Galleko® technológia a kapásnövényekben

cukorrépa

Az időjárás idén is befolyásolja majd a hozamokat. Az áprilisi és májusi szárazság nem csak a tavaszi, az őszi veteményeket is károsította. A tavalyi évhez viszonyítva az esős időszak az utolsó pillanatban, egy hónappal később köszöntött be.

Míg tavaly a május csapadékos volt, idén ez a júniusról nem mondható el. Ez meglátszik a szója, kukorica, napraforgó fejlődésén is, tavaly ugyanis azok jóval előrehaladottabb állapotban voltak. Megsínylette a szárazságot, illetve a meleg és hideg váltakozását a cukorrépa és a burgonya is. Még a korai vetés és a jó agrotechnika sem segített a fejlődés előrehaladásában. A negatív hatások stresszelik a növényt, amit a gazdák csak nehezen tudnak befolyásolni. Azonban nem szabad még ilyen kemény körülmények mellett sem letenni a fegyvert. Léteznek olyan készítmények, amelyek feladata a kedvezőtlen hatások csökkentése. A Galleko ezen a téren több éves tapasztalattal rendelkezik, a kísérleti állomások és a termelők tapasztalatai alapján javasolja készítményei alkalmazását. Az utóbbi időben épp a környezetváltozás miatt és a strasszcsökkentő hatásának köszönhetően növekszik jelentősége és alkalmazásának fontossága. De nem szabad megfeledkezni stimulációs és regenerációs hatásáról sem.

Sokszor elhangzik az, hogy várni kell, nem tudni, megéri-e az adott terménybe fektetni, mert nem tudjuk, hogyan alakul az időjárás. Azonban itt is érvényes a mondás, miszerint kétszer ad, aki jó időben ad. A cukorrépa esetében erről meggyőződhettünk az egyik vállalatnál Vágsellyén is. A hosszan tartó szárazság idején (május 19.) a fiatal növények esetében a Galleko arider készítményt alkalmazták 0,3 l/ha adagban. Ez épp a szárazság okozta stressznek kitett növényekbe ajánlott. Feladata segíteni a növényt leküzdeni a nehéz időszakot. A Galleko a cukorrépában több alkalmazásból áll. Segíti a növényben épp végbemenő folyamatokat, és meghosszabbítja a stresszcsökkentő hatást. A későbbi fázisban (jún.16.) itt alkalmazva volt a Galleko rast és a Galleko list 0,6 és 0,6 l/ha adagban. A kontroll-minták vétele és a fotódokumentáció két nappal az alkalmazást követően készült, ezért hatásuk még nem tudott teljes mértékben megnyilvánulni. Azonban már itt is látható a különbség a kontroll és a kísérleti variáns között, ami nem csak a levelek nagyságán, hanem a cukorrépa testének méretében is megnyilvánul. Tapasztalatból tudjuk, hogy ez a különbség csak tovább fokozódik majd.

Cukorrépa, balra kontroll, jobbra Galleko. Váselye, fotó: 2020.6.18.

A Galleko sorában az utolsó készítmény a Galleko kvet a plod. Július végi alkalmazásával kiegészülnek a stresszhatás-csökkentő készítmények, amelyek pozitívan nyilvánulnak meg a cukortartalomban. Tavaly Csehország északnyugati részén zajlottak félüzemi kísérletek Louny járásban. Az alkalmazott metodika itt a Galleko arider (0,5 l/ha), Galleko rast és Galleko list (0,4 + 0,4 l/ha) valamint a Galleko kvet a plod (0,8 l/ha) készítmények sorából állt. Az időjárás másképp alakult, mint az idén. A hatodik hónap végén a növények szenvedtek a szárazság és magas hőmérséklet miatt. A Galleko készítménnyel kezelt növények viszont láthatóan jobb állapotban voltak.

Cukorrépa balra kontroll, jobbra Galleko. Louny járás, fotó: 2019.6.25.

A végső számadatok a különbségeket alátámasztották. A cukorrépatest a Galleko kísérleteiben elérte a 92,6 t/ha-t, míg a kontroll esetében ez 83 t/ha volt (átszámítva 16% cukortartalomra). A többlet a cukortartalomban is megmutatkozott (19,3% a kontroll, és 19,7% a kísérlet esetében). A fotódokumentáció valaki számára csodaszerűnek tűnhet, vizuálisan azonban, és főként a számadatokat tekintve meggyőzőnek mutatkozik a készítmény alkalmazása.

A Galleko készítmények szerves anyagok, aminosavak, növényi hormonok és azok vegyületei, tengeri alga kivonatok, stresszellenes anyagok, makro- és mikroelemek keverékei. Ezért hatásuk komplex, képesek a növényeket stimulálni, regenerálni, és csökkenteni a stresszhatásokat. A szerves anyagok pozitívan hatnak a gyökérrendszer képzésére, fejlődésére és megújulására. Ez hatásuknak köszönhetően dúsabb, több hajszálgyökeret növeszt, és a gyökér is hosszabb. Már ez az első aspektus is több pozitívumot hoz, főként a kedvezőtlen körülmények közt. A növényeknek minimalizálódnak a problémái a tápanyag- és vízfelvételt illetően (még a talajban kevésbé mobilis elemeket tekintve is). A növényi hormonokat illetően főként a citokinint kell megemlíteni, amely segíti a sejtek osztódását és a sejtfalak erősödését, ezzel serkenti a növények növekedését, és a mellékgyökerek képződését. A sejtfal erősítése magasabb ellenállóképességet biztosít a patogénekkel szemben, és maga a növény is egészségesebb lesz. A citokininek irányítják a növény leveleinek az öregedését is.

