Orosz művészek Ukrajna mellett

Ulickaja

Az orosz kultúra kiemelkedő személyiségei tiltakoznak Ukrajna megszállása ellen: ki-ki a maga eszközével juttatja kifejezésre véleményét a háborúról.

Ljudmila Ulickaja orosz írónő azt írja az ukrajnai háborúval kapcsolatos üzenetében, fájdalmat, rettegést és szégyent érez a történtekkel kapcsolatban. Ulickaja a világ egyik leghíresebb és legelismertebb kortárs orosz írója, műveit számos rangos orosz és nemzetközi irodalmi díjjal tüntették ki, köztük Booker-díjat is kapott, írásait több mint huszonöt nyelvre fordították le, és magyar fordításban megjelent kötetei is nép-szerűek. Az írónő most az ukrajnai háborúval kapcsolatos üzenetét juttatta el művei kiadóihoz, köztük a magyarországi Magvető Kiadóhoz is, melyben úgy fogalmaz, hogy „ennek, az egész emberiség számára szörnyűségekkel terhes szituációnak az előidézésében nyilvánvaló a mi országunk vezetőinek a felelőssége.”

Ulickaja azt írja, hogy úgy gondolta, az ő generációjának, mely a második világháború végén született, szerencséje van, hiszen már leélheti háború nélkül az életét. Most azonban úgy néz ki, ez már nem fog így történni, és csak találgathatunk, mit írnak majd erről a háborúról a történelemkönyvek.

Ulickaja Oroszország vezetőinek felelősségével kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy „egyetlen ember és hű cinkosainak őrülete irányítja az ország sorsát”, és arra figyelmeztet, hogy fontos ellenállni a propagandának, melyet a tömegtájékoztatási eszközök zúdíthatnak ránk.

Jelena Kovalszkaja, a moszkvai Vszevolod Meyerhold Színház igazgatója az ukrajnai háború elleni tiltakozásaként lemondott a posztjáról, arra hivatkozva, nem tudna állami fizetést felvenni tiszta lelkiismerettel. Facebook-posztjában úgy fogalmazott, „nem lehet egy gyilkosnak dolgozni, majd fizetésként elfogadni a pénzét”. A Vszevolod Meyerholdról elnevezett kísérleti színház egyike az olyan államilag támogatott orosz színházaknak, ahol a rendezők és a társulat teljes fizetése állami költségvetésből szár-mazik. Vszevolod Meyerhold a korai szovjet színház experimentális formanyelvének megalkotója volt, akit a Sztálin-féle rezsim 1940-ben bebörtönzött, majd kivégzett.

Jelena Kovalszkaját követően két másik moszkvai színház vezetője is lemondott. A litván Mindaugas Karbauskis, aki 2011-től vezeti a neves Vlagyimir Majakovszkij Színházat, és a szintén litván Rimas Tuminas, a Jevgenyiv Vahtangov Színház igazgatója is lemondott a posztjáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?