Minden vita a botrányokról szólt

A Gorilla-ügy napjainkban is tömegeket visz ki az utcára ⋌(TASR-felv.)
Pozsony |

Andruskó Zoltán, a Kuciak-gyilkosság egyik gyanúsítottja szerint a jelenlegi kormány két minisztere is korrupcióval vádolható – tájékoztatott Roman Kvasnica, Zlatica Kušnírová jogi képviselője.

Kvasnica a Denník N-nek megerősítette, Andruskó ezt még pénteken jelezte a hatóságoknak, ahogy azt is, hogy a férfi tanúskodna a két miniszter ellen. Andruskó mindezt a Speciális Ügyészség munkatársaival közölte, akik a Kuciak-gyilkossággal kapcsolatban hallgatták ki. A férfi azért tett vallomást, mert vádalkut kötött, így a Markíza televízió információi szerint nagyjából csak 10 éves letöltendő börtönbüntetésre számíthat. A Speciális Ügyészség azonban Andruskónak a miniszterekre vonatkozó bejelentése ellenére ebben az ügyben nem hallgatta őt ki, mivel a kérdéses információk nem függenek össze a kettős gyilkossággal. Kvasnica egyelőre nem akarja nyilvánosságra hozni, mely miniszterekről van szó.

A Kuciak-család ügyvédje, Daniel Lipšic korábbi bel- és igazságügyi miniszter a Markíza televízió vitaműsorában arról beszélt, egyelőre óvatosan kezelné Andruskó kijelentéseit, hiszen a férfi mindenáron csökkenteni szeretné a várható büntetését.

Trnka és Kočner videói

Kvasnica ezekben a napokban kapta kézhez a kettős gyilkosság nyomozati anyagát. Zlatica Kušnírová ügyvédje szerint Dobroslav Trnka egykori főügyész és Marián Kočner, a Kuciak-gyilkosság megrendelésével vádolt nagyvállalkozó egy hang- és videófelvételek rögzítésére alkalmas berendezést rejtett el Trnka főügyészi irodájában. Így Trnka hivatali ideje alatt a főügyész látogatóiról kompromittáló anyagokat készíthettek. Ezt a televíziós műsorban Lipšic is megerősítette. 

Hozzátette, bízik benne, hogy az ügyészség gyorsan vizsgálatot indít. Az egykori miniszter a nyilvánosságra került hangfelvételekkel, így a Gorilla-felvétellel valamint a Kočner és Trnka közti beszélgetés felvételével kapcsolatban elmondta, szerinte ezek az anyagok bizonyítékként is használhatóak. Még annak ellenére is, hogy jogellenesen készítették őket. Trnkánál egyébként a múlt héten razziázott a rendőrség, de nem vették őt őrizetbe, mindössze az általa legálisan tartott fegyvereket ellenőrizték.

A Gorilla és a milliók

A Markíza vitaműsorában Lukáš Kyselica, a Gorilla-ügyet vizsgáló nyomozócsoport korábbi vezetője elmondta, azt találták, hogy Jirko Malchárek, aki 2005 és 2006 között gazdasági miniszter volt, jelentős vagyonra tett szert. A hozzá köthető számlákra 300 millió koronát (közel 10 millió euró) utalt a Penta befektetési csoport. Malchárek a Gorilla-felvétel egyik főszereplője, a gyanú szerint az állami beruházásokért jelentős províziókat tett zsebre.

Ravasz Ábel, a Híd alelnöke, romaügyi kormánybiztos a közmédia politikai vitaműsorában elmondta, jobb lenne, ha Kočner titkosított, a Threema alkalmazás segítségével küldött üzeneteit, amelyet különböző közszereplőkkel váltott, egyszerre hoznák nyilvánosságra. Ravasz szerint az egyes részletek folyamatos közlése ugyanis újra és újra megrengeti a polgároknak az államba vetett bizalmát. A kormánybiztos egyben tagadta, hogy a Hídnak, vagy a párt elnökének, Bugár Bélának bármilyen köze lenne a Gorilla-botrányhoz. Martin Klus (SaS), a parlament alelnöke a közmédia műsorában pedig arról beszélt, egyáltalán nem mindegy, hogy a Smer elnöke, Robert Fico járt-e a lehallgatott pozsonyi lakásban.

Fico és a Gorilla

A napokban nyilvánosságra került Gorilla-hangfelvétel igazolni látszik az évekkel ezelőtt napfényre került lehallgatási jegyzőkönyveket. Ezek szerint Fico Jaroslav Haščákkal, a Penta vezetőjével tárgyalt arról, milyen lehetőségei vannak a Smernek és a befektetői csoportnak. Ezzel kapcsolatban Peter Pellegrini (Smer) miniszterelnök a TA3 hírtelevízió vasárnapi műsorában elmondta, a felvételen Fico nem mond semmi olyat, ami illegális lenne. A kormányfő azt igyekezett hangsúlyozni, hogy a Gorilla-ügy Mikuláš Dzurinda kormányának botránya.

Kinek használ a botrány

Miroslav Řádek, a Trencséni Alexander Dubček Egyetem politológusa a közmédiában még szombaton arról beszélt, hogy a Gorilla-felvételek, Kočner és Trnka közti beszélgetés, de a Kuciak-gyilkosság megrendelésével vádolt nagyvállalkozó titkosított üzeneteinek nyilvánosságra hozása politikai változás felé mutathat. A szakember szerint ebből elsősorban az ellenzéki és az újonnan alakuló pártok profitálhatnak, de ez a folyamat a szélsőségesek támogatottságát is növelheti.

(TASR, Denník N, czg)

Az Új Szó kiadója a Penta Investments tulajdonában lévő DUEL-PRESS, s. r. o.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?