A gombák is gyógyíthatnak

Örök emberi tulajdonság, hogy állandóan olyan élelmet keresünk, amelynek fogyasztásával egészségesebbek lehetünk. A gazdaságilag fejlett országok lakosai mind nagyobb érdeklődéssel fordulnak a különböző gyógynövények és például a gombák felé is.

Örök emberi tulajdonság, hogy állandóan olyan élelmet keresünk, amelynek fogyasztásával egészségesebbek lehetünk. A gazdaságilag fejlett országok lakosai mind nagyobb érdeklődéssel fordulnak a különböző gyógynövények és például a gombák felé is.

A fitoterápia fogalom régóta létezik, növényi anyagokkal végzett gyógyítást jelent. A mikoterápia azonban új, a gombákból készített anyagokkal való gyógyítást takarja. Ez utóbbi miért nem tartozik a fitoterápia tudománykörébe? A válasz egyértelmű. Az élővilág az utóbbi évtizedekig növény- és állatvilágra tagozódott, a gombákat pedig a növényekhez sorolták. Azóta azonban ismertté vált, hogy a gombák az élővilágnak teljesen önálló, külön csoportját képezik.

A szakkifejezés új, a gombákkal történő gyógyítás lehetőségét azonban már régen felfedezték. A gyógyító gombákról származó ismereteink jelentős része Kínából és Japánból jut el hozzánk. Kínában a gyógygombák alkalmazása ősidők óta a hagyományos gyógykezelések közé tartozik, több magasabb rendű, nagytestű gombát már évszázadok óta hatékony gyógyszerként tartanak számon. Európában a gombák gyógyhatásának ismerete mindinkább feledésbe merült, bár a népi gyógyászatban régebben több gombát sikeresen alkalmaztak. Valószínűsíthető, hogy az európai országokban azért nem terjedt el a gyógygombák használata, mert néhány évtizeddel ezelőttig a gombák mesterséges termesztésének lehetőségeit, a csiperkegombát kivéve, nem ismerték. Számos vizsgálat bizonyítja: a gombák az ember életfolyamataihoz nélkülözhetetlen nyomelemeken kívül olyan vegyületeket is tartalmaznak, amelyek csökkentik a rákos megbetegedések kialakulásának kockázati tényezőit, vagy a különböző megbetegedések megelőzésében játszanak szerepet, többek között csökkentik a vércukorszintet. A gombák sem csodaszerek, de mára igazolódott, hogy nem pusztán gasztronómiai élvezetet nyújtanak, hanem egészségünk megőrzésében vagy éppen valamilyen betegség leküzdésében is szerepet játszanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?