2012. május 26. szombatMa: Fülöp (HU), Dušan (SK)Holnap: Hella (HU), Iveta (SK)« Küldj képeslapot!

A vártnál gyorsabban halad az aknafúrás a chilei bányánál

Cikk küldése ismerősnekCikk nyomtatása
Copiapo
|

A vártnál gyorsabban halad az aknafúrás az augusztusban beomlott chilei bányánál: vasárnap óta 268 méteres mélységig jutott le az egyik fúró.

A T 130-as típusú fúró pótaknát váj a chilei Atacama-sivatagban lévő  San José-i réz- és aranybányában, ahol omlás következtében augusztus  5-én 33 bányász rekedt 700 méteres mélységben. A fúrónak 630 méteres mélységet kell elérnie, ahol egy olyan helyiség van, ahova a bányászok már fel tudnak jutni, így az aknafúrásnak már majdnem a felével végeztek.
A mentési munkákat irányító mérnök azonban felhívta figyelmet arra, hogy ezzel a fúrással csak egy 30 centiméter átmérőjű aknát tudnak létesíteni, amelyet ezután még 70 centiméteresre kell kiszélesíteni.
A hatóságok szerint a legoptimálisabb esetben körülbelül november elejére készülhetnek el azzal a megfelelő szélességű kürtővel, amelyen keresztül a mélyben rekedt bányászokat a felszínre tudják hozni, de lehet, hogy decemberig is eltart kimentésük.