A teraszos kert varázsa
2021. február 23. 12:45

A különböző domborzati viszonyokból adódóan a kertépítés egy lejtős területen sok tekintetben komplikált. Különösen az anyagmozgatás nehézkesebb, és jóval több élőmunkát igényel, mint egy kevésbé lejtős kert kialakításakor. A meredek, hegyvidéki kertek egy-egy részét lehetetlen munkagéppel megközelíteni.
Az ilyen kerteknél fő szempont, hogy a kilátást nem szabad eltakarni, ezért az épület elé nem célszerű olyan fát ültetni, amely később takarhatja a panorámát. A következő követelmény, hogy a ház körül minél több sík felületet hozzunk létre, mivel sok tevékenységhez viszonylag vízszintes földfelszínre van szükség. A terepszintek megformálása elsősorban gépi földmunkát igényel, ezért még az épületek megépítése előtt érdemes ezekkel a munkákkal számolni.
Lejtők és támfalak
Tervezéskor két lehetőség közül választhatunk. Először is, meg lehet hagyni a domb lejtését, és ennek függvényében formálni a kertrészeket: csúszda, különféle játékos megoldások, ösvények, lépcsők. A másik lehetőség, hogy támfalakat építünk, melyeknek köszönhetően több sík felületet is létre tudunk hozni az adott térben. A támfalak lehetnek akár tömörek is, terméskőből is kialakíthatók. Azonban a fél vagy egy méteres magasságú szárazon rakott támfalnak is szüksége van beton alapra a stabilitás végett.
A rézsűk talajának óvása
A rézsűk vagy lejtős területek megkötésére válasszunk olyan fajokat, melyek sűrű gyökérzettel rendelkeznek. Ez elősegíti a talaj esővel szembeni megóvását. Az ilyen növénybeültetésre a tarackoló növények a legalkalmasabbak.
Ilyenek például a japán rózsa (rosa rugosa, ruža vráskavá), a kúszóborókák különböző fajtái (juniperus, borievka), a borostyán (hedera, brečtan), árnyékos helyeken az orbáncfű (hypericum, ľubovník) vagy az árnyékos helyen is jól fejlődő, de a nyár végén visszahúzódó gyöngyvirág (convallaria majalis, konvalinka).
A magas fekvésű, hegyvidéki kertekben jól érvényesülnek a fatermetű növények karcsú, oszlopos fajtái, érdemes közülük is választani.
Tipp!
Egy nagy rézsűn akár vasúti talpfákból is kialakítható hangulatos lépcsők vezethetnek le a kert alsóbb, teraszosan megformált részeibe.
Talajkötők a lejtőn
A rézsűk növényeinek fő jellemzői, hogy erős gyökérzettel rendelkeznek, képesek a megújulásra, gyorsan növekednek, jól viselik a metszést, s lombozatuk lehetőség szerint télen is zöld. Rendszeresen kordában kell tartani őket, mivel a lejtőkön oda is eljutnak, ahol nem is akarjuk, hogy megjelenjenek.
* A legjobb talajtakaró a már említett borostyán – inkább zöld levelű fajtákat használjunk, mivel ezek jól bírják az árnyékot is, ellentétben a foltos levelű változatokkal. Pár éven belül nagyon jó szárazságtűrő szőnyeg alakul ki belőlük.
* Az árnyékos helyet részesíti előnyben a mirtuszlevelű lonc (lonicera nitida, zemolez lesklý) is.
* Az évelők közül a kisebb lejtők megkötéséhez használható a molyhos madárhúr (cerastium tomentosum, rožec plstnatý). Virágzáskor teljesen ellepik a vakítóan fehér virágok. A virágzás elmúlásával érdemes alaposan visszavágni.
* A lomblevelűek közül kiemelkedően jó talajtakaró és -védő hatásúak a madárbirsek (cotoneaster, skalník) egyes fajtái; különösen az esővel szemben védik jól a talajt. Számtalan fajta közül választhatunk (cotoneaster horizontalis, bella, herbsfeuer, dammeri, skogholm), melyek segítségével szép örökzöld szigeteket tudunk kialakítani. A madárbirsek a virágaikkal, és a téli hónapokban a terméseikkel is díszítenek.
A felsorolás nem teljes, még sok más gyorsan fejlődő, erős gyökérzettel bíró növény alkalmazható a talaj fedésére és megfogására a lejtős kertekben.
Támfalak rönkből
Fából is (akác, tölgy, bükk, telített fenyő) kialakíthatunk a terméskő támfalakhoz hasonló térhatású elemeket. A természetes fa nagyon elegáns és természetközeli, viszont nem olyan időtálló, mint a terméskő.
Ha rönktámfal (vagy egyéb természetes anyagú) mellett döntünk, akkor nagy figyelmet kell fordítani a nedvesség elleni szigetelésre. A támfal föld felőli része nem érintkezhet egyenesen a töltőfölddel – ezeket a részeket fel kell tölteni porózus anyagból álló réteggel, hogy elvezesse a nedvességet.
Tanácsok
Talajtakaró növényekből nem kell sokat telepíteni, mivel pár év alatt teljesen ellepik a támfalat. Az erős, tűző nap nyáron felhevíti a köveket, és megégeti a közelbe ültetett növényeket. Ezért csepegtető öntözéssel gondoskodni kell a támfal hűtéséről, főleg az első években.
Kósa Károly kertépítő mérnök
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.