A malmok elvárásai a gabonával szemben

búza

Gőzerővel folyik az aratás, a július közepi prognózisok azt jósolták, hogy bár a szárazság befolyásolta a mennyiségi mutatókat, a minőségre ez nem lesz túl nagy hatással. Legalábbis néhány tényezőt figyelembe véve. De vajon milyenek a malmok elvárásai a gabonával szemben?

A tavaszi nagy szárazság miatt az őszi búza sok mellékhajtást eldobott, emiatt a hozamok csökkentek, viszont az „életmentő eső” még viszonylag jókor érkezett ahhoz, hogy a minőségi követelmények alakulását javítsa, viszont a kalász betegségeinek terjedését ne segítse nagyban.

A búza minőségét E, A, B, P csoportba sorolják. A malomipar számára ezek a paraméterek azért fontosak, mert más osztályba tartozó búza szükséges a kenyérsütésre, más a tészta, és megint más például a fagyasztott termékek készítésére szánt liszthez. „Ezen kívül egy sor vizsgálatot végzünk el, így például megvizsgáljuk a reológiai paramétereket, a hektolitersúlyt, a nedves sikértartalmat stb. A vizsgálatok sorát felsorolni is hosszadalmas lenne, de a lényeg, hogy ezek összegzésből derül ki, hogy milyen lisztet tudunk gyártani az adott búzából” – vázolta Varga Levente, a gútai Vitaflóra társtulajdonosa.

A szakember hozzátette, az átvételkor megnézik a nedvességtartalmat, ami a gabona tárolhatósága szempontjából fontos. Fontos a gombabetegségek jelenlétének vizsgálata is. „Ezen belül is elsősorban a DON-toxin jelenlétét kell kizárnunk, illetve más toxikus anyagok jelenlétét is. Tavaly sok búza esetében gondok voltak a gombabetegségek jelenlétével, mivel tavaly rosszkor jöttek a nagy esőzések. Idén várhatóan ezzel nem lesz gond, hacsak a szeszélyes időjárás nem gátolja majd a termények időbeni betakarítását” – mondja Varga Levente.

Egy másik malom viszont már jelezte, hogy az esésszámmal gondok lehetnek. „Az esésszám egy adott enzimnek a szintjét mutatja, amely megtámadja a keményítő molekulákat, s cukorrá bontja őket, ami a kenyér megfelelő szerkezetét, buborékosságát biztosítja. Minél kisebb az esésszám, annál kevesebb ideig tartja meg a bedagasztás után a tészta az állagát, az gyorsan összeesik. Ha kevesebb az esésszám a pékáru minősége rosszabb, kisebb a térfogat, ragadós a tészta, kevésbé rugalmas a bélzet. Az optimális szám a pékek számára 220 felett van. Ezt az esésszámot befolyásolja a júliusi időjárás is” – magyarázta Földes István, az F&K pékség tulajdonosa.

A búza minőségi paramétereihez a kombájnok munkája is hozzájárulhat, ezt alátámasztotta a gútai malom marketingvezetője is. „A régi gépek általában kevésbé dolgoznak tisztán, mint az újak, és számunkra fontos a tisztaság. A legideálisabb az, ha tisztításon esik át a gabona, és úgy kerül hozzánk, hiszen a legmodernebb kombájn sem képes olyan tisztán leadni a terményt, mint amit a tisztítással el lehet érni. A kombájn törheti is a szemeket, ami a mi szempontunkból azért nem kedvező, mert így a kártevők könnyebben megtámadhatják a szemeket. Általánosságban elmondható, hogy manapság már jó technológiával rendelkeznek a gazdák, bár az is igaz, hogy rossz beállítással az új kombájn minőségi munkáján is rontani lehet” – teszi hozzá.

(czm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?