Telefonáljon, és (nem) nyer!

<p>Aki már próbálta televíziós nyereményjátékban megfejteni a számtanfeladatot, megszámolni a képernyőn villogó tárgyakat vagy kitalálni a csalafinta feladványt, az tudja, hogy a lehetetlennel próbálkozott.</p>

Olyan emberrel még senki sem találkozott, aki így nyert volna akár csak egyetlen centet is, azt viszont sokan el tudnák mondani, hogy a műsorvezető bájcsevejének, na meg az emelt díjaknak „köszönhetően” mekkora összeggel lett magasabb a telefonszámlájuk.

 

Az eredmény tetszőleges és titkos

Szlovákiában még soha olyan nagy összegű bírságot nem rótt ki a tévétanács, mint épp a csalóka nyereményjátékok miatt. A Markíza kereskedelmi televíziót néhány hete 16 ezer eurós büntetés megfizetésére kötelezte, amiért a csatorna egyik kvízműsorának feladatai megfejthetetlenek voltak. A törvény szerint a televíziókban sugárzott nyereményjátékok és versenyek feladványait egyértelműen és pontosan kell megfogalmazni, hogy az esélyek egyenlők, a feltételek tisztességesek legyenek. Ezzel szemben a még januárban feladott matematikai egyenlet annyira nem volt egyértelmű, hogy még a tévétanács által felkért matematikusok is többféle eredményre jutottak. Ráadásul a tévétársaság üzleti titokra hivatkozva a tévétanácsnak sem árulta el, mi az eredmény, és hogyan érte el, ezért csak találgatni lehet, milyen elképzelés szerint kellett volna nekigyürkőzni a hosszú számsornak.

A dolog első pillantásra rendkívül egyszerűnek tűnik, a csinos szőke műsorvezető is azt az érzést keltette, hogy ha ő meg tud birkózni vele, akkor bárki. Arra biztatta a nézőket, hogy adják össze a képernyőn látható számokat, és azt ígérte, hogy azok között, akik bemondják a helyes eredményt, 1500 eurót oszt szét. A számsor a következő volt: 6, 3, 4, 4, 23, 9, 3, 3, 5, 3, 2, 9. Igaz ugyan, hogy a számjegyek kusza összevisszaságban követték egymást a képernyőn, de ha az ember az utasítást követve összeadta őket, és magabiztosan bejelentette, hogy a végösszeg 74, azt a választ kapta, hogy a megoldás nem jó. Ugyanígy nem lehetett jó eredményre jutni, ha a képernyőn látható egyes jeleket római számjegyekként értelmezte a néző, sem akkor, ha a 6-ost és 89-est megfordította, miáltal megváltozott az értékük. A matematikusok jó néhány változat felett elspekuláltak, mindegyikük más eredményt hozott ki, és mindegyikkel próbálkoztak a nézők is, nyeremény mégsem ütötte a markukat. Ezért a tévétanács tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy a szerkesztők olyan trükköket rejtettek el, amelyek eleve megoldhatatlanná teszik a feladatot.

 

Számok, betűk, lábak és mancsok

Hogy ezek a trükkök mifélék, azt jól illusztrálja a következő feladvány, amelynek a megfejtését a tévétársaság közzétette. A nézők a következőket látták a képernyőn: 3 + (5 x 6) + 8 + 40 – 11 + 2 x (8 x 5) = ? Alatta Avril Lavigne énekesnő képe, mellette csupa nyomtatott nagybetűvel feltüntették a nevét is – nem véletlenül. A nagybetűk ugyanis római számokat jelentettek (V = 5, I = 1, L = 50, VI = 6, sőt a zárójelek C betűt, vagyis római százast, a szorzásjelek pedig X-et, azaz római tízest. A digitális formában ábrázolt 8-as 1-től 9-ig minden számjegyet jelentett, a + pedig egyest – ezzel a spekulációval jött ki az alkotóknak végeredményként a 614. Mivel rajtuk kívül a feladatot senki emberfia nem fejtette meg, a nyereményként felkínált száz euróból egy centet sem költöttek el, viszont a telefondíjakon jócskán kasszíroztak.

Még az olyan egyszerűnek látszó feladatokkal is tudtak csalni, amelyeket iskolás gyerekek is megoldhatónak láttak, ezért is telefonáltak be nagy számban. A rajzzal illusztrált feladványban egy iskolabuszon öt gyerek utazott, mindegyikük mindkét kezében egy-egy kosarat tartott, és minden kosárban öt kismacska volt. Később két gyerek kiszállt, és a nézőknek azt kellett kitalálniuk, hány láb és mancs maradt összesen a buszban. Mindenki 126-ot tippelt, de a műsorvezető szerint nem ez a helyes eredmény, mert a buszon sofőr is volt, ráadásul nála is volt két kosár s azokban tíz kismacska. Mivel a rajzon a sofőr nem volt látható, és említés sem esett róla, a tévétanács ezt a feladatot is félrevezetőnek találta és megbírságolta. A hasonló műsorokban azonban nemcsak a feladványokkal csapják be a nézőket, hanem már azzal is, hogy hosszú percekig hagyják őket várni, amíg adásba kapcsolják. Közben andalító zene szól, vagy egy kellemes hang duruzsolja nyugatón, hogy csak várjanak, már ők vannak soron, és a végén nem győznek csodálkozni, amikor megkapják a telefonszámlát, hogy 20-30 eurót gomboltak le róluk – semmiért. Utóbbi problémával azonban a tévétanács nem foglalkozott, ugyanis annak megítélése, hogy a tévétársaság megfelelően tájékoztatott-e az emelt díjas beszélgetésről, vagy a hosszú várakoztatással szándékosan csalt, a rendőrségre tartozik.

