Menedékhelyet a bántalmazott nőknek!

A legtöbben segítséget kérni se mernek (Ján Krošlák illusztrációs felvétele)
KOZSÁR ZSUZSANNA
Kassa. Menedékhelyet akar létrehozni a Fenestra nevű szervezet azon nők számára, akik családon belüli erőszak áldozatai. A „védett ház” létrehozását külföldi intézmények mintájára tervezik. Hamarosan megkezdődnek ez ügyben a tárgyalások Kassa megyével és a kassai magisztrátussal.
A Fenestra képviselői ugyan azt tartják jobb megoldásnak, ha a családon belüli erőszak kérdését meg lehet oldani anélkül, hogy a nőnek és gyerekeinek el kellene hagyniuk otthonukat, ám tudják, hogy ez nem mindig lehetséges. Ezért szükségesek az olyan titkosított menedékhelyek, ahol a nők oltalomra és segítségre találhatnak. Ilyen házakból világszerte már nagyjából 1500 létezik, és nem csupán oltalmat nyújtanak, hanem megfelelő tanácsadással, segítséggel is szolgálnak. Ezek az intézmények ingyenesek, a rászorulók addig maradhatnak, amíg szükségét látják. A bántalmazott nők anonimitásban maradhatnak, ha nem akarják, nem kell elárulniuk a nevüket. Ebben különböznek az ilyen menedékhelyek a többi szociális jellegű intézménytől.
Az itthoni felmérések szerint a partner részéről tapasztalt erőszakkal minden harmadik-negyedik szlovákiai nő szembesül. Statisztikák ebben a témában még nem léteznek, ám a szakemberek véleménye szerint csak nagyon kevesen kérnek segítséget. Bár az e problematikát érintő törvények már 2002-ben változtak, és pontosabban határozzák meg a családon belüli erőszak és a közeli személy fogalmát, a törvény érvényesítése a gyakorlatban még nem zökkenőmentes. Közrejátszanak ebben azok a társadalmi mítoszok is, melyek szerint a férfinak joga van erőszakosnak lenni.
A Fenestra nonprofit szervezet elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a bántalmazott nőknek. Ebből a célból együttműködik a megyei hivatal szociális osztályával, a kerületi rendőrkapitánysággal és a kassai munkaügyi hivatallal, általában ugyanis leggyakrabban ezeknek a szerveknek a segítségét kérik az áldozatok. A tanácsadás mellett azt tartják a legfontosabbnak, hogy olyan biztonságos helyet hozzanak létre, ahol a családi erőszak elszenvedői visszanyerhetik erejüket és önbecsülésüket.



