5 dolog, ami csökkentheti a balesetek kockázatát

Baleset
Pozsony |

Tavaly szó esett a szezonvégi motorozásról, idén a szezonkezdetről, most viszont az autósokról és a közúti balesetekről szól minden, hiszen ismét egyre több a karambol, elég csak az elmúlt nap híreit megfigyelni az Új Szó hasábjain vagy a honlapon, a www.ujszo.com oldalon. Volt köztük árokba csúszó kamion, de több tragikus kimenetelű baleset is.

Általánosságban elmondható, hogy a vezetési kultúránk messze nem a legjobb, s erről leginkább a hiányos oktatás és a későbbi gyakorlás elhanyagolása tehet. Az emberek többsége sem az autóját, sem a saját képességeit nem ismeri, gyakorolni sosem járt, így azt se tudja, mikor vállalja túl magát, illetve, hogy hol van a határ. A sofőrök nem kapnak stabil alapokat, gyakran még az elméleti oktatás sem részletes. Nincs elég tapasztalatuk, tulajdonképpen csak vezetnek, de nem tudják mit és miért csinálnak.

Ami talán ennél is nagyobb veszélyforrás, az az utak minősége. Még akkor is könnyen érheti meglepetés, ha vezetés közben az összes szabályt betartja, hiszen az utak sok helyen nagyon rossz állapotban vannak, erre pedig sokkal nehezebb előre felkészülni. S bár egyértelmű, hogy elsősorban az utak minőségén kellene változtatni, nem elhanyagolható a sofőrök viselkedése és vezetési technikája sem, ezzel ugyanis minimalizálhatjuk a balesetveszélyt, hiszen jobban tudunk reagálni a vészhelyzetekre. Mire érdemes mindig odafigyelni?

1. Helyes kormányfogás

Bár rengeteg múlik a helyes kormányfogáson, a sofőrök jelentős része helytelenül tartja a volánt. A leggyakrabban egy kézzel a kormánykerék felső részét fogják és tenyérrel kormányoznak. A helyes kormányfogás viszont a 9 óra és 3 óra állásban van. Ilyenkor érezzük a legjobban az autó egyensúlyát. 


2. Éberség

Nem elég az utat nézni, fontos, hogy a többi autó mozgását is figyelemmel kísérjük, ezáltal úgymond a vérünkbe ivódik a közlekedés ritmusa, és pontosan tudni fogjuk, mi történik az autó előtt és mögött. 


3. Gyakorlás

Gyakorolni nem szégyen, a legtöbb sofőr mégis azt gondolja, hogy erre nincs szüksége, mert mindent tud, pedig ez nem igaz. Egy gyakorlópályán, szakértő társaságában eltöltött akár egy óra is már jelentős segítséget jelenthet. A vezetéstechnikai oktatás során felkészülhetünk a különböző veszélyhelyzetekre vagy arra, hogyan viselkedjünk és mit tegyünk, ha például megcsúszunk az autóval. 


4. Fő a nyugalom

Kerüljük a hirtelen mozdulatokat. Akár száraz, akár csúszós körülmények vannak az úton, ügyelni kell arra, hogy minden helyzetben stabilan az úton tartsuk az autót. A járgány egyensúlya nemcsak a versenypályán, de a közutakon is fontos. 


5. Követőtávolság

Rendkívül fontos a megfelelő követőtávolság betartása. Előzni is csak akkor kezdjenek, ha tisztán látják az utat. Nem ajánlott túl közel menni a másik autóhoz, mert nehezebb lesz rá reagálni, ha hirtelen lefékez. Ráadásul ha betartja a biztonságos követőtávolságot, akkor jóval többet lát az útból, így könnyebben tud reagálni a váratlan helyzetekre. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?