A csapnivaló termés miatt drágább lesz az idei méz

méz méhész

Szlovákiában és a környező országokban is rendkívül gyenge lesz az idei méztermés. A márciusi és az áprilisi fagyok ugyanis kedvezőtlen hatással voltak a fagyérzékeny akácosokra, amelyek 70-80 százalékánál megsérültek az első, legtöbb nektárt adó virágrügyek. Emiatt további drágulásra számíthatunk.

„Az akácvirágzás idején gyakori volt a hűvös, esős időjárás, így a méhek nem gyűjthették a méz alapanyagát. A szeles időjárás szintén negatív hatással volt a nektárgyűjtésre, és a méhek munkáját nehezíti a változékony időjárás is. Az ilyenből idén ugyancsak volt bőven részünk. Pár nap meleg, aztán komolyabb lehűlés, majd ismét melegebb időjárás, esőzésekkel váltakozva. Tavaly hasonlóan gyenge volt az akácméztermés, mert szinte az egész akácvirágzás folyamán esett az eső” – mondta el Rudolf Moravčík, a Szenckirályfai Méhészeti Múzeum vezetője. A további kedvezőtlen tényező a nagy szárazság volt, hiszen május közepéig szinte alig hullott csapadék az országban. A méhészek várták a napraforgó virágzását, de az sem volt kedvező az ágazat számára. A napraforgó csak akkor termel nektárt, ha 25 fok felett van a hőmérséklet. A méhek átlagosan 2-3 hétig gyűjtenek nektárt a napraforgóról, idén viszont csupán egy hétig tudtak.

1-2 eurós drágulás

„Az idei gyenge méztermés befolyásolja majd a méz árát is, véleményem szerint kilogrammonként 1-2 eurós áremelkedéssel kell számolni. Szeretném hangsúlyozni, hogy mindenképpen erősíteni kell a szlovákiai méhállományt. Annak érdekében pedig a mezőgazdaságban mérsékelni kell a vegyszerek alkalmazását, hogy erősebb legyen a méhek immunrendszere” – mondta Moravčík.

Még több műméz

A gyenge méztermés miatt nagy a veszélye annak, hogy tovább nő a kínai műméz behozatala az országba. A kínai vegyészek állandóan fejlesztik a mézhamisítási technológiákat. A szakemberek úgy vélekednek, hogy a kínaiak egy kilogrammnyi hamis mézet 20-30 centért is képesek előállítani.

„A szlovákiai vásárlóknak mindenképpen jobban oda kell figyelniük arra, hogy ne vegyék meg a hamis kínai mézet. Igaz, sok esetben az árat figyelik a fogyasztók, viszont a műméz kilójáért még két eurót sem szabadna kifizetni, mert a legfinomabb az eredeti háztáji méz, a legbiztonságosabb annak az udvarokból történő árusítása”

– figyelmeztet Moravčík. 

Az uniós kikötőkbe 1 euró körüli átlagáron érkezik a hamis kínai méz, azt követően az európai csomagológyárak folytatják a „piszkos” munkát, és ezáltal óriási pénzeket vágnak zsebre. A nagy üzletláncoknak továbbítják a termékeket, ahol az akácméz kilója például 4-5 euróért megvásárolható, holott az eredeti hazai termék ennél jóval többe kerül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?