Sorsdöntő a mai brit voksolás

A brit kormány 3 milliárd fontot szán a Brexitre
London |

 A legfrissebb felmérés továbbra is azt mutatja, hogy a kormányzó brit Konzervatív Párt többségi kormányt alakíthat a mai előrehozott parlamenti választás után, de a konzervatívok támogatottsági előnye érezhetően csökkent a korábbi felmérés óta. Az utóbbi 3 hónapban leállt a brit gazdaság növekedése, ami a fenyegető brexit előszele lehet.

A legnagyobb brit közvéleménykutató csoport, a YouGov által a Sky News hírtelevízió megbízásából elvégzett, nem hagyományos mérési modell alapján készült, tegnap ismertetett vizsgálata szerint a Boris Johnson miniszterelnök vezette Konzervatív Párt a voksok 42,6%-át szerezheti meg a mai választáson, a fő ellenzéki erő, a Munkáspárt 33,8 százalékot kapna.

Némileg olvad az előny

A két héttel ezelőtt, hasonló módszertannal elvégzett felmérés a konzervatívoknak 43%-os, a Munkáspártnak 32%-os támogatottságot jelzett. A YouGov számításai szerint a mostani eredmény azt jelentené, hogy a Konzervatív Pártnak az új alsóházban 339 képviselői helye lenne, 22vel több, mint az előző, 2017-ben tartott, szintén előrehozott választás után. Az összes ellenzéki párt együttes frakciólétszámához képest a konzervatívok e modell alapján 28 fős többségben lennének. A Munkáspárt (Labour) frakciójának létszáma 31 fővel 231-re csökkenne. A mandátumok száma alapján ez lenne a Labour legrosszabb választási teljesítménye 1983 óta – áll a YouGov elemzésében. A cég szerint a konzervatívok a most valószínűsített frakciólétszámmal is a legjobb eredményüket érnék el az 1987-es választás óta, amikor Margaret Thatcher akkori miniszterelnök 376 tagú alsóházi frakcióval és 102 fős többséggel alakíthatta meg harmadik kormányát. A YouGov a mostani felméréshez is azt a modellt használta, amellyel a 2017-es választás előtt pontosan megjósolta, egyik párt sem szerez abszolút többséget.

Boris a hűtőházba bújt...

Egyébként a hét rosszul indult a kormányzó toryk számára, mivel az újságokban megjelent egy 4 éves, tüdőgyulladás által gyötört kisfiú fotója, aki egy leedsi kórház padlóján fekve várta a kezelést. A mondás, hogy egy jó kép ezer szóval ér fel, különösen érvényes a brit politikában – a fotó megsemmisítő kritikája a brit egészségügyi rendszernek, illetve a szolgálat alulfinanszírozásának – legalábbis ezt sugallják a konzervatívok ellenfelei. A miniszterelnök nem volt hajlandó a kamerák előtt ránézni a képre és még el is rakta egy riporter telefonját, aki azon próbálta megmutatni neki a fotót. A toryk gyorsan egy észak-angliai kórházba küldték az egészségügyi minisztert, jelezvén, mennyire komolyan veszik a kérdést.

A kormány balszerencséjére kisvártatva egy csecsemőt várattak 11 órán át abban a kórházban, ahol nem jutott ágy a beteg kisfiúnak... Boris Johnson vesszőfutása ezzel nem ért véget, ugyanis tegnap, amikor az ITV kereskedelmi tévé riportere Johnsonhoz lépett volna, hogy megkérdezze, mi a véleménye a padlón fekvő páciensekről, a miniszterelnök egyik kísérője útját állta, és vaskosat káromkodott élő adásban. A stúdióban ülő műsorvezetők ezen erősen meglepődtek... Jöjjön a mélypont: Johnson azt mondta a riporternek, válaszol a kérdéseikre, majd besétált egy hűtőházba, ahonnan ki sem jött, amíg a riporter el nem ment!

Béna a brit gazdaság

A Financial Times mérvadó brit napilap szerint bármilyen végeredménnyel zárul a választás, nem fogja megoldani a brexitet, azaz a szigetország kilépését az unióból – ennek aktuális időpontja 2020. január 31. Boris Johnson kormányfő ún. megállapodása csak a kiindulópontja egy éveken át tartó huzakodásnak azon, hogy milyen viszonyban legyen a jövőben az Egyesült Királyság és az EU. Ezt színezi, hogy ha 2020. december végéig, azaz az átmeneti periódus végéig – amely alatt a szigetország már nem az unió tagja, de a felek viszonya lényegében még változatlan marad – nem tudják lezárni ezt a kereskedelmi tárgyalást, azaz nem írnak alá egy új megállapodást, akkor a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vámszabályai lépnek életbe a felek között. Ez a kemény brexit forgatókönyve, ami súlyos gazdasági következményekkel járna főként az Egyesült Királyságra,de az unióra nézve is.

Leállt a brit hazai össztermék (GDP) növekedése az októberrel zárult három hónapban, és októberben is stagnált a brit gazdaság teljesítménye havi összevetésben. Londoni elemzői vélemények szerint a gyenge adatok egyik fő oka a brit EUtagság megszűnéséhez (brexit) kötődő bizonytalanság.

(MTI, 444.hu, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?