 

Megoldás: ne telefonáljanak!

A műsorok tartalmát azonban a tévétanács illetékes elbírálni, s az Európai Bíróság határozata alapján ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint a teleshoppingra. Vagyis nem élhetnek tisztességtelen eszközökkel, egyértelműen meg kell határozniuk a vásárlás vagy nyeremény feltételeit, és a reklám vagy feladat nem lehet olyan félrevezető, hogy becsapja a felhasználót. Mivel az a matematikai példa, amelyben nem mondják meg előre, mi számít számjegynek, és mi nem, eleve félrevezető, a tanács szerint a műsorkészítőknek csak egy lehet a céljuk: hogy ne lehessen kiszámítani. Ezért szabott ki rekordösszegű bírságot, s emellett közleményben is figyelmeztette a nézőket, hogy ne telefonáljanak be hasonló műsorokba. „Ezek is ugyanannak az elvnek az alapján működnek, mint a bóvliárusok – az emberi naivitással élnek vissza, csak egy céljuk van: minél több pénzt keresni a nézők rovására” – mondta a tévétanács elnöke, Miloš Mistrík. Az általa vezetett bizottság mostanáig összesen 33 panaszt vizsgált ki a televíziós nyereményjátékokkal kapcsolatban, és 14 esetben indított eljárást. Mostanáig 32 ezer euró értékben szabott ki bírságot – mindet ugyanannak a tévétársaságnak, amely a Markíza, a Doma és a Dajto csatornát üzemelteti. A cég ugyan megfellebbezte a döntést, de a legnagyobb büntetést, amelyet az Avril Lavigne-feladványért kapott, már a Legfelsőbb Bíróság is megerősítette.

A tévétársaságnak így nincs más választása, mint fizetni, de ne legyenek illúzióink. Az elvesztett pénzt hamar behajtja azokon, akik ennek ellenére megpróbálkoznak a lehetetlennel, s továbbra is betelefonálnak a hasonló műsorokba, és hosszú percekig várnak a kapcsolásra. Az ilyen becsapásoktól nem védi meg a nézőket sem a tévétanács, sem a legfelsőbb bíróság, csakis a saját józan eszük.

 

A nyereményjátékok leggyakoribb trükkjei

* Szexi, figyelemelterelő műsorvezető

* A képernyőn valami, ami látszólag nem tartozik a feladványhoz, aztán kiderül, hogy mégis

* A betűk és számok nem azt jelentik, amire első pillantásra gondolunk (pl. római számok és nagybetűk cseréje, betűkre vagy számokra hasonlító tárgyak, képek)

* Minden feladványban minden betű és szám mást jelenthet

* A kérdést soha nem teszik fel egyértelműen, mindig kihagynak valamit

* Gyorsan kapcsolnak néhány „nézőt”, akik szándékosan nagyot tévednek, hogy a többieket telefonálásra késztessék

 

Budapesten találják ki a feladatokat

Ezeket az interaktív televíziós kvízműsorokat egyébként a magyar Telemedia társaság gyártja negyven ország hetven televíziós csatornája számára. Valamennyit egy kaptafára, azzal a szlogennel, hogy így biztosíthatják maguknak a sugárzási időből a legnagyobb bevételt. A feladatokat is Magyarországon találják ki, minden ország számára ugyanazok, csak a műsorvezetők változnak, akik az élő adás miatt kénytelenek Budapestre utazni. A tévétársaságokon kívül ők az egyetlenek, akik jól járnak ezekkel a műsorokkal: három-négy órás felvételért 500 eurót kapnak. Az egyetlen jó hír a televíziós nyereményjátékokkal kapcsolatban, hogy egyre kevésbé népszerűek. A csúcson 2006 táján voltak, akkor még a szlovák köztévé is gyártott és sugárzott ilyeneket. Azóta az emberek nagy része rájött, hogy az egész csalás, másokat a magas telefonszámla riasztott el a betelefonálástól. A tévétársaságok jósnőkkel, kuruzslókkal és képernyőn keresztül gyógyító sámánokkal próbálták pótolni a kiesést – szerencsére kevés sikerrel.

 

Melyik műsorba ne telefonáljanak

Sexy výhra – Markíza

Eurovýhra – Joj plus

Akčná výhra – Dajto

Ring TV – TA3

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?