Utazhatunk? Új trendek a koronavírus árnyékában

Ahány ország, annyi szabály. Van, amelyik nyitva áll a turisták előtt, van, amelyik „csak” negatív teszttel enged belépni, van, amelyik részben vagy teljesen lezárta határait, és olyan is, amelyik idén egyetlen turistát sem sem enged az országba.

Márciusban, az eddig sosem tapasztalt határzárak után gyakorlatilag leállt a világ turizmusa.

Európában júniusban nyíltak újra a határok, ezzel együtt az utazási lehetőségek is – igaz, az új világban sok minden megváltozott, ami korábban természetes volt, az mára eltűnt, és megjelentek olyan szabályok, amelyek minden bizonnyal még jó ideig velünk maradnak. De nemcsak a szabályok, a trendek is alaposan megváltoztak. Tapasztalataink, illetve a hírek alapján összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat. 

Repülőtér
Ha repülővel utazunk, akkor már a repülőtéren érezhetjük a változásokat: a check-in pultban ülő alkalmazott egy plexifal mögül kéri az útleveleket, az utasoktól elvárják a megfelelő távolságtartást (ez egyelőre a kisebb utasforgalomnak köszönhetően még kivitelezhető), a maszkhasználat a repülőtér egész területén kötelező, sőt, sok helyen már csak az orvosi maszkokat fogadják el, a házilag gyártott vászonmaszkot nem. Sok légitársaság arra buzdítja az ügyfeleket, hogy saját maguk csekkoljanak be, adják fel a csomagot, ha van, ezzel is csökkentve az interakciót a légitársaság alkalmazottaival. Ebben csak az a bökkenő, hogy az ilyen, repülőtéren kihelyezett automaták mindegyike érintőkijelzős, azaz egymás után nyomkodják a kijelzőt az utasok, így ha előtte nem fertőtlenítették le a kezüket, a felületet, akkor ez akár nagyobb veszélyt is jelent, mint ha két maszkban lévő ember, azaz az utas és az alkalmazott intézné ezeket a folyamatokat. A terminálban pedig kevesebb a használható ülés.

Repülés
A repülés során is mindegyik légitársaság megköveteli a maszk használatát, csak akkor vehetjük le az arcvédőt, ha a kapott ételt és italt fogyasztjuk. Van olyan cég, amely még a maszkkal sem elégszik meg, ott egyenesen arcvédő pajzsot kell használniuk az utasoknak – igaz, ezt a légitársaság ingyen kínálja minden utasnak. Persze, a maszkos szabállyal is vissza lehet élni, egy brit férfi például az egész út során falatozott, csak hogy ne kelljen használnia a védőeszközt – az csak a fel- és leszállás során takarta az arcát… Újdonság, hogy mindenhol van  fertőtlenítőfolyadék, és még kis kiszerelésekben is osztogatnak az utasoknak, akik így mindenképpen maximális biztonságban érezhetik magukat. Ennek meg is van az eredménye, hiszen az újranyitást követően csak egy-egy kirívó eset volt, amikor valaki (egy, maximum két utas) a fedélzeten kapta el a fertőzést, azt is egy olyan utastól, aki szabálytalanul, vagy nem használta a maszkot. Mindezt úgy, hogy számos olyan járat is közlekedik, amelyek telt házzal üzemelnek. Új trend, hogy visszatért a fedélzeti ellátás, azaz az étel- és italszerviz.

Szállodákban
A szállodáknál külön tanúsítvány is megjelent, amely azt igazolja, hogy a hotel megfelel a járványügyi elvárásoknak, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a vendég a legnagyobb biztonságban érezze magát. Mit is jelent ez a gyakorlatban? Sokkal gyakrabban fertőtlenítenek a közösen használt terekben, a szobákat is lényegesen alaposabban takarítják (mindent fertőtlenítenek), figyelnek arra, hogy az ágynemű, a törülközők is fertőtlenítve és patyolattisztán kerüljenek a szobába. Némely országban olyan szabály van, hogy a távozás után legalább 24 órán át nem adhatják ki a szobát egy másik vendégnek.
Változtak a reggeliztetési szabályok is, bár itt jelentős eltérések vannak: van, ahol számos intézkedést bevezettek, sok helyen el is tűnt a klasszikus svédasztalos étkeztetés, ám olyan hotel is akad, ahol gyakorlatilag minden úgy működik, mint korábban. Ez ország- és szállodafüggő.

Éttermekben
A városi éttermekbe sok helyen csak maszkban lehet betérni, ám ezt az asztalnál már nem kell használni. Maximalizálhatják a teremben lévők vagy akár az asztalnál ülők létszámát – ám ennél nagyobb változásokra nem kell számítani.

Turisztikai látványosságoknál
A városlátogatások során fontos, hogy megnézzük a helyi látnivalókat – e téren is vannak új szabályok. A legtöbb helyen maximalizálják a múzeumban, várban, teremben stb. egy időben lévők számát, és a legtöbb helyen kötelező a maszk használata, illetve belépéskor a kézfertőtlenítés. Sok helyen arra kérik a látogatókat, hogy még érkezés előtt, online és konkrét időpontra vásárolják meg a belépőt, ezzel is elkerülve a sorban állással járó kockázatokat. Olyan hely is akad, amely már csak online értékesíti a belépőket. Trend, hogy eltűntek, pontosabban a korábbinál lényegesen kevesebb a turista, így sokkal alaposabban bejárhatjuk a látnivalókat, nem kell tolakodni, és egy ideig a tömegiszonyunknak is búcsút inthetünk.

Tömegközlekedésen
A városlátogatásoknál nagyon kell figyelni a tömegközlekedési eszközökön, mindenhol kötelező a maszk helyes használata. Új trend, hogy éppen ezért, vagyis a biztonságosabb közlekedés érdekében egyre többen térnek át a kerékpárra, nemcsak a helyiek, de a turisták is, hiszen a legtöbb városban már nagyon kedvező áron tudunk bringát bérelni. Ez pedig jó lehetőség arra, hogy két keréken járjuk be a várost – új helyekre eljutva, új élményekkel gazdagodva. Bármerre is járunk, legalább egy nap használjuk ki ezt a közlekedési formát.

Rugalmasság
Új trend, hogy a legtöbb légitársaság, szálloda, utazási szolgáltató maximális rugalmasságot kínál, hogy akik utaznának, azokat ne riassza el a bizonytalanság. Ezt az ingyenes átfoglalási lehetőséggel, dátummódosítással, extra lehetőségekkel érik el.

Nyitva, zárva
Ahány ország, annyi szabály. Van, amelyik teljesen nyitva áll a turisták előtt, van, amelyik „csak” negatív koronavírusteszttel enged belépni az országba, van, amelyik részben vagy teljesen lezárta határait, és olyan is, amelyik már most kijelentette: idén egyetlen turista sem teheti be a lábát az országba. Hogy melyik a helyes, azt mindenki eldöntheti, de annyi bizonyos, hogy számos – főleg európai – ország van, amely most is nyitva áll, és várja azokat, akik ezekben az időkben is útra kelnének, hogy felfedezzék az öreg kontinens legszebb helyeit, városait. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?