Bekeményíthet a teheráni rezsim
ÖSSZEFOGLALÓ
Brüsszel. Miközben az unió tagországainak állam- és kormányfői tegnap Brüsszelben elítélték az iráni tüntetők elleni erőszakot, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője védelmébe vette mind a hatóságok eljárását, mind pedig a vitatott elnökválasztási eredményeket.
Brüsszelben Gordon Brown brit miniszterelnök kijelentette, egységesek voltak az iráni hatóságok erőszakos fellépésének, az elmúlt napok brutalitásának helytelenítésében. Nicolas Sarkozy francia elnök pedig külön intette Iránt, nehogy helyrehozhatatlan hibát kövessen el.
Nem engedélyezik az iráni hatóságok az elnökválasztáson vesztes ellenzéki jelölt, Mir Hoszein Muszavi híveinek mára Teheránba tervezett tüntetését. Ezt az iráni főváros kormányzója tegnap jelentette be. Morteza Tamadon hozzátette, hogy az elmúlt napokban tartott teheráni tüntetések – engedély hiányában – szintén törvénytelenek voltak. Muszavi hívei a választási eredmények múlt szombati kihirdetése óta minden nap tüntetnek Teheránban.
Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője tegnap a teheráni egyetemen kijelentette, hogy egyértelmű győzelem született az iráni elnökválasztáson. „Az iszlám köztársaság törvényei nem tesznek lehetővé választási csalást” – szögezte le Hamenei több tízezer ember előtt, akik a teheráni egyetem falain belül és kívül hallgatták őt. „Ha százezer szavazatról vagy esetleg egymillióról lenne szó, talán felmerülhetnének kétségek, de a 11 milliós szavazatkülönbség azt mutatja, hogy nem történhetett manipuláció.” Kiemelte ugyanakkor, a panaszokat ki kell vizsgálni, mert ez a jövőbeli választások hitele szempontjából is fontos.
Ezzel a legfőbb vezető nyilvánosan is kiállt a június 12-i választás hivatalos győztese, Mahmúd Ahmadinezsád elnök mellett, aki hivatalosan a szavazatok 62,6 százalékát szerezte meg. Hamenei figyelmeztette a választási eredményt vitató vesztes elnökjelölteket, hogy csak törvényes úton próbálják orvosolni panaszaikat, és arra kérte az ellenzéket, hagyjon fel az utcai tiltakozással. „Ha nem érnek véget a demonstrációk, felelősségre fogják vonni a tüntetőket a felfordulásért.” Hangsúlyozta, a vezetés nem fogja teljesíteni a vesztes jelöltek jogtalan követeléseit az utcai tiltakozások nyomására, mert az egy „diktatórikus rendszer kiépítésének kezdete” lenne. Élesen kikelt a világ arrogáns hatalmai ellen, amelyek közül konkrétan az amerikai és a brit kormányt nevezte meg. Azzal vádolta őket, hogy nyugtalanságot akartak szítani Iránban, és megpróbálták aláásni az embereknek a választásba vetett bizalmát. „A végeredmény kétségbe vonásával az iszlám köztársaság legitimitását kérdőjelezték meg” – szögezte le. Hozzátette, hogy Iránnak nincs szüksége tanácsokra ezektől az országoktól az emberi jogok védelmét illetően. „Nem tudnak semmit az emberi jogokról azok után, amit Irakban és Afganisztánban műveltek.”
Hangsúlyozta, hogy Irán megmutatta a világnak, milyen egy vallási demokrácia. A június 12-i választást „politikai földindulásnak” nevezte, és utalt arra, hogy 1979 óta nem volt ilyen magas részvételi arány Iránban. A televízió felvételei szerint a pénteki imán jelen volt Ahmadinezsád és egyik kihívója, Mohszen Rezai is. A képeken nem volt látható sem Mehdi Karubi, sem Muszavi, a két reformpárti elnökjelölt.
Nagy-Britannia tegnap hivatalosan tiltakozott amiatt, hogy Hamenei az iráni belügyekbe való beavatkozással vádolta meg a brit kormányt. (MTI, ú)