A Galleko készítmények alkotórésze továbbá az aminosavak, amelyeknek a sejtfalépítésben van szerepük. Szintézisük azonban a stresszhatásokra jelentősen csökken. Egyenes adagolással viszont serkenti a növekedést, ugyanakkor gyorsítja a regenerációt. Kiváló hordozói azoknak az anyagoknak, amelyeket vele együtt adagolnak. A stresszellenes elemek feladata segíteni az egyedeket a nehézségek leküzdésében (hideg, meleg, kevés, vagy túl sok csapadék). Ezt a funkciót részben a tengeri alga kivonatok is betöltik, amelyeket a Galleko készítmények tartalmaznak. A tengeri alga kivonatok olyan helyről származnak, ahol hosszú idő telik el az apály és a dagály között, így azok jelentős stresszhatásnak vannak kitéve. A stresszhatás-leküzdő képességüket azután átadják a kezelt növényeknek is.

De nézzük meg a kísérleti állomások eredményeit is. Már több éve folynak a kísérletek a Galleko készítményekkel a prágai CSME-en a cukorrépában (Červenú Újezd, Prága környéke).  Az említett lokalitáson 2018-ban áprilistól szeptemberig 51% volt a csapadék a normál átlagágát tekintve. Az eredményeket tehát nagyban befolyásolta a nagy szárazság, és az átlagon felüli meleg. Ezért 2019-ben változtattunk a metodikán. A várt szárazság ellenére azonban a csapadékmennyiség majdnem elérte a normál átlagát.

A másik kapásnövény, ahol a Galleko már több éve kiváló eredményeket ér el, a burgonya. Az alapvető metodika itt a Galleko univerzál és a Galleko list készítmények alkalmazásából áll. Az elsőt 0,8 l/ha adagban alkalmazzuk, amikor a növény 10–15 cm magasságú. A másikat 14 nap eltelte után, amely összeköthető a gombaölőszeres kezeléssel. Erős stresszhatás esetében (szárazság) ajánlott alkalmazni a Galleko arider készítményt, és amennyiben magasabb keményítőtartalmat szeretnénk elérni, a Galleko kvet a plod készítményt is. Hatásukat leginkább az alábbi felvétel bizonyítja, amelyet Malé Leváre (Malacka járás) környékén fotóztunk tavaly.

Burgonya, fajta: Umatilla Russet, balra kontroll, jobbra Galleko. Malé Leváre (Malacka járás), fotó: 2019.7. 10.

A dúsabb levélzet és a sorok jobb bezáródása szemmel látható volt. A kísérlet végeredménye ezt a különbséget megerősítette. A Galleko készítmények alkalmazása 10%-os hozamnövekedést eredményezett (kísérlet:61,10 t/ha, kontroll: 54,75 t/ha). Hogy ez nem volt véletlen, arról az utóbbi két éves kisparcellás kísérleti eredmények is tanúskodnak, amelyet a CSME-en végeztek (Uhříněves, Prágai járás). Ebben az esetben is kevés volt a csapadék, 2018-ban áprilistól augusztusig 176,4 mm, 2019-ben 235 mm eső esett. A Galleko készítmények alkalmazásnak fontosságát így emeli ki Ing. Petr Dvořák, Ph.D. a zárójelentésben: „A fent említett körülmények alapján az eredményeket nagyon pozitívan értékelem, hiszen olyan vegetációs idő alatt sikerült elérni, amelyet rendkívül nagy mértékben megjelölt a szárazság, különösen a kulcsfontosságú fejlődési fázisokban. Az alkalmazott kezelés minden variáns esetében több mint 13%-os növekedést eredményezett a fogyasztásra alkalmas gumók esetében. Az eredmények ilyen körülmények közt egyértelműen a készítmények alkalmazásának szükségességét támasztják alá a stresszhatásokkal szembeni küzdelemben.(Éves zárójelentés 2018, A Galleko készítmények kisparcellás kísérleti eredményei a burgonyánál, 2018).

Úgy, mint a többi termény esetében, a kapásnövényeknél is képes a Galleko hozzájárulni a hozam növeléséhez. Úgy, mint más termények esetében, a kapásnövényeknél is jelentős gazdasági növekedést érhetünk el. Fontos azonban, hogy ne várjunk az utolsó pillanatig, hanem már a fiatal növényeknél alkalmazzuk a készítményt. Eredményt már a Galleko készítmények részleges alkalmazásával is elérhetünk, azonban a legnagyobb hozamot a teljes metodika alkalmazása biztosítja.

Bővebb info: Telefon: 0911 44 44 78 E-mail: info@galleko.com

Martin Šotík, Galleko

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?