokat, akciós könyveket és tanácsadásokat kínálnak neki. Vegye észre, hogy a csak itt, csak most akció két nap múlva újraindul, ugyanaz a motivációs könyv a boltokban féláron kapható. A látszólag ingyenes online önismereti tréningek feltétele gyakran az, hogy a résztvevők adják meg az e-mailcímüket, úgyhogy a postájukban aztán naponta jelennek meg a további kurzusokon való részvételre buzdító felhívások olyan hangnemben, hogy mire várnak még, hiszen ez az utolsó alkalom, hogy megvalósítsák önmagukat. Gyakori technika az is, hogy több klikken és oldalon keresztül jut el a kliens az ígért tartalomhoz, például a jó házasság tíz titkához, de a végeredmény csupa általános klisé és még egy klikk, amely egy fizetett tanfolyamot kínáló oldalra vezet. Mindehhez általában egy számláló is társul, amely azt mutatja, hány órája van még, hogy részesüljön az árengedményben, de ezek a számlálók mindig újraindulnak, az akciónak sosincs vége. Tavasszal, nyáron még több a lehetőség, hogy egyesüljön a földdel, a tűzzel, a vízzel, a levegővel, különböző rituálékat végezzen – még magasabb áron, mert természetközeliségért manapság bármennyit el lehet kérni.

Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, amikor az utolsó szalmaszálba is kapaszkodna, és különösen fogékony arra, ha azt mondják neki, amit hallani akar. Hogy megértik, tudják, mit érez, ismerik a kiutat, s neki is megmutatják. Julie Mahlerová szerint ezek a túl egyszerűnek látszó, azonnali recepttel szolgáló megoldások mindig veszélyesek. Házasságok esnek szét, mert a nőkkel elhitetik, hogy itt az ideje, hogy csak maguknak éljenek. Az egész családi költségvetést ilyen kurzusokra költik el, havonta két hétvégét is fizetett önfejlesztési összejöveteleken töltenek, mert sajnos, ki kell mondani, hogy a nők sokkal fogékonyabbak az ilyen önáltatásra. Különösen veszélyes, hogy leértékelődik a terápia, a trauma, a stressz fogalma. Ezeknek az értelmezése csak a pszichológusokat illeti meg. Mindenki más, aki ezek feloldására ígér könnyű megoldást, egyszerűen sarlatán, aki mások sérülékenységén élősködik.

***

A cikk a Vasárnap családi magazin 2023. március 14-ei számában jelent meg

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?