2012. május 21. hétfőMa: Konstantin (HU), Zina (SK)Holnap: Júlia, Rita (HU), Júlia, Juliana (SK)« Küldj képeslapot!
Nem tisztázott, hogy a megye vagy valamely központi szerv ellenőrzi-e a díjszabást

Cikk a nyomtatott kiadásból Annyit kér az orvos, amennyit akar

Cikk küldése ismerősnekCikk nyomtatása

Pozsony. Az egészségügyi kezelés ingyenességét az alkotmány, és a törvények is garantálják. A Fico-kormány megszüntette a Zajac-féle 20 és 50 koronás díjakat, az orvosoknál mégis elég sok pénzt hagyunk. Fizetni kell ugyanis a különféle igazolásokért és a beteg által kért kivizsgálásért.

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ

A betegek legtöbbször éppen az indokolatlannak tartott díjak, illetékek miatt panaszkodnak. Meglepi őket, hogy fizetniük kell különféle igazolásért. Az árak régiónként változnak, nemegyszer 10-20 eurós különbség is mutatkozik. A jogosítványhoz szükséges igazolásért például Rimaszombatban kevesebb, mint 10 eurót kell fizetni, Párkányban viszont 27-et.

Az egészségügyi törvények csak a kezelések ingyenességét, valamint a gyógykezeléssel összefüggő egyéb díjak összegét, például a sürgősségi ügyeleti ellátás díját határozzák meg – az orvosok adminisztratív feladatainak díjairól nem szól. A megyei önkormányzatok csak a soron kívüli kivizsgálásért elkérhető összeg felső határát szabják meg, így csak ennek betartásáért felelnek.

„A hivatal csak a soron kívüli kezelésért elkérhető összeg felső határát szabja meg – magyarázta lapunknak Ľubomír Ševčík, Nyitra megye főorvosa. – A törvény kimondja, hogy a beteg igénybe veheti a soron kívüli ellátást, Nyitra megyében 6,63 euróban állapítottuk meg ezt a díjat.” A többi, úgymond adminisztratív feladatért kért díjat az orvosok maguk állapíthatják meg, az ártörvény figyelembe vételével. Ez a törvény kimondja, hogy az áraknak összhangban kell lenniük a költségekkel. Ennek betartását Ševčík elmondása szerint azonban már nem a megye ellenőrzi, hanem a pénzügyminisztérium ellenőrző osztálya. Viszont az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal szerint a megye nem vonhatja ki magát teljesen az ellenőrzésből.

„Az orvosok működési engedélyét a megyei hivatal állítja ki, így az ő hatáskörébe is tartozik az orvos által meghatározott árak ellenőrzése” – mondta lapunknak Milan Michalič, a hivatal szóvivője. Folytatás a 2. oldalon. (lpj)