2012. május 24. csütörtökMa: Eszter (HU), Ela (SK)Holnap: Orbán (HU), Urban (SK)« Küldj képeslapot!
A községben használhatják fel majd a komposztot

Cikk a nyomtatott kiadásból Komposztáló épül Pereden

Cikk küldése ismerősnekCikk nyomtatása

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS

Pered. Hamarosan már hat község zöld hulladékát fogják Pereden feldolgozni egy európai uniós pályázatnak köszönhetően. A községen kívül egy gyűjtőudvart is kialakítanak, ahol többek között az építkezési hulladékot is gyűjtik majd. Borsányi Gyula, Pered polgármestere arról tájékoztatott, a komposztáló, méreténél fogva nem csak a községet, hanem a környező falvakat, Királyrévet, Zsigárdot, Vágfarkasdot, Negyedet, Deákit is szolgálja majd.

Egyelőre még nem ismeretes, hogy a többi községnek milyen összeggel kell majd hozzájárulnia a zöld hulladék elhordásához, valamint a feldolgozásához. A csaknem két millió eurós (hatvan millió korona) értékű pályázatot Pered önkormányzata nyújtotta be még a múlt évben, a sikeres elbírálás után decemberben aláírták a szerződést is. Innentől számítva két év áll az önkormányzat rendelkezésére a komposztáló kialakítására. A pályázati összegből többek között a hulladék szállítására alkalmas autót, konténereket, berendezést vásárolnak majd. A komposztálót a községen kívül, a lakott területtől egy kilométerre építik ki az egykori új tanyán, ahol korábban állatokat tenyésztettek. Hogy a lakosoknak kényelmesebb legyen és megelőzzék az esetleges falusi illegális lerakatokat, konténereket helyeznek el majd a községben. Így a lakosoknak nem kell egyénileg kihordaniuk a lekaszált füvet, kerti és egyéb zöld hulladékot, ágakat. A polgármestertől megtudtuk, hogy a komposztálás utáni terméket a helyi parkokban, esetleg földeken használják majd fel. Csomagolására nem lesz lehetőség, ugyanis ehhez újabb gépek és állandó laboratóriumi vizsgálatok szükségesek.

A polgármester szerint a jelenlegi statisztikák még nem mérvadóak, ezért ha nem lesz elég az említett községekből a hulladék a komposztáló kihasználására, akkor további községeket is megszólítanak majd. A kihasználtsága viszont véleménye szerint csak a gyakorlatban mutatkozik meg igazán. A lakosok jelenleg szintén egy lakott területtől távolabb eső területre hordhatják a zöld hulladékot. Az önkormányzat évente kétszer-háromszor zúzógépet rendel és a végtermék egy részét elviszik, a másik részét saját maguk használják fel. Az új gyűjtőudvar, ahova üveget, vasat, papírt, műanyagot és építkezési hulladékot lehet szállítani és a komposztáló várhatóan négy új munkahelyet teremt a községben. (jéem)