Ismét bírálja az EBESZ Szlovákiát
MÓZES SZABOLCS
Haraszti hivatala szerint az államnyelvről szóló törvény diszkriminatív, s nincs összhangban a vonatkozó EBESZ-normákkal és -standardokkal, a jogszabály módosítása pedig szintén veszélyezteti a média szabadságát. Haraszti Miklós és munkatársai nem kisebbségi, hanem csupán sajtószempontból figyelik a törvényeket, így lapunknak arra a kérdésére, mit szól ahhoz, hogy a kulturális tárca tervei alapján a jövőben államnyelven kell feltüntetni a földrajzi neveket a nyilvános használatban, azt felelte: ez az EBESZ kisebbségi főbiztosának hatáskörébe tartozik.
Haraszti hangsúlyozza: a nyelvtörvénynek az a része, amely előírja, hogy csak államnyelven történhet a tévé- és rádiósugárzás – kivéve a közmédiák kisebbségi adásait –, ellentétes a nemzetközi standardokkal. „A rádiózás verbális műfaj. Hogyan képzeli el az állam a beavatkozást? Ez gyakorlatilag nem is lehetséges” – mondta lapunknak Haraszti. Az EBESZ biztosa szerint ez a probléma a közeljövőben még hangsúlyosabb lesz, mint eddig, hiszen a digitális műsorszórásnak köszönhetően gyakorlatilag korlátlan számú tévé- és rádióadót lehet indítani. A nyelvtörvény viszont akadályozná a kisebbségi vagy világnyelven műsort szóró médiák megjelenését. „A jogszabály értelmében tehát egy-egy adó csak akkor sugározhatna más nyelven, ha államnyelven is szólna” – magyarázta a felemás helyzetet Haraszti.
A nyelvtörvény tervezett módosítása, amelyről holnap tárgyal a kormány, tovább szigorítja a jogszabályt. A minisztérium eszerint a jövőben büntetheti a sajtót a hibás nyelvhasználatért. Haraszti viszont kiemeli: „Elkerülendő, hogy az államnak médiaellenőrzési joga legyen.”
A biztos emellett a büntető törvénykönyv módosítását is kritizálja. Ez utóbbit a parlament első olvasatban már meg is szavazta. A témával bővebben a 3. oldalon foglalkozunk. Ugyanitt exkluzív interjút olvashatnak Haraszti Miklóssal.